Wybierz region

Wybierz miasto

  Wieża nieczynnej kopalni będzie turystycznym hitem

  Autor: Artur Szałkowski

  2007-06-06, Aktualizacja: 2007-06-06 10:15 źródło: Polska Gazeta Wrocławska

  Ta wieża teraz wygląda lepiej niż w czasach, kiedy kopalnia była czynna. Przyjeżdżający do Wałbrzycha turyści, jeśli dotrą na ul. Noworudzką, będą się mogli o tym przekonać.

  Ta wieża teraz wygląda lepiej niż w czasach, kiedy kopalnia była czynna. Przyjeżdżający do Wałbrzycha turyści, jeśli dotrą na ul. Noworudzką, będą się mogli o tym przekonać.
  Właściciel obiektu udostępni go zwiedzającym, którzy z jego szczytu zobaczą przepiękną panoramę miasta

  Teren byłego szybu Teresa został sprzedany prywatnemu przedsiębiorcy 15 lat temu. Nowy właściciel, znany kierowca rajdowy Jerzy Mazur, postanowił wówczas, że oprócz salonu samochodowego utworzy tam prywatne muzeum górnictwa oraz sportów motorowych. Mimo że oficjalnie placówkę otwarto w 1999 roku, wiedziało o niej niewiele osób. Turyści zaglądali tu sporadycznie. Niebawem sytuacja ma się zmienić.

  W jedności siła
  – Będę współpracował z organizacjami turystycznymi, które zajmą się promocją mojego muzeum. Zostaną ustalone m.in. dni oraz godziny, w których będzie można oglądać eksponaty – mówi Jerzy Mazur.
  To powinno zlikwidować problem braku turystycznej frekwencji. Nie co dzień bowiem można podziwiać tak unikatowe maszyny, jak np.: bolid Formuły Easter, motocykl z Rajdu Paryż-Dakar oraz pamiątki przekazane wałbrzyskiemu muzeum przez mistrzów kierownicy: Mariana Bublewicza, Krzysztofa Hołowczyca i Roberta Kubicę. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Zwiedzający będą mogli również podziwiać górniczą maszynę wyciągową z 1924 roku oraz wieżę szybową Teresa. Jedną z najstarszych tego typu konstrukcji na świecie.
  – Wynająłem firmę alpinistyczną, która już ją wyremontowała – opowiada Mazur. – Teraz planuję, aby na szczyt wieży mogli wejść turyści. Chcę zamontować tam lunetę, przez którą zwiedzający będą mogli podziwiać panoramę okolicy.

  Patrzą z zazdrością
  Na inwestycje i zapał Jerzego Mazura z nieukrywaną zazdrością spoglądają kustosze Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu.
  – Bardzo się cieszymy, że jest w mieście osoba, która wydaje niemałe pieniądze na ratowanie pozostałości przemysłu wydobywczego – mówi Kazimierz Szewczyk, kierownik muzeum. – Nie ukrywam, że marzy mi się, aby również nasze muzeum w byłej kopalni Julia wyglądało kiedyś tak jak Teresa. Na razie nie ma na to niestety pieniędzy.
  O tym, że warto inwestować w zabytkowe obiekty przemysłowe świadczą preferencje turystów przyjeżdżających do Wałbrzycha.
  – Jest coraz więcej osób, które przychodzą do nas i pytają, gdzie można obejrzeć pozostałości po wałbrzyskich kopalniach – opowiada Zofia Sikora, kierownik Biura Informacji Turystycznej.
  Niestety, w gminie Wałbrzych nie ma żadnego programu, który wspierałby remont górniczych obiektów pozostających w rękach prywatnych przedsiębiorców. Jedyne wsparcie, na jakie mogą liczyć ich właściciele, to skromna dotacja z ministerstwa kultury. Dlatego większość z nich woli starać się o zgodę na wyburzenie uciążliwych i kosztownych w utrzymaniu pamiątek po górnictwie.

  Perła górnictwa i architektury
  Wieża szybowa oraz budynek maszyny wyciągowej stanowiły w przeszłości fragment kopalni Caesar. W 1945 roku przemianowano ją na Teresa i przyłączono do kopalni Julia (Thorez). Murowaną wieżę szybową typu Malakow wybudowano najprawdopodobniej około 1865 roku. Jej nazwa i wygląd nawiązują do baszt obronnych z okresu wojny krymskiej. Najsłynniejszym fortem tego konfliktu zbrojnego był Malakow (Małachow) w Sewastopolu. Wmontowana w mury wieża stalowa pochodzi natomiast z lat 30. XX wieku. Postawiono ją w związku z pogłębieniem szybu i eksploatacją niższych pokładów złóż węgla. W 1992 roku w ramach likwidacji wałbrzyskich kopalń, szyb Teresa został wyłączony z użytku. Zdemontowano wówczas większość urządzeń górniczych i zasypano szyb. Pozostałe obiekty zostały sprzedane na cele gospodarczo-handlowe. Wieża szybowa Teresa, jako obiekt spełniający wszystkie kryteria zabytku techniki, została wpisana do rejestru zabytków i objęta ochroną konserwatorską.

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)