Wybierz region

Wybierz miasto

  Władze Jedliny-Zdroju chcą przejąć od PKP nieczynne obiekty kolejowe

  Autor: Artur Szałkowski

  2007-06-12, Aktualizacja: 2007-06-12 11:53 źródło: Polska Gazeta Wrocławska

  Formalności dłuższe niż tunel W zamkniętym tunelu między Wałbrzychem i Jedliną-Zdrój miałaby kursować drezyna ze zwiedzającymi. Nieczynny dworzec pełniłby rolę bazy turystycznej z zapleczem gastronomicznym.

  Formalności dłuższe niż tunel
  W zamkniętym tunelu między Wałbrzychem i Jedliną-Zdrój miałaby kursować drezyna ze zwiedzającymi. Nieczynny dworzec pełniłby rolę bazy turystycznej z zapleczem gastronomicznym.
  Takie ambitne plany mają samorządowcy. Niechętnie patrzy na nie kierownictwo kolei, które piętrzy trudności

  Gdyby zorganizować konkurs na potentata turystycznego w województwie dolnośląskim, Jedlina-Zdrój bez wątpienia zajęłaby czołowe miejsce. W ciągu ostatnich dwóch lat, niewielka miejscowość zdobyła z funduszy Unii Europejskiej prawie siedem milionów złotych na inwestycje turystyczne. Apetyt jednak rośnie w miarę jedzenia i samorządowcy już zaplanowali kolejne atrakcje. Niestety, plany trafiły na mur obojętności.
  – Niedługo minie pięć lat od chwili, kiedy zwróciliśmy się do PKP z prośbą o przekazanie nam dworca w Jedlinie-Zdroju. Jest wyłączony z użytku i popada w ruinę – opowiada Leszek Orpel, burmistrz miejscowości. – Niestety, do dziś nie zapadły decyzje w tej sprawie.

  Uratować przed zniszczeniem
  Według planu samorządowców, dworzec gdzie m.in. kręcono zdjęcia do filmu „Lalka”, miał zostać przekształcony w bazę turystyczną z zapleczem gastronomicznym. Na razie pozostaje atrakcją jedynie dla złodziei, którzy wykradają z obiektu metalowe elementy. Podobnie wygląda sprawa przejęcia przez gminę nieużytkowanego tunelu kolejowego pomiędzy Wałbrzychem i Jedliną-Zdrojem.
  – Chcieliśmy przekształcić go w atrakcję turystyczną. Planowaliśmy wybudować tu nowe torowisko, po którym kursowałaby drezyna ze zwiedzającymi – mówi Orpel.
  Również te zamierzenia nie znalazły zrozumienia u dyrekcji kolei.
  – Obok jest tunel, który nadal użytkujemy. Dlatego nie zamierzamy na razie pozbywać się opuszczonego obiektu. Może on być jeszcze potrzebny w sytuacjach awaryjnych – wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy wrocławskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych.

  Nadzieja w marszałku
  Możliwość pogodzenia interesów kolei i gminy daje projekt Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Rozpoczął on procedury związane z przejmowaniem linii kolejowych w regionie wałbrzyskim i świdnickim.
  – Na razie przejmujemy od kolei trasę łączącą Świdnicę z Wrocławiem. Jednak w najbliższym czasie zamierzamy również przejąć i wyremontować linię kolejową łączącą Wałbrzych i Kłodzko – opowiada wicemarszałek Patryk Wild.
  Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, plany Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego i przy okazji gminy Jedlina-Zdrój i mogą być zrealizowane w przyszłym roku.

  Najdłuższe tunele kolejowe w Polsce
  Linię kolejową z Wałbrzycha do Kłodzka wybudowano ze względu na działający w regionie przemysł ciężki oraz potrzebę uruchomienia krótkiego połączenia kolejowego pomiędzy Berlinem i Wiedniem. Szlak wytyczono w trudnym terenie górskim, co wymusiło budowę kosztownych tuneli, które pozwalały na pokonanie wzniesień. Na trasie do Kłodzka powstało ich sześć. Dwa najdłuższe – jednotorowe – wydrążono pomiędzy Wałbrzychem i Jedliną-Zdrojem w granitowym masywie Małego Wołowca (718 m n.p.m., tyle, ile Ślęża). Dłuższy (1601 metrów) gotowy był 1 lipca 1879 roku. Jest to obecnie największy tunel kolejowy w Polsce. Krótszy wyłączono z eksploatacji kilka lat temu. Ma 1560 metrów długości i plasuje się na drugim miejscu w kraju. Wybudowano go w latach 1909-1912. Podczas II wojny światowej oba tunele pełniły rolę schronów dla pociągów sztabowych. Ukryto w nich też tajną centralę telefoniczną naczelnego dowództwa III Rzeszy.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)