18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12-metrowa palma powstała w Czarnym Borze (ZDJĘCIA)

ELW; fot. Dariusz Gdesz
W Czarnym Borze corocznie powstają gigantyczne palmy. Tradycja przygotowywania tak dużych i strojnych atrybutów wielkanocnych przekazywana jest m.in. wśród Górali Czarnoborskich. W tym roku najdłuższa - 12-metrowa palma państwa Janików przyjechała do kościoła na dwóch rowerach.

Palma powstała w kilka godzin, ale zbieranie i przygotowywanie komponentów do niej trwało miesiącami. - Zaczęłyśmy pracę w sobotę koło południa i skończyłyśmy wieczorem. Wcześniej tylko zrobiłyśmy kwiaty i suszyłyśmy trawę. Palmę robiłyśmy z mamą Anną Janik, a bazie i zielone gałązki przynosili tato Jarosław i bracia Mateusz, Wojciech i Karol - mówi Joanna Janik, mieszkanka Czarnego Boru, solistka zespołu Janicki.
Od 3 lat Janikowie mają najdłuższe palmy w parafii, ale w rywalizacji biorą udział od 1999 roku. - Początkowo robiłyśmy palmy nie dłuższe niż na 4-5 metrów i obowiązkowo każdy z rodzeństwa miał swoją 2 metrową, a teraz wszyscy pomagaliśmy przy dużej. Dodatkowo w tym roku jeszcze wykonaliśmy starodawne dwie góralskie palmy - dodaje pani Joanna.

Góralskie palmy są to związywane witki wierzbowe, zawiązywane są tasiemkami. Kwiatami wraz z ozdobnymi elementami zielonymi umieszcza się na nich co około 30 cm, tak żeby pomiędzy były widoczne te witki. Jest to tradycyjny styl robienia palm na Podhalu, jednak następnej tradycji z tym związanej czarnoborzanie nie kultywują. Młodzi Górale Mszy Świętej uderzali takimi witkami dziewczyny po nogach powtarzając "Palma bije, nie ja bije". Młodym Janikom byłoby trudno uderzyć 12-metrową konstrukcją.
- Duża palma była ciężka i do postawienia jej potrzebowaliśmy silnych panów z naszego zespołu - opowiada członkini grupy. Janicki wystąpiły podczas liturgii.
W konkursie czarnoborskich palm wielkanocnych pierwsze miejsce w kategorii dzieci zajęły dzieci pierwszokomunijne, w grupie młodzieży klasa 6a z Zespołu Szkół w Czarnym Borze, a w dorosłych rodzina Rusnarczyków.

Nawet 18-metrowe palmy wielkanocne powstają w Chełmsku Śląskim. Tam tradycję przywiezioną ponad pół wieku temu przez osiedleńców z Sądecczyzny wskrzeszono przed kilkoma laty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dusznikizdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto