Ambasador Japonii z wizytą w Wałbrzychu. Shigeo Matsutomi z małżonką gościli w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W spotkaniu uczestniczyli japońscy przedsiębiorcy, którzy działają na jej terenach.

Ambasador Japonii z wizytą w Wałbrzychu. Wizyta dyplomaty była odpowiedzią na zaproszenie od zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. Firmy z kapitałem japońskim są bowiem drugą pod względem wielkości poniesionych nakładów grupą kapitałowa w WSSE. Przedsiębiorstwa z Japonii zainwestowały dotychczas w Invest-Parku ponad 5 mld zł. Wieksze nakłady inwestycyjne poniosły jedynie firmy z kapitałem niemieckim.

– Japońskie firmy to sprawdzeni partnerzy biznesowi oraz rzetelni pracodawcy, którzy inwestują w rozwój swoich pracowników. Chcemy zatem, by czuli się u nas jak u siebie w domu. Dokładamy także starań, aby stwarzać jak najlepsze warunki do rozwoju tych przedsiębiorstw – mówi Maciej Badora, prezes WSSE Invest-Park.

Wszystkie japońskie przedsiębiorstwa działające w WSSE ulokowały swoje zakłady na Dolnym Śląsku. O tym, że dobrze czują się w wałbrzyskiej strefie, świadczy aż 25 zezwoleń na działalność, które związane są nie tylko z budową nowych fabryk, ale także z rozbudową istniejących zakładów. Aż cztery japońskie firmy działają na terenie Wałbrzycha. Są to NSK Steering Systems, Poland Smelting Technologies „POLST", Toyota Tsusho oraz Toyota Motor Manufacturing Poland - największy kompleks produkcyjny koncernu w Europie.

– Z 43 japońskich przedsiębiorstw, które działają na Dolnym Śląsku, aż 11 funkcjonuje w wałbrzyskiej strefie. Z ankiet wynika, że pozytywnie wypowiadają się o panujących tu warunkach – wyjaśnia Shigeo Matsutomi, ambasador Japonii w Polsce. – Wiemy jednak, że coraz większym problemem staje się pozyskanie przez nich wykwalifikowanej kadry.

Rozwiązaniem tego problemu mają być działania już realizowane przez WSSE Invest-Park. Chodzi o działalność klastra edukacyjnego Invest in Edu. Jego działalność polega na kształceniu w miejscowych szkołach zawodowych specjalistów dla miejscowych zakładów działających w strefie. Współpraca fabryk ze szkołami polega również na organizowaniu uczniom praktyk i wspieraniu placówek oświatowych pomocami dydaktycznymi, np. specjalistycznymi maszynami, które są wykorzystywane w procesie kształcenia praktycznego. Spotkanie ambasadora Japonii z władzami WSSE było także okazją do rozmowy na tematy związane z jej rozwojem oraz kwestią zatrudniania obcokrajowców.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!