(© Paweł Gołębiowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ma być tu wielokulturowo i interaktywnie. Atrakcyjnie dla każdego - zapowiada

Andrzej Tyws będzie pomagał w zagospodarowaniu budowanego obecnie, Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Tyws jest dyrektorem Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, ale przed laty związany był z Wałbrzychem. – Uważam za swój sukces mediacyjno – perswazyjny to, że udało mi się nakłonić go do współpracy. Przecież to wyjątkowy człowiek. Jeśli w latach 90-tych w kulturze wałbrzyskiej działo się coś dobrego to głównie jego zasługa – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Dodaje, że dwie, realizowane obecnie, duże inwestycje, czyli centrum sportowo – rekreacyjne Aqua-Zdrój i Stara Kopalnia spędzają mu sen z powiek. Po zatrudnieniu ostatnio Mirosława Brożka, na dyrektora Parku Wielokulturowego i zapewnieniu mu pomocy w postaci Andrzeja Tywsa, będzie spokojniejszy.

– Z przyjemnością i ulgą oddaję ten projekt w dobre ręce – twierdzi prezydent. Wybrany w drodze konkursu, Mirosław Brożek będzie zajmował się zadaniami menadżerskimi, związanymi przede wszystkim z samą budową. Andrzej Tyws pomoże w wypełnieniu obiektów treścią. – Jestem pod wrażeniem skali przedsięwzięcia. To jakby piękne naczynie, które musi być w sposób nowoczesny i racjonalny wypełnione – tłumaczy dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Nie przestanie pełnić tej funkcji. Będzie jednak w stałym kontakcie z Wałbrzychem i ma tu przyjeżdżać przynajmniej raz w tygodniu. On i nowy dyrektor Starej Kopalni są zgodni, że powinna być czymś w rodzaju Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie czy podziemi w krakowskim Rynku. – Powinno tu być wielokulturowo i interaktywnie.

Atrakcyjnie dla każdego. Żeby zwiedzający poczuł się nie tylko widzem, ale i bohaterem – wyjaśnia Tyws. Jego zdaniem trzeba będzie jeszcze sondować oczekiwania społeczne. Prawdopodobnie jednak w Starej Kopalni wszystko oparte będzie na dwóch ciągach: górniczo – wydobywczym i ceramicznym. Byłyby odpowiednio obudowane. Być może będzie na przykład pokazany zwykły dzień górnika, katastrofy w kopalniach, coś z historii górnictwa. Wszystko za pomocą rekonstrukcji, animacji, telebimów.

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

benk (gość)

już pracowała jedna wolontariuszka w w bibliotece i ją zwolnili, zasiliła więc bezrobocie. Dziwna polityka.Jeśli dotychczasowa kadra sobie nie radzi i musi korzystać z wolontariatu, to ja się pytam: kto ja tam mianował.
"Wyborco"- cwaniacko modna forma zatrudniania, jaką jest tzw "wolontariat' upadła dawno ..wraz z niewolnictwem.

benk (gość) (Kazik - nauczyciel)

Belferku- on już pokazał realnie na przykładzie odśnieżania miasta , co da się zrobić na lepsze: promować wodery,bo buty tu przemakały masowo. Może ma pn ciche udziały w produkcji woderów?

wyborca (gość)

Jak dobrze że mamy pana szełem,eja który jako jedyny wie co należy zrobić w nzszym mieście? Co za głupie stwierdzenie przedmówcy! Czy Pan Tyws będzie pracował jako wolontariusz? Teraz to modna forma zatrudniania przez prezydenta w mieście, no chyba że dla znajomych robi wyjątki.

Kazik - nauczyciel (gość)

Iza ale Ty picujesz , tam potrzeba na prawde znawcę i fachowca . A w Wałbrzychu to kto by to poprowadził pytam , bo trzeba nie tylko krytykowac ale pokazać takie osoby w Wałbrzychu . A śmiać sie nie ma z czego chyba ,że sama z siebie za brak wiedzy i kultury osobistej . A gdzie przymierają z głodu ? Ty chyba pomyliłaś polskę z Afryką lub Kubą . A młodzi wyksztalceni nie chcą pracować po studiach za 2000 zł na początek , znam takich i oni mi mówią ,że dla nich nie będą pracować i tyle . Oceń sama rzeczywistość a potem pisz , bo wychodzą Ci Pisowskie glupoty . A Pana Szełemeja to Ty nie obrażaj , bo to człowiek pracy i wiedzący co trzeba w naszym mieście zmienić na lepsze .

Iza (gość)

ciekawe za ile będzie pomagał. pracując raz w tygodniu.Co to nie ma u nas ludzi do pracy.Takie bezrobocie ,a Pan doktor sciąga ludzi z Wrocławia.Śmiechu warte.Tylu młodych jest bez pracy ,wykształconych.Ale to się stało modne,że jedni mają dwa etaty a innni z głodu przymierają.Niedaleko szukać łączenie funkcji Prezydenta i lekarza i wszystko w majestacie prawa.Niedobrze się robi ,człowiek jest bezzsilny..............................