Bartłomiej Kwiatek powożąc ślązakiem z Książa wywalczył medal Mistrzostw Polski Młodych Koni

Bartłomiej Kwiatek znakomity zawodnik, od 10 lat związany ze Stadem Ogierów Książ, i powożący końmi śląskimi z tamtejszej hodowli, wywalczył kolejny tytuł Mistrza Polski

Bartłomiej Kwiatek, znakomity zawodnik, od 10 lat związany ze Stadem Ogierów Książ, i powożący końmi śląskimi z tamtejszej hodowli, odniósł kolejny sukces. Tym razem wziął udział w Mistrzostwach Polski Młodych Koni w powożeniu Stragona Strzegom 2016. Startował tam z dwoma ogierami – Rodosem oraz Renesansem. Sześcioletni Rodos (Drab – Regencja po Bank) powożony przez Kwiatka zdobył tytuł Mistrza Polski Koni sześcioletnich. Czteroletni Renesanas (Lokan – Regencja po Bank) zajął czwarte miejsce.
Medal Rodosa był kolejnym na koncie Bartłomieja Kwiatka. Tylko w tym sezonie zdobył on aż trzy medale mistrzostw świata. Wyczyn jest niezwykły, nawet biorąc pod uwagę, że Kwiatek to światowa czołówka w powożeniu zaprzęgami jednokonnymi i multimedalista. W ciągu dziesięciu lat zdobył 23 medale mistrzostw świata i Polski. Ostatnio sięgnął po srebrny medal wraz z drużyną, podczas Mistrzostwach Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi odbywających się w Austrii (startowały 22 drużyny). Był tam też szósty indywidualnie, na 80 startujących zawodników. – Na Węgrzech, na Mistrzostwach Świata Młodych Koni zaprezentował dwa. W kategorii 5-latków oraz w kategorii 7-latków. W stawce 100 zakwalifikowanych koni na świecie, zdobył odpowiednio srebrny i brązowy medal – mówią w Stadzie w Książu. Nie kryją zadowolenia, bo te wyniki są ogromnym prestiżem i promocją także dla ich znakomitej hodowli śląskich koni. Kwiatek startuje przecież z tymi końmi. – Jest prawdziwym profesjonalistą, a my też staramy się być w swoim zawodzie profesjonalistami – mówi Wiktor Karol, prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim, który w 2013 roku przejął zadłużone wówczas Stado. Dług został spłacony i teraz skutecznie realizowana jest misja utrzymania rasy konia śląskiego, głównie w starym typie. To udaje się, konie są wspaniałe, a w Książu nie kryją, że niezwykle ważny jest fakt, że najwybitniejsze osobniki trenuje tak znakomity zawodnik jak Bartłomiej Kwiatek.
– Nie byłoby moich sukcesów gdyby nie te konie. Są wspaniałe – mówi z kolei skromnie sam zawodnik. Dodaje, że co prawda jeżdżąc na różne imprezy spędza poza Książem około 30 tygodni w roku, a do tego pracuje codziennie wiele godzin, jednak nie jest to dla niego wielkim wyrzeczeniem. – Jestem szczęśliwy, że mogę tu pracować, a robiąc to co uwielbiam czuję się jakbym był cały czas na urlopie – zapewnia Bartłomiej Kwiatek. Dodaje, że jego wielkim marzeniem są starty zaprzęgiem z czterema końmi. Przygotowuje się już do nich i ćwiczy z końmi śląskimi z Książa. – Chcę niczego nie zaniedbać i kiedy już wystartuję, to pokazać, że w tej konkurencji też jesteśmy bardzo dobrzy – wyjaśnia.

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie