Trwa budowa biblioteki w Czarnym Borze. Powstaje nowe centrum biblioteczno-kulturalne, a wkrótce też nowa świetlica w Jaczkowie. Zobaczcie zdjęcia z budowy i wnętrza "starej biblioteki".

– Trwają roboty ziemne, a w środą zaczniemy wylewać fundamenty – zapowiada Adam Torończak kierownik robót ze Spółdzielni Rzemieślniczej z Ząbkowic Śląskich. Firma ta remontuje wałbrzyskie komisariaty i wygrała przetarg na budowę biblioteki w Czarnym Borze. Powstający przy kompleksie Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego (ul. Sportowa) parterowy budynek ma mieć łączną powierzchnię 900 m kw. Prace zaczęły się w lipcu i mają być zakończone do 30 kwietnia 2014 roku.

Budowa biblioteki w Czarnym Borze - co powstanie?


– Naszym celem jest stworzenie centrum biblioteczno-kulturalnego. Na powierzchni użytkowej ponad 830 m kw. powstanie biblioteka i centrum kultury z wydzieloną multimedialną kawiarenką i salą widowiskową mieszczącą nawet 150 osób, a także część warsztatowa z zapleczem sanitarnym. Część warsztatowa może też posłużyć jako centrum konferencyjne. Będzie też galeria wystawiennicza i taras, budynek centrum zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Adam Górecki, wójt gminy Czarny Bór.

Całość zadania, czyli budowa wraz z wyposażeniem ma kosztować około 3,4 mln zł. 1,875 mln to środki z ministerialnego Programu Wieloletniego Kultura+. W jego ramach od 2011 do 2015 roku budżet państwa i samorząd terytorialny przeznaczy na dofinansowanie bibliotek i centrów kultury w całym kraju łącznie 516,25 mln zł. Jedynie w tym roku w czterech naborach rozdzielone będzie 129,5 mln zł. Duża część z tych środków trafia do bibliotek w ramach „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek”.

Budowa biblioteki trwa nie tylko w Czarnym Borze


W tym roku dofinansowano 74 ośrodki biblioteczne z całej Polski, wśród nich 10 w regionie wałbrzyskim. Największą pulę w regionie otrzymały biblioteka w Czarnym Borze i w Przyłęku k. Barda. Tam pieniądze przeznaczone są na budowę nowych placówek. Pozostałe biblioteki będą inwestować w modernizację, doposażenie, remonty i digitalizacje zbiorów.
– Aplikowaliśmy o środki ministerialne już w ubiegłym roku, ale wówczas nie mieliśmy szans na tak wysokie dofinansowanie. Teraz przyznano nam kwotę kwotę wyższą o 875 tysięcy. To sukces naszej gminy – mówi Agata Czajor, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarnym Borze. Jej placówka była wiele razy przenoszona i nigdzie na długo nie zagrzała miejsca. Ostatnia lokalizacja to budynek szkoły, teraz zyska stałą i nowoczesną siedzibę. Czarnoborska biblioteka z sukcesem aplikuje o środki unijne, tylko w ostatnich miesiącach uczestniczyła w czterech dofinansowanych w ten sposób programach.

Budowa biblioteki w Czarnym Borze. Co jeszcze powstanie w gminie?


Czarny Bór inwestuje w infrastrukturę kulturalną również w Jaczkowie, gdzie powstanie nowa świetlica. – Otrzymaliśmy na ten cel prawie 400 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zbudujemy nową świetlicę, a starą, mieszczącą się w budynku, gdzie kiedyś była szkoła, przeznaczymy na mieszkania. Wkrótce ogłosimy przetarg, ale szacujemy, że to zadanie będzie kosztowało ok. 750 tys. zł – dodaje Górecki.

Tekst ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej z 16 lipca 2013.

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

puzonik48 (gość) (gambon )

Masz racje ,takie ośrodki powinny powstawać w małych miasteczkach i wsiach ,żeby młodzież miała miejsce i do książki i do Internetu i żeby było to miejsce lokalnej społeczności .Oby tylko ten ośrodek nie świecił pustkami ?Nie wiem czy nie jst za duży jak na 5000 mieszkańców ?Niestety ,niewielu wójtom chce się starać o unijne pieniądze na ten cel :(

gambon (gość)

Super! To bardzo dobrze, że w małych miejscowościach są takie inicjatywy. Brawa dla wójta. Dzieciaki muszą mieć gdzie się podziać, a nowoczesne wnętrza sprzyjają wzrostowi czytelnictwa i nie tylko. Gratuluję:) Trzymam kciuki, żeby wszystko skończyło się pomyślnie:)