Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe rozwiązania w małym mieszkaniu

Irena Grek (Dziennik Bałtycki)
W ramach jednej dużej przestrzeni możemy wyodrębnić za pomocą ścianek działowych mniejsze pomieszczenia
W ramach jednej dużej przestrzeni możemy wyodrębnić za pomocą ścianek działowych mniejsze pomieszczenia Fot. Polskapresse
Jeśli zależy nam na stworzeniu odpowiedniego nastroju, niecodziennej grze cieni czy po prostu na odmienieniu naszego M - przemyślane zastosowanie szkła może być właściwym sposobem.

Niektórzy mówią, że szkło jest dla wnętrz tym, czym muzyka dla filmu. I coś w tym jest. Szkło nadaje pomieszczeniom lekkość, klasę oraz elegancję. I wcale nie musi być zimne czy mało przytulne.

Po wizycie w nowym miejscu często bardziej niż detale wyposażenia w pamięci zostaje panujący w nim klimat. Tu dużo zależy od oświetlenia. Ciepłe światło przebijające się przez satynową szybę obdziela dobrym samopoczuciem, a tym samym ułatwia relaks. Zapalone w jednym pokoju - za sprawą przeszkleń obecne jest także w innych pomieszczeniach, a przestrzeń, choć podzielona, sprawia wrażenie otwartej.

Czytaj także: Jak dobrze urządzić salon?

Oszczędność w formie

Minimalizm często bywa bardziej elegancki niż przepych wnętrza w stylu barokowym. Charakteryzuje się prostymi, wręcz geometrycznymi kształtami, a także użyciem specyficznych materiałów, takich jak stal szlachetna czy szkło. Decydując się na taki rodzaj wystroju, należy pamiętać, że wszystko powinno ze sobą współgrać. Minimalistyczny, często kojarzony z futuryzmem trend aranżacji wnętrz, mimo że do najświeższych nie należy, wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Pomieszczenia urządzone zgodnie z jego charakterem zyskują na funkcjonalności, a geometryczne w formie elementy, pomimo swej surowości, cieszą oko. Jednak wbrew pozorom taki efekt trudno uzyskać.

Oszczędny styl jest odpowiedni zarówno do urządzenia pomieszczeń dużych, jak i tych mniejszych, w których każda możliwość uzyskania dodatkowej przestrzeni jest ważna. Takie wnętrze, pozbawione ciężkich mebli, kwiatków i pamiątek, zyskuje optycznie na przestrzeni, a co ważniejsze - jest po prostu bardziej funkcjonalne. Wygląda też czysto i harmonijnie, co skutecznie chroni przed chaosem i sprawia, że nasz dom staje się prawdziwym azylem.

Zobacz też: Nietypowe, kontrastujące kolory we wnętrzach - jak je dobrać do pomieszczenia?

Na miarę XXI wieku

Współczesna aranżacja chętnie operuje klasycznymi motywami, które interpretuje w nowy, czasami zaskakujący sposób. Świadoma rezygnacja z przesadnej ilości detali pozwala skoncentrować się na formach i proporcjach. Nowego znaczenia nabierają powierzchnie i przestrzenie, które do tej pory nie były raczej eksponowane. W tym przypadku zastosowanie szklanych (lub przezroczystych, wykonanych z innych materiałów) ścianek do wygrodzenia np. łazienki czy garderoby z sypialni pozwala na penetrację światła w całym pomieszczeniu, a przede wszystkim zapobiega powstaniu ciasnych, klaustrofobicznych klitek.

Otwarte przestrzenie...

...dają wrażenie wolności i swobody. Open space to bardzo popularny pomysł na aranżację biura. Moda na wykorzystanie analogicznego rozwiązania pojawiła się także w urządzaniu mieszkań - coraz więcej poszukujących lokum decyduje się np. na lofty w obiektach poprzemysłowych czy tzw. soft lofty. To mieszkania w nowych budynkach, ale deweloperzy stosują w nich niestandardowe rozwiązania - antresole, otwarte przestrzenie nad salonami, ponadnormatywną wysokość pomieszczeń i ciekawe oświetlenie. W ramach jednej dużej przestrzeni możemy wówczas wyodrębnić za pomocą ścianek działowych z przezroczystych materiałów mniejsze pomieszczenia, np. gabinet, bibliotekę czy nawet miniaturowe miejsce do pracy albo garderobę przy sypialni. Co najważniejsze - by to uzyskać, nie musimy przebudowywać mieszkania.

Wiele możliwości

Dzięki zastosowaniu systemu ścianek działowych można, nie tracąc wrażenia otwartej przestrzeni, oddzielić kuchnię od salonu, wyodrębnić jadalnię, mimimagazyn do przechowywania zapasów - w strefie kuchennej czy wydzielić miejsce przeznaczone do odpoczynku, lektury w strefie dziennej. Można w ten sposób stworzyć garderobę, pokój zabaw, miejsce do spania, kącik do pracy. Ściany mogą być transparentne, by do wydzielonych segmentów docierało światło dzienne oraz by utrzymać optyczne wrażenie przestronności pomieszczenia, lub matowe - jeśli pokój ma zapewniać większą prywatność. Uniwersalne systemy do zabudowy mają w ściankach dodatkowe akcesoria, takie jak np. żaluzje do zasłonięcia szyb, w profilach ścianek można też zamontować przewody elektryczne oraz gniazdka i przełączniki.

Czytaj również: Zalety drewnianej podłogi

Szklany miks

Czasem warto poeksperymentować z tzw. mieszankami. Ciekawie wygląda połączenie gładkich tafli satynowego, matowego szkła, poprzecinanych solarnymi paskami szkła przezroczystego. Taka konstrukcja tworzy atmosferę tajemniczości, gdyż można dostrzec tylko część tego, co jest w drugim pomieszczeniu.

Możliwości, jakie daje użycie różnego typu przeszkleń, jest rzeczywiście sporo i coraz częściej są one wykorzystywane przy aranżowaniu nowoczesnych przestrzeni. Doceniane są przez architektów oraz osoby, które decydują się na metamorfozę domu czy mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto