Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej odbudowy stadionu Górnika

Artur Szałkowski
Wizualizacja stadionu Górnika Wałbrzych po rewitalizacji
Wizualizacja stadionu Górnika Wałbrzych po rewitalizacji Pracownia Architektoniczna A.S.P.A.
Coraz bliżej odbudowy stadionu Górnika Wałbrzych. Jeszcze w 2014 r. planowana jest rozbiórka zrujnowanych trybun obiektu.

Coraz bliżej odbudowy stadionu Górnika Wałbrzych. Według wariantu optymistycznego, jeszcze w 2014 r. gmina Wałbrzych powinna otrzymać na ten cel pierwszą transzę wsparcia finansowego z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Z informacji, które dotarły do Wałbrzycha wiadomo, że MSiT dysponuje funduszami, które miały być przeznaczone w 2014 r. na budowy i modernizacje obiektów sportowych na terenie kraju, ale nie uda się ich wydać do końca grudnia. Właśnie część tych pieniędzy może trafić do Wałbrzycha. Zrujnowany obecnie stadion w dzielnicy Nowe Miasto, został uznany przez ministerstwo za jeden ze strategicznych obiektów dla polskiego sportu. Stąd decyzja o jego odbudowie.

– Złożyliśmy już w ministerstwie stosowny wniosek o wsparcie finansowe inwestycji i czekamy teraz na jego rozpatrzenie – mówi Mariusz Gawlik, dyrektor zarządzający Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Aqua-Zdrój w Wałbrzychu. – W czerwcu miałem zresztą okazję oprowadzać ministra sportu Andrzeja Biernata po stadionie i obiecał wówczas wsparcie przy jego odbudowie.

Jeśli pieniądze z MSiT zostaną przekazane do Wałbrzycha we wrześniu, to jest szansa na rozpoczęcie jeszcze w tym miesiącu prac na obiekcie. W pierwszej kolejności zaplanowano rozbiórkę zniszczonych, betonowych trybun oraz wykonanie przyłącza wodno-kanalizacyjnego do obiektu. Sama rozbiórka betonowych trybun, które wybudowano na naturalnej skarpie, będzie sporym wyzwaniem. Ich usunięcie to jednak konieczność. Nie nadają się już do naprawy i nie wpisują w projekt nowego stadionu lekkoatletycznego z funkcjami piłkarskimi, który ma zostać wybudowany w miejscu swojego poprzednika. Według szacunków gminy Wałbrzych realizacja inwestycji potrwa 2-3 lata i pochłonie około 20-30 mln zł.

Na etapie projektowania uwzględniono parametry stadionu, które umożliwią rozgrywanie na nim meczów piłki nożnej na poziomie rozgrywek centralnych oraz organizowanie zawodów lekkoatletycznych, takich jak np. młodzieżowe mistrzostwa Europy. Dzięki temu wałbrzyski stadion uzyska co najmniej II kategorię IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych). Stadion będzie wyposażony w sztuczne oświetlenie, co umożliwi organizowanie na nim zawodów sportowych również po zapadnięciu zmroku. Obiekt będzie posiadał trybuny dla 3 tys. widzów. Będą one częściowo zadaszone. Po wykonaniu rewitalizacji stadionu, planowana jest reaktywacja kąpieliska w miejscu dawnego i obecnie zasypanego basenu oraz budowa przy hali lekkoatletycznej 60-miejscowego hotelu dla sportowców.
O sprawie pisaliśmy w Panoramie Wałbrzyskiej z 26 sierpnia 2014 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto