18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superfirma: Zespół Tango z Wałbrzycha

Elżbieta Węgrzyn
Monika i Hieronim Augustyniak z Wałbrzycha od 1995 roku tworzą zespół muzyczny Tango. Zagrali na setkach wesel i potrafią „rozruszać” sztywną imprezę. Przeczytajcie o historii superfirmy.

Superfirma historia

– Poznaliśmy się na imprezie i szybko znaleźliśmy wspólny język. Ja grałem, a Monika śpiewała, zaczęliśmy próby i tak powstał nasz zespół – wspomina Hieronim Augustyniak. Zadebiutowali w 1995 roku na zabawie karnawałowej w wałbrzyskim zakładzie energetycznym. – Chciałam byśmy nazwali się „Duetem” lub jakoś bardziej egzotycznie, ale Hirek upierał się przy „Tangu”. Przyzwyczaiłam się, a teraz po latach nie powinniśmy już zmieniać nazwy – wyjaśnia Monika.
Choć nie ukończyli muzycznych szkół, muzyka jest ich wielką pasją. On od dzieciństwa grał w harcerstwie na akordeonie, doszedł też do perfekcji w grze na perkusji, gitarze i innych strunowych, a także na keyboardzie. Ona od zawsze miała dobry słuch i przyjemny dla ucha głos, gra na tamburynie, a od niedawna też na saksofonie. Pobrali się i zamieszkali w Śródmieściu, a potem na Piaskowej Górze. Mają dwie córeczki i zespół. Dopełniają się w życiu i na scenie.

Superfirma z tradycjami

Dzięki grze na imprezach okolicznościowych państwo Augustyniak zwiedzili cały region i poznali mnóstwo ludzi. Państwo młodzi, a także goście weselni polecają ich sobie, o lepszą reklamę trudno. Zdarza się, że dla jednej rodziny w ciągu 18 lat grali trzy lub cztery razy. – Na początku, w ramach promocji odwiedziliśmy sale weselne i lokale w okolicach Wałbrzycha oraz Świdnicy. Graliśmy bezpłatnie, aby pokazać co potrafimy. Potem zapraszali nas na wesela i festyny – opowiadają. Poprawiny, bale, dansingi, dożynki, biesiady, jubileusze Bojanicach, Lutomi, Makowicach, Dziećmorowicach, Świebodzicach, Jedlinie-Zdroju i Walimiu, a także w Wałbrzychu i Świdnicy. Tam grają najczęściej, ale zdarzały się też zlecenia w Kotlinie Kłodzkiej i Jeleniogórskiej, nawet pod Zgorzelcem oraz Wrocławiem. Teraz przez internet wynajmują ich też mieszkańcy regionu przebywający zagranicą.
– Zwykle państwo młodzi angażują nas na kilka miesięcy przed przyjęciem. Podczas rozmowy szybko orientujemy się, jaką muzykę lubią i jakie konkursy będzie można przeprowadzić na przyjęciu, by rozruszać imprezę. Tych poznanych przez internet poznajemy kilka dni przed występem – mówi pani Monika. To ona pełni rolę konferansjera i wodzireja. Po podpisaniu kontraktu, ustaleniu terminu oraz omówieniu warunków występu Augustyniakowie mają potem czas na próby i doszlifowanie repertuaru o najnowsze estradowe hity. Zdarza się jednak, że młoda para spieszy się ze ślubem i angażuje zespół na parę tygodni przed weselem. – Zgadzamy się, jak tylko mamy wolny termin – zapewnia wokalistka.

Superfirma - Co gra Tango?

W ich repertuarze są setki piosenek, najwięcej w języku polskim i angielskim, wśród nich jest sporo typowych utworów weselnych i biesiadnych, w tym disco polo, ale też nieśmiertelny kanon pop-u i rocka, a do tego utwory instrumentalne: tanga, walce, cha-che, twisty oraz skoczne melodie zaczerpnięte z folkloru różnych państw. Repertuar ciągle się zmienia, poszerza o najnowsze piosenki, ale są i takie utwory, bez których nie wyobrażają sobie dobrej imprezy. Wszyscy znają i śpiewają „Hej sokoły” i inne polskie piosenki biesiadne, a także wpadające w ucho melodie disco-polo, jak „Wolność i swoboda” Boys. – Sprawdzają się też angielskie „Only You” Savage, „Yoy're the Woman” Bad Boys Blue, „Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)” Doris Day, hiszpańska „La Cucaracha” oraz instrumentalne walce z „Nocy i dni”, czy „Nad pięknym modrym Dunajem” – wylicza Monika. Doświadczenie podpowiada jej też, że „Ona tańczy dla mnie” wejdzie do tego imprezowego kanonu Polaków. Inne, jak piosenki „Ich Troje” były modne krótko, teraz nikt już o nie nie pyta. Czasem przez modę wałbrzyszanie zmagają się z utworami w rzadko używanych językach, wtedy, jak w przypadku mołdawskiej „Dragostea din tei”, radzą sobie dzięki dobrej pamięci i zapisowi fonetycznemu.
Kiedyś występowali głównie z keyboardem, teraz wypiera go akordeon, Monika zaś częściej gra na saksofonie, śpiewają też duety. Ludzie przestali zapraszać na wesela didżejów, wolą muzykę wykonywaną na żywo, a keyboard kojarzy im się z grą „na niby”, playbackami i udawaniem. Dlatego preferują akordeon, gdzie liczą się prawdziwe umiejętności.
Przez niemal dwie dekady Augustyniakowie zakupili niezbędną liczbę sprzętu nagłaśniającego i sterowanego pilotem oświetlenia. Żartują, że przeszli ewolucję od 100 wat, do 2 kilowatów. – Zaczynaliśmy od keyboardu, mikrofonów i dwóch kolumn. Jedną z nich przewoziliśmy na dachu „malucha”. Goście weselni nie chcieli wierzyć, że cały sprzęt potrafiliśmy zmieścić w aucie i obserwowali jak się pakujemy. Teraz mamy dwa duże samochody, a i tak sprzęt musimy upychać – mówi Hieronim i dodaje, że marzy o rozkładanej z samochodu scenie, widział taką kiedyś w Niemczech.
Na przyjęcia mają też kilka kompletów dopasowanych kolorystycznie strojów. Kapelusze z cekinami są ich znakiem rozpoznawczym. Te rekwizyty pomagają im w przeprowadzaniu konkursów i rozruszaniu drętwego towarzystwa.

Superfirma w akcji

Monika i Hirek na scenie tryskają energią. – Zleceniodawcy czasem dziwili się, że potrafimy wesoło grać, mimo że jesteśmy abstynentami. Teraz na weselach ludzie piją coraz mniej i nasza niechęć do alkoholu też już nikogo nie dziwi – wspominają. Wśród imprezowego niezbędnika duetu znajdą się jednak oklejone firmowymi naklejkami butelki przypominające alkohol weselny. Te „gadżety” można u nich wygrać podczas konkursów organizowanych na przyjęciach.
Współczesne wesela przypominają coraz częściej szczegółowo zaplanowane przedsięwzięcia, brakuje w nich miejsca na cieszenie się bliskością rodziny, konkursy i radosną improwizację muzyczną. Młodzi rezygnują z tradycyjnych przyśpiewek i zwyczajów, a ich krewnych trudno podczas imprezy rozruszać. – Mamy na to sprawdzone sposoby, podobnie jak przetestowaliśmy weselne karaoke i stwierdziliśmy, że się nie sprawdza. Jeśli rodziny się nie znają przed przyjęciem, przedstawiamy ich i wciągamy do zabawy – opowiadają. Pani Monika proponuje weselnikom konkursy, losy i zabawy taneczne, a także o północy około godzinny zwyczaj oczepin. Śmiechu jest przy nim co niemiara, bo pojawiają się rekwizyty – długich babskich pantalonów i kalesonów, a także przyśpiewki i tańce, m.in. „kaczuszki”.
„Tango” zyskało już w regionie zwolenników. Znane jest z charyzmy pary, ale też jej rzetelnego rozliczania się i wystawiania rachunków. Mimo upływu czasu nie zmienia się skład grupy.

– Przez jakiś czas występowała z nami Ewa, moja siostra bliźniaczka. Zespół wspierała też dodatkowa męska obsada, ale państwo młodzi zwykle pytają o duet i wolą go od tercetu. Wychodzą pewnie z założenia, że do „Tanga” trzeba dwojga i to w zupełności wystarcza – dodaje Monika

.

Superfirma - kontakt
Zespół Muzyczny Tango
http://tangozwabrzycha.pl/
E-mail: [email protected]
Wałbrzych; ul. Wyszyńskiego
Tel. 607 657 748

Kobiecanki, Aleksandra Szczygielska dietetyk, Detime - moda ślubna i organizacja imprez, Autoryzowany Salon Skinoligiczno Kosmetyczny Dr Baumann Polska, Torty po twojemu, ChicDog, Łomnicka Chata, Akademia Przedszkolaka, Prof - It centrum komputerowe w Boguszowie-Gorcach, Biuro Alfa, Estera Grabarczyk, Łowisko Pstrąga Złota Woda, Rowery Piotrowskich, Szkoła Tańca Codrex, Delikatesy Bravo, Holiday Pro Art, Global Auto - zimowanie motorów, Przedszkole Językowe Michałek, Hotel Pałac Struga, Firma transportowa Midas, Salon fryzjerski Arletta Telega, Marzena Lipińska - taksówkarz z Wałbrzycha, Skruszakowo, Świat Przypraw, Stacja Paliw LOTOS, Hotel i Restauracja Maria, Tostolandia, Art Cafe Pod Pretekstem, Prestige Designers w Świdnicy, Piwiarnia Warka, Kręgielnia Canis Majoris i salon Allur, Przedszkole Universus, m23studio - studio nagrań Bartosza Miszczyka, Psie pogotowie Tomasza Zielińskiego, Szafran - wałbrzyski sklep z przyprawami, Kawiarnia galeria Ogród Sztuki w Szczawnie Zdroju, Szkoła Jazdy Prolog, Foto-Lux, Czekoladziarnia Mount Blanc , Centrum Nauki Języków Obcych WW w Wałbrzychu , Koszulki T-Best Michalak, Koksownia Victoria, Rybki które leczą, Przedszkole Smerfowa Wioska, Sklep Świat Koralików, Projektowanie ogrodów , Sklep Elmirka, Frąckowiak - piekarnia, Pan Marek to człowiek orkiestra, Camela, Urlop z firmą Zbuta, Pologród, Polecają ich czescy sąsiedzi, Dekadencja - projektowanie ogrodów, Cztery kąty zmienią życie, Pensjonat - Willa Kwiaty Polskie, Salon Nissana - Mazur, Przyjezdni Dolnoślązacy ratują pałac w Strudze, Salon fryzjerski, Wałbrzyski zegarmistrz, Salon Fryzjerski u Rudej , Świerczyńscy to znana marka, Jak powstają muffiny, Potrafi wyczarować prawdziwe cuda, Firma Gont, Salon Jacqueline , Najlepszy salon fryzjerski w kraju, Toyota Nowakowski, Sala weselna i warsztaty Papamichalisów, Piekarnia pana Baranowskiego , Park Smaków , Elektronika bez tajemnic, Biuro Sophia Bryza, Wymarzony salon kosmetyczny, Piekarnia Pasol-Paco, Kalendarz Fasolki, Nasze drzwi zatrzymają każdych włamywaczy, Bar Tost w Wałbrzychu, Wymarzona łazienka, Ekologiczne pieluchy, Brafitteria - świat dopasowanego stanika, Biuro Obrotu Nieruchomościami, Doradztwo Katarzyny Budzis, Galeria Owocowo-Warzywna, Bar Magiel, Cafe Turek, Wałbrzyska Palarnia Kawy Caffe Polit, Sklepy alejazz.pl, Sklep Confex-Plus, Firma Agas, Sklep Odzież i Bielizna, Galanteria skórzana, Szczawieńska rodzinna kwiaciarnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto