Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Rittera zostanie wyremontowany

Artur Szałkowski, fot. Dariusz Gdesz
Pozostałości pomnika Paula Rittera przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu
Pozostałości pomnika Paula Rittera przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Pomnik Rittera odzyska dawny blask. Zadbali o to byli wałbrzyscy górnicy i Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Wałbrzychu.

Pomnik Rittera to nietypowa kamienna budowla, która stoi na terenie byłego komisariatu policji, przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu. Niszczejące od lat pozostałości pomnika Paula Rittera, postanowili odrestaurować byli wałbrzyscy gwarkowie ze Stowarzyszenia Górnicza Pamięć oraz członkowie Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu.

– Uzyskaliśmy już zgodę policji dotyczącą prowadzenia prac na terenie byłego komisariatu – mówi Zdzisław Wolski ze Stowarzyszenia Górnicza Pamięć. – Mamy również projekt budowlany dotyczący rekonstrukcji. Dzięki temu pomnik Rittera odzyska dawny wygląd.

Pomnik Rittera zostanie oczyszczony i uzupełnione będą jego ubytki. Projekt zakłada również powrót na pomnik Rittera jego popiersia Paula, dwóch waz i tablic pamiątkowych. W oryginale były one wykonane z brązu i zostały zdemontowane, prawdopodobnie po zakończeniu wojny.

– Brakujące elementy chcemy odtworzyć z piaskowca z Radkowa. Z tego materiału jest wykonany pomnik – wyjaśnia Martin Reichert, przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu.

Koszt renowacji pomnika Rittera oraz otaczającego go terenu został oszacowany na 18 tys. zł. Pomysłodawcy przedsięwzięcia poprosili już o wsparcie finansowe, instytucje i firmy z Wałbrzycha i okolic oraz Ambasadę Niemiec w Polsce.

Paul Ritter urodził się 11 stycznia 1843 r. w Strzegomiu. W 1881 r. został pełnomocnikiem dóbr rodziny Hochberg, właścicieli m.in. zamku Książ, kopalń i innych zakładów przemysłowych w Wałbrzychu. Zasługą Rittera było ich unowocześnienie, wprowadził np. do kopalń maszyny parowe. Paul Ritter zmarł 8 kwietnia 1905 r. Jego pomnik odsłonięto przy ul. Moniuszki, 30 sierpnia 1908 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto