Obwodnica Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju budzi emocje

Obwodnica Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców dzielnicy Konradów. Obawiają się o swoje nieruchomości.

1/14
Dariusz Gdesz

Na spotkanie informacyjne w sprawie budowy obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju, przyszła liczna delegacja mieszkańców dzielnicy Konradów. Obawiają się, że w związku z budową drogi mogą zostać wyburzone ich domy

Obwodnica Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju ma być budowana przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei. Inwestycja jest na razie na etapie prac przedprojektowych, mimo to już wzbudza wiele kontrowersji wśród mieszkańców wałbrzyskiej dzielnicy Konradów. Obawiają się, że budowa drogi będzie dla wielu z nich równoznaczna z wywłaszczeniem i wyburzeniem zamieszkiwanych obecnie nieruchomości. Mieszkańcy Konradowa wyrażali swoje obawy, w trakcie spotkania informacyjnego w wałbrzyskim ratuszu, które dotyczyło budowy obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju.

Przygotowano trzy koncepcje przebiegu obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. W każdej z nich droga ma się rozpoczynać na rondzie już wybudowanej obwodnicy Szczawna-Zdroju i kierować się w kierunku Konradowa. Wylot drogi zaplanowano za kompleksem sportowo-rekreacyjnym Aqua-Zdrój przy ul. Ratuszowej. Obwodnica ma się później łączyć z drogą wojewódzką nr 375. Dwie pierwsze koncepcje budowy obwodnicy zakładają ingerencję w teren zabudowany wałbrzyskich dzielnic Konradów i Biały Kamień, co nie podoba się mieszkańcom. Popierają oni trzecią koncepcję, która zakłada przebieg drogi u podnóża masywu góry Chełmiec.

Trzecia koncepcja budowy obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju przebiega niestety częściowo przez obszary Natura 2000, co stanowi poważny problem dla jej realizacji. DSDiK wystąpiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji.
∨ Czytaj dalej

Dopiero po otrzymaniu tego dokumentu będzie można mówić o konkretach przedsięwzięcia i przebiegu drogi oraz rozpocząć właściwe prace projektowe.

Obwodnica ma rozwiązać całkowicie problemy komunikacyjne Szczawna-Zdroju. W wyniku nadmiernego ruchu drogowego i zanieczyszczenia powietrza spalinami, może ono utracić status uzdrowiska. Obwodnica jest także rozwiązaniem problemu nadmiernego ruchu drogowego pomiędzy północą i południem Wałbrzycha. Nowa droga o długości około 6 km, ma także ułatwić połączenie gmin aglomeracji wałbrzyskiej z budowaną drogą ekspresową S3.

Komentarze (16)

avatar
avatar
Natalia (gość)

Zwykly prosty lud zawsze bedzie mial jakies swoje ale niezleznie od tego czy robia im zle czy dobrze. Tych narzekalskich-polaczkow trzeba wysiedlic w pole - niech zyja tam w harmonii z natura napewno nikt im nie bedzie przeszkadzac.

avatar
użytkownik (gość)

Dla mnie jako użytkownika wałbrzyskich dróg obwodnica przez Konradów jest idealna. Wywłaszczyć ich, krzykacze.

avatar
Limciu (gość)

Co za idiota wpisywał każdy lasek do obszarów Natura 2000 ? Teraz tylko przez to są same problemy. Urzędasy od ochrony przyrody w Wrocka będą chciały pokazać jakie są ważne i zablokują najbardziej optymalny wariant drogi - w miejscu gdzie przebiegała jesze niedawno linia kolejowa.

Wybierz kategorię