18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiamy szkoły: PSP nr 26 nie da się nie lubić

Elżbieta Węgrzyn
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 26 w Wałbrzychu to nie tylko miejsce, gdzie dzieci zdobywają wiedzę. Szkoła uczy szacunku, tolerancji i odpowiedzialności

- Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć. My naprawdę jesteśmy dobrą szkołą – mówi bez fałszywej skromności Bożena Kruszyńska, dyrektor ZSIzOI. O randze placówki świadczy też, że podczas rozpoczęcia tego roku szkolnego władze naszego miasta przyznały pośmiertnie jej poprzedniczce, Jolancie Znamirowskiej, tytuł Zasłużonej dla Wałbrzycha.

Uczniowie PSPzOI to dzieci pełnosprawne i z problemami rozwojowymi, pochodzą one z Wałbrzycha i okolic. Bordowe mundurki nosi obecnie ponad 600 uczniów, część dojeżdża do szkoły specjalnie dostosowanymi busami. Dzieci uczęszczają do 8 klas masowych lub 23 integracyjnych.
W ZSIzOI uczy grono 120 nauczycieli i pedagogów specjalistów, część zna pismo punktowe dla osób niewidomych lub posługuje się językiem migowym. Na lekcjach obecni są nauczyciele prowadzący oraz wspomagający pracę z uczniami orzeczonymi do kształcenia specjalnego, a na lekcjach wychowania fizycznego dzieci ćwiczą pod okiem specjalistów od fizjoterapii. Są też nauczyciele niepełnosprawni, którzy na własnym przykładzie pokazują, że mimo słabości dają sobie w życiu świetnie radę.
– Jedna z koleżanek przyszła do nas tuż przed emeryturą. Na pożegnanie powiedziała, że pracowała w wielu szkołach, ale takiej życzliwej atmosfery, jak u nas, nie spotkała wcześniej – opowiada Alicja Garwol, polonistka.

Szkoła ma nowoczesną salę gimnastyczną, salę ze sprzętem do terapii integracji sensorycznej i terapii grupowej dla młodszych dzieci, sale do rehabilitacji, gabinet logoterapii, arteterapii, muzykoterapii, a także nowo otwartą przy budynku ścieżkę zdrowia. Placówka ma na koncie wiele tytułów i certyfikatów. Dzieci mogą w niej korzystać z dodatkowych zajęć przedmiotowych, terapeutycznych, a także kół zainteresowań, w tym dwóch gazetek szkolnych, zajęć teatralnych, tanecznych, muzycznych, szachowych, drużyny harcerskiej i sportowych. Placówka bierze też udział w projektach unijnych, w ramach jednego z nich dzieci korzystają m.in. z dogoterapii. Szkoła urządza konkursy jak Forum Pismaczków i każdego roku bierze udział w dziesiątkach turniejów i konkursów. – Hucznie obchodzimy też wiele świąt, w tym Dni Integracji, a w tym roku przy szkole zaczęło działać Stowarzyszenie „Bez Barier”, które już realizuje dwa duże projekty – opowiada dyrektor.

Dzieciaki wspólnie spędzają czas i odpoczywają. Wyjeżdżają na zielone szkoły – najmłodsze grupy z klas 1 – 3 odwiedzają ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, starsi z klas 4 – 6 jadą do dużych ośrodków nad Bałtyk.
– Ta szkoła uczy młodych ludzi tolerancji. Nie raz nasza młodzież i absolwenci pokazali, że potrafią być wrażliwi oraz pomocni – dodaje Bożena Kruszyńska.

Przeczytaj inne części cyklu Przedstawiamy Szkoły:

PSP nr 28 w Wałbrzychu
PSP nr 5 w Wałbrzychu

Tekst ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej z 2 października 2012.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto