18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnica nie gniewa się już na Wałbrzych

Artur Szałkowski, fot. Dariusz Gdesz
Od lewej Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha i Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy
Od lewej Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha i Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy Dariusz Gdesz
Świdnica nie gniewa się już na Wałbrzych. Teraz chce z nim współpracować w Aglomeracji Wałbrzyskiej..

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zaaprobował przyłączenie gmin: Świdnica, gminy miejska i wiejska, Dobromierz, Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Strzegom i Żarów do Aglomeracji Wałbrzyskiej . Tworzą ją Wałbrzych, gminy powiatu wałbrzyskiego, Kamienna Góra i Nowa Ruda, w obu przypadkach gminy miejska i wiejska, Lubawka, Radków, Świebodzice.

– Aglomeracja Wałbrzyska to obok wrocławskiej, największe porozumienie gmin na Dolnym Śląsku – wyjaśnia Jerzy Tutaj, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. – Konsolidacja gmin wpisuje się w strategię naszego województwa, w kontekście sięgania po fundusze unijne, na realizację wspólnych projektów w latach 2014-2020.

Tutaj przeczytacie o przyjęciu Deklaracji Aglomeracji Wałbrzyskiej

Świdnica zadeklarowała chęć przyłączenia do Aglomeracji Wałbrzyskiej na początku września. Inicjatorem jej utworzenia był Wałbrzych. Deklaracja władz Świdnicy była zaskoczeniem. Od wielu lat władze Świdnicy nie kryły, że z Wałbrzychem im nie po drodze. Początki tej niechęci sięgały 1975 r. i przeprowadzonej wówczas reformy administracyjnej kraju. W jej efekcie to Wałbrzych, a nie Świdnica został stolicą nowego województwa.

– Wówczas decyzje podejmowano w Warszawie, teraz o swojej przyszłości możemy decydować samodzielnie – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. – Pięknym przykładem dobrej współpracy Wałbrzycha i Świdnicy jest Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która działa w obu miastach.

Wspólne interesy związane przede wszystkim z możliwością sięgnięcia po duże pieniądze na strategiczne inwestycje sprawiły, że Świdnica nie gniewa się już na Wałbrzych. Prezydent Świdnicy dodaje, że na przyłączenie do aglomeracji zdecydował się po rozmowie z Rafałem Jurkowlańcem, marszałkiem województwa. Gminy aspirujące do Aglomeracji Wałbrzyskiej muszą szybko przygotować i dostarczyć dokumentację, która wpisuje się w strategię przedsięwzięcia. Chodzi np. o projekty związane z infrastrukturą drogową i kolejową, ekologią, czy edukacją, które będą służyły około 450 tys. mieszkańców wszystkich gmin skupionych w Aglomeracji Wałbrzyskiej.

– Akces gmin powiatu świdnickiego nastąpił w ostatniej chwili – tłumaczy Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Dobiega końca proces kompletowania dokumentacji związanej z sięgnięciem przez nas po fundusze unijne na lata 2014-2020.

Według wstępnych zapowiedzi minister rozwoju regionalnego, Aglomeracja Wałbrzyska może dostać z funduszy unijnych na lata 2014-2020 ponad miliard złotych. Przyłączenie siedmiu nowych gmin zwiększy tę kwotę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto