Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superfirma: Kamila Świerczyńska i jej wypieki. W Wałbrzychu są fajne babki (ZDJĘCIA I FILM)

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Dariusz Gdesz
Dariusz Gdesz
Pani Kamila ze swoimi wyrobami
Pani Kamila ze swoimi wyrobami
Kamila Świerczyńska przygotowuje w Wałbrzychu fantazyjne babeczki i muffiny. Jej wyroby można zobaczyć i zamówić w internecie na stronie Muffiniarni Internetowej. Większe zamówienia, m.in. tortów muffinowych wysyłane są na teren całego Dolnego Śląska.

Państwo Świerczyńscy, kilka razy w odwiedzają imprezy wystawiennicze w kraju i za granicą. Targi to również możliwość sprawdzenia, jakie trendy panują na europejskim rynku ciast i tortów, a także jaka moda panuje we wzornictwie i zdobnictwie słodkości.
– Już kilka lat temu na targach cukierniczych stało się jasne, że w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy panuje babeczkowe szaleństwo. Jak skończyłam studia i miałam do wyboru kontynuowanie pracy za biurkiem lub otworzenie własnej działalności, to wybrałam bez wahania i tak w ubiegłym roku powstała Muffiniarnia – wspomina pani Kamila.

Pomysł na tworzenie kolorowych babeczek wydał się pani Kamili atrakcyjny i pionierski. Na Dolnym Śląsku niewielu cukierników produkuje zdobione babeczki z kremem lub większe od nich muffiny, podczas gdy już za naszą zachodnią granicą takie wyroby są standardową ofertą cukierni, proponowaną w restauracjach, barach a nawet na stacjach benzynowych.
Wałbrzyska Mufiniarnia zaczęła działać we wrześniu 2011 roku przy ul. Andersa 95. Wypieki można zamówić we wspomnianym punkcie w dzielnicy Biały Kamień, a także wałbrzyskich cukierniach w dzielnicy Piaskowa Góra (ul. Główna 10a) i Śródmieście (ul. Konopnickiej 7a). Dodatkowo, istnieje możliwość zamówienia muffinek przez internet. Wałbrzyskie babeczki są odpowiednikiem brytyjskich „cupcakes”, które są mniejsze od typowych muffinów. Muffiny to połączenie ciasta z dodatkami, niekoniecznie muszą zawierać krem.

Babeczki mają kremowe nadzienie i powstają w Muffiniarni w dwóch wielkościach. – Każda babeczka jest miniaturką ciasta i składa się z trzech komponentów – wylicza pani Kamila. Pierwszym elementem jest spód z ciasta. Stosowane jest ciasto biszkoptowe, karmelowe, marchewkowe, truflowe lub czekoladowe.
Drugim elementem jest krem. Świerczyńscy proponują nadzienie przygotowywane wedle sprawdzonych w cukierniach receptur, podobnie jak składnik tortów, stąd gama smaków przypomina tortowe menu zakładu. Jest wśród nich smak waniliowy, smak ciemnej i białej czekolady, truskawkowy, malinowy, wiśniowy, gruszkowy, panna cota oraz kombinacja marakuji z brzoskwinią.
Nie jest to katalog zamknięty, ani stały, w każdej chwili może być poszerzony o nowe propozycje.
Dorośli wielbiciele słodkości mogą też zamówić smak kokosowego Malibu, wytrawnego Koniaku, mocnej Whisky i Advokatu. Ostatnia część babeczki to dekoracja z kremów, posypek, ozdóbek z barwionej masy cukrowej lub marcepanu.

Tutaj panuje całkowita dowolność, jedynym wymogiem jest, aby dekoracja była jadalna, a jej barwę, kształt i ułożenie ogranicza tylko wyobraźnia zamawiającego. Właścicielka Muffiniarni mówi wprost:
– Większość pomysłów na babeczki wynika z rozmów z klientami, ciekawe wzory wchodzą do produkcji, a te mniej popularne odchodzą w zapomnienie. Najważniejsze jest jednak to, że każdy może skomponować własną, autorską babeczkę dobierając ciasto, krem i ozdoby.
Dopełnieniem ciastka jest specjalna papierowa owalna i karbowana podstawka zwana „papilotką”. Wysokie papilotki, w których układane są wytwarzane w Wałbrzychu babeczki, są sprowadzane na zamówienie głównie z Wielkiej Brytanii.
Ostatnio, na Zachodzie upowszechniają się również papilotki przypominające serwetki. Ta nowość występuje również w Muffiniarni.
Diabeł tkwi w szczegółach, a każdy detal produktów Muffiniarni można podczas planowania zmienić, dodać i przesunąć.
Ciasta zamawiane są na imprezy okolicznościowe, np. na urodziny babeczki ze świeczką. Są też kolekcje na Walentynki oraz inne święta, a także cała gama ozdobnych wypieków, które kupujemy i wręczamy bez okazji, jako dowód sympatii lub podziękowania. Wiele barwnych zdobień wymyśliły dzieci, które prosiły o babeczki z postaciami z bajek, smokami i dinozaurami. Firmy mogą zamówić dla swoich klientów i pracowników wypieki z logo zakładu.
Kolejnym, przeszczepionym z zagranicy pomysłem na upowszechnienie babeczek, jest układanie ich w piętrowy tort.
Tak na specjalnych stelażach powstają liczące nawet 7 pięter torty muffinowe, stosowane jako danie i ozdoba przyjęć oraz kompozycja na bankiety ślubne.
– Klienci zwykle zamawiają jedno piętro tradycyjnego tortu, aby para młoda zgodnie ze zwyczajem go pokroiła, a pozostałe poziomy składają się z muffinek – wyjaśnia pani Kamila.

Na przyjęciach większe babeczki układane są w tort, a mniejsze bywają podarunkami dla gości. Gospodarze imprezy dziękują w ten sposób za przybycie.
Muffiniarnia proponuje stelaże papierowe, a także wypożycza specjalne stelaże do muffinowych tortów wykonane z nierdzewnej stali.
Torty z babeczek wybierają zwykle pary młodych małżonków, rzadziej na taki smakołyk decydują się rodzice państwa młodych.
Kolorowe ciasta podzielone na gotowe, babeczkowe kawałki są też kupowane na przyjęcia dla dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto