Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie w Dąbrowie Górniczej możesz szukać pomocy?

Anna Polewiak
NZOZ Centrum Twoja Poradnia  w nagłych przypadkach udziela porad i pomocy dąbrowianom
NZOZ Centrum Twoja Poradnia w nagłych przypadkach udziela porad i pomocy dąbrowianom fot. Anna Polewiak
Wakacje sprzyjają nieprzewidzianym wypadkom. Można stać się mimowolną ofiarą kleszcza, dostać uczulenia w wyniku pogryzienia przez niebezpieczne owady, nabawić się poparzenia słonecznego lub udaru, zatruć się brudnym owocem czy skaleczyć w trakcie zabawy. Gdzie wtedy szybko szukać pomocy?

Kiedy taka sytuacja ma miejsce w dni robocze, między godziną 8 a 18, to swoje pierwsze kroki możemy kierować do lekarza rodzinnego. Pomocy powinien nam udzielić ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak niekoniecznie musi to być przychodnia, w której mamy zadeklarowaną taką opiekę zdrowotną.

- Każdy pacjent wymagający nagłej interwencji może się do nas zgłosić, niekoniecznie musi to być osoba mająca deklarację u nas, czy nawet w naszym mieście. Nie wyobrażam sobie, by w innych ośrodkach z terenu naszego miasta mogło być inaczej. Przyjmujemy w nagłych sytuacjach pacjentów, którzy mają swoich lekarzy rodzinnych w innych przychodniach - mówi Włodzimierz Wróbel, prezes Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Twoja Poradnia w Dąbrowie Górniczej.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ stoi na podobnym stanowisku. - Każdy ubezpieczony ma prawo do pomocy lekarza poza miejscem zamieszkania i porada w nagłym wypadku może być udzielona w przychodni, w której pacjent nie posiada deklaracji - zaznacza Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach. Co robić, kiedy potrzebujemy pomocy w godzinach nocnych lub w święta? Na terenie Dąbrowy opiekę nocną oraz świąteczną świadczą dwa ośrodki, czyli Szpital Specjalistyczny, gdzie mieści się Przyszpitalny Oddział Ratunkowy oraz NZOZ "Zdrowie" spółki Prinn.

- Od 1 marca tego roku zmieniła się organizacja nocnej i świątecznej pomocy. Stosownie do umowy zawartej z NFZ przez jednostkę świadczącą takie usługi, są one realizowane zgodnie z wytycznymi w niej zawartymi. Po taką pomoc pacjent zgłasza się, kiedy jego lekarz rodzinny nie pracuje, czyli od godziny 18 każdego dnia oraz w soboty, niedzielę i święta do godziny 8 następnego dnia. Nocna pomoc lekarska działa jak poradnia podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie osoby ubezpieczone mają prawo skorzystania z takiej usługi - informuje Małgorzata Jabłońska - Zarębska, prezes spółki Prinn i dyrektor NZOZ Polikliniki Dąbrowskiej.

System jest jeszcze nowy i trudno przedstawiać konkretne statystyki odnośnie ilości interwencji. - Ze świadczeń opieki nocnej i świątecznej można skorzystać w przypadku dolegliwości, z powodu których w normalnym czasie korzystamy z usług lekarza rodzinnego. Są to najczęściej sytuacje, kiedy nie mamy objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem zdrowia. Zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy lub mamy obawy, że czekanie do momentu otwarcia przychodni, może niekorzystnie wpłynąć na rozwój choroby i nasz stan zdrowia - dodaje dyrektor Małgorzata Jabłońska - Zarębska.

Nowa organizacja nocnej i świątecznej pomocy dąży do tego, by w danym mieście takie usługi świadczył więcej niż jeden zakład.

- Władze Dąbrowy Górniczej skorzystały właśnie z tej możliwości, dokonując podziału administracyjnego miasta pomiędzy dwóch świadczeniodawców. Nie jest on tożsamy z rejonizacją. Ubezpieczony wybiera ten zakład, gdzie jest mu najbliżej. - dodał Jacek Kopocz.

W sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia należy wzywać pogotowie ratunkowe.

aaa

Latem uważaj na zdrowie

W Dąbrowie Górniczej na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu nocnej i świątecznej pomocy mają zawarty kontrakt z NFZ Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza, ul. Szpitalna 13, tel. 32 262-32-71 oraz NZOZ"Zdrowie" spółki Prinn ul. Piłsudskiego 92, tel. 32 639-01-40. Wakacje są też dobrym okresem, by zadbać o swoje zdrowie i wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych finansowanych przez NFZ, ministerstwo zdrowia czy miasto. Kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały mammografii w ciągu dwóch lat, mogą zrobić ją w pracowni Szpitala Specjalistycznego. Trzeba się wcześniej zarejestrować się. Natomiast panie w wieku 25 do 59 lat, które nie miały cytologii w ciągu ostatnich trzech lat, mogą wykonać badanie cytologiczne w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Wykonuje je pracownia cytologii dąbrowskiego szpitala. W budżecie miasta zarezerwowano również 100 tysięcy złotych na bezpłatne badania w ramach czterech programów profilaktycznych. Dotyczą one chorób układu krążenia dla osób powyżej 50 roku życia, nowotworów skóry dla mieszkańców od 25 roku życia, obturacyjnej choroby płuc dla uzależnionych od nikotyny, od 45 roku życia oraz rehabilitacji kobiet po mastektomii. Trzy pierwsze programy prowadzi Poliklinika Dąbrowska przy Piłsudskiego 92, ćwiczenia z rehabilitacji kobiet Reha Punkt Beata Lewandowska przy Królowej Jadwigi 21. WIAN

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto