Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Georadarami zbadają miejsce ukrycia „złotego pociągu”

Artur Szałkowski
Naukowcy i studenci z AGH w podziemiach zamku Książ (październik 2010 r.)
Naukowcy i studenci z AGH w podziemiach zamku Książ (październik 2010 r.) Dariusz Gdesz
Georadarami zbadają miejsce ukrycia „złotego pociągu”. W poniedziałek wałbrzyski magistrat otrzymał ofertę z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Georadarami zbadają miejsce ukrycia „złotego pociągu”. Oferta zbadania miejsca rzekomego ukrycia „złotego pociągu” w sposób nieinwazyjny, m.in. przy pomocy georadaru, którą władze Wałbrzycha otrzymały wczoraj z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jest już szóstą.

– Wcześniej otrzymaliśmy oferty od panów Piotra Kopra i Andreasa Richtera , czyli osób, które oficjalnie zgłosiły nam odnalezienie pociągu pancernego – mówi Arkadiusz Grudzień, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha. – Ponadto z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dolnośląskiego Towarzystwa Historycznego, firmy Prace Saperskie Piotra Maruwki. Zgłosiła się do nas również firma Matar, która jest gotowa przekazać kamery specjalistyczne dla straży pożarnej.

Strażacka Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Wałbrzych 1” otrzymała już te kamery do testów. Być może zostaną użyte w miejscu gdzie ma być ukryty niemiecki pociąg pancerny z okresu II wojny światowej. To okolice 65 km linii kolejowej nr 274 z Wrocławia do Wałbrzycha.

– Są to kamery niewielkie, wodoszczelne, mogące pracować do głębokości 50 m oraz przystosowane do prowadzenia poszukiwań w gruzowiskach – mówi Paweł Kaliński, z Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

Decyzja w sprawie tego, który z podmiotów dokona nieinwazyjnych prac mających potwierdzić lub wykluczyć istnienie pociągu, ma być podjęta przez władze Wałbrzycha do końca października. Na razie za nami pierwsza faza związana z weryfikacją istnienia znaleziska. Saperzy z Brzegu sprawdzili teren o powierzchni około pół hektara, gdzie ma być ukryty, pod kątem zagrożeń radiacyjnych, chemicznych oraz występowania materiałów wybuchowych. Teren został sprawdzony do głębokości jednego metra za pomocą georadarów i wykrywaczy min. Jedynymi przedmiotami, które zostały znalezione przez żołnierzy i uznane za niebezpieczne, było sześć sztuk niemieckiej amunicji karabinowej Mauser. Jeśli uda się potwierdzić istnienie pociągu znów konieczne będzie wsparcie wojska. Jedna z hipotez zakłada, że mógł przewozić gazy bojowe.

Wracając do naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, to mają oni doświadczenie związane z prowadzeniem w Wałbrzych prac przy użyciu m.in. georadaru. Na przełomie lipca i września 1978 roku, w ramach praktyk ze studentami wykonali badania geofizyczne na terenach przyległych do zamku Książ. Wykazały one wiele anomalii terenu, co może świadczyć o istnieniu jakichś podziemnych i nieznanych obiektów. Największą sensacją, która towarzyszyła przeprowadzonym wówczas badaniom, było odkrycie tajemniczej mogiły. Z grobu wydobyto szkielet mężczyzny oraz resztki... munduru SS. Badania szczątków w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu wykazały, że mężczyzna zmarł pod koniec lat 60. Natomiast mundur został włożony do grobu około dwóch lat przed jego odkryciem.

Pod koniec października 2010 roku naukowcy i studenci gościli w wałbrzyskim zamku Książ i oglądali jego podziemia, które użytkuje Polska Akademia Nauk. Panowano wówczas zawarcie porozumienia pomiędzy spółką Zamek Książ w Wałbrzychu, AGH i PAN, w sprawie dokładnego zbadania podziemi pod zamkiem i jego otoczenia. Niestety skończyło się wówczas na planach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto