Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wałbrzych przejmuje były GDK i ma już plan jego renowacji

ARS
Dariusz Gdesz
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego spełnił oczekiwania władz Wałbrzycha i zgodził się, by przekazać im nieodpłatnie budynek byłego Górniczego Domu Kultury przy al. Wyzwolenia. Władze miasta chcą przywrócić niegdyś sztandarowemu obiektowi miasta jego dawny blask i funkcje instytucji kultury. W obiekcie po jego wyremontowaniu miałaby zostać ulokowana siedziba Filharmonii Sudeckiej.

– W budżecie gminy na 2012 rok został zarezerwowany milion złotych na przygotowanie projektu remontu i odbudowy wyburzonej sali widowiskowej byłego GDK przy al. Wyzwolenia – wyjaśnia Anna Żabska, asystentka prezydenta Wałbrzycha.
Według wariantu optymistycznego odbudowa obiektu powinna się rozpocząć za około półtora roku. Wcześniej jednak zgodę na skomunalizowanie byłego GDK będą jeszcze musieli wyrazić radni miejscy. Dopiero wówczas będzie można ruszyć z procedurą przejmowania przez miasto obiektu od dyrekcji Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, który od połowy lat 90. był jego gospodarzem. Na ochronę i prace porządkowe przy GDK, dyrekcja teatru wydawała rocznie około 30 tysięcy złotych.
Koszt inwestycji oszacowano na około 170-180 mln zł. Ma być realizowana ze środków pochodzących z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, urzędu marszałkowskiego, któremu podlega Filharmonia Sudecka oraz z budżetu gminy Wałbrzych. Na przełomie marca i kwietnia do Wałbrzycha ma przyjechać minister kultury Bogdan Zdrojewski, by omówić z władzami miasta sprawę remontu byłego GDK.

Obiekt GDK wybudowano w 1929 roku jako kino-teatr Capitol. Był wówczas największym tego typu obiektem na Dolnym Śląsku. Po wojnie należał do kopalni Thorez, a później Wałbrzych. Na początku lat 90. przejęły go NSZZ Solidarność, ale nie poradziły sobie z utrzymaniem. W połowie lat 90. postanowiono stworzyć tam nowoczesny teatr. Inwestycja zakończyła się na wyburzeniu sali widowiskowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto