Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzyby obrodziły w regionie wałbrzyskim

Elżbieta Węgrzyn
Pani Beata od 30 lat handluje na Zielonym Rynku owocami, warzywami, a jesienią też grzybami.
Pani Beata od 30 lat handluje na Zielonym Rynku owocami, warzywami, a jesienią też grzybami. Elżbieta Węgrzyn
Na najbliższe tygodnie przypada szczyt grzybobrania. Grzyby obrodziły w regionie wałbrzyskim

Grzyby obrodziły w regionie wałbrzyskim

- Grzyby sprzedawane w Wałbrzychu są do nas przywożone z punktów skupu z województwa lubuskiego. Okazy zebrane jednego dnia po przebadaniu na drogi dzień są rozwożone po całym regionie. Największą popularnością cieszą się niezmiennie podgrzybki – mówi Beata Reks z Wałbrzycha. Pani Beata od 30 lat handluje na Zielonym Rynku owocami, warzywami, a jesienią też grzybami. Proponuje m.in. pieprzniki jadalne, czyli kurki, których w naszych lasach nie spotkacie.
Jeśli jednak chcecie spróbować grzybów z lokalnych lasów wybierzcie się po nie już teraz. To najlepszy okres na udane zbiory.

Rudy rydz i maślaczek

- Najwięcej prawdziwków można znaleźć w lasach po drodze na Glinik. W ostatnich dniach w lasach pojawiło się też dużo podgrzybków - mówi Grzegorz Ćwieluch, leśniczy z Glinika.
Borowiki najłatwiej znaleźć pod świerkami. Lubi podobne miejsca jak muchomory, więc jeśli je znajdziecie, rozejrzyjcie się uważnie . Podgrzybki brunatne również rosną pod świerkami, ale równie chętnie wyrastają przy sosnach. Lubią też rosnąć na pniakach jak opieńki. Tych ostatnich w regionie jeszcze nie dostrzeżono.
W lasach Boguszowa-Gorc i do Glinika na początku września można też natrafić na kozaki, maślaki i zajączki. Wydaje się być ich w tym roku mniej niż o tej porze w latach ubiegłych..
- Poza podgrzybkami, kozakami i borowikami spotykam w lesie sporadycznie również kanie oraz rydze - mówi Andrzej Sochel, leśniczy z Łomnicy. Czubajka kania rośnie na obrzeżach lasów, polanach, a nawet w parkach. Kanie są bardzo smaczne, ale eksperci przestrzegają jednak przed jej zbieraniem, bo niewprawny grzybiarz łatwo może ją pomylić z białą odmianą silnie trującego muchomora sromotnikowego.
- W lesie po ostatnich deszczach jest wilgotno, a ocieplenie zwiastuje największy być może tej jesieni wysyp grzybów. Na pograniczu mało w tym roku jest kozaków i prawdziwków, za to obrodziły rydze – mówi Zbigniew Molski, leśniczy z Unisławia Śląskiego.

Leśnicy przypominają też, że jest zakaz wjazdu do lasu samochodami. Nawet jeśli nie widzicie znaków zakazu, to nie ryzykujcie. - Często kończy się na ostrzeżeniu, ale za wjazd do lasu grozi mandat nawet 200 zł. Za tyle kupilibyście sporo grzybów. Po co więc ryzykować? - dodaje Molski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto