Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Wałbrzych Software Hackathon rusza w piatek 12 października na Starej Kopalni

Paweł Gołębiowski
Dariusz Gdesz (zdjęcia z ubiegłorocznego Hackathonu)
W piątek, 12 października ruszy II Wałbrzych Software Hackathon. Na terenie Starej Kopalni dziesiątki młodych pasjonatów programowania będą przez dwa dni tworzyły różne aplikacje

Już w piątek, 12 października ruszy II Wałbrzych Software Hackathon. Na terenie Starej Kopalni dziesiątki młodych pasjonatów programowania będą przez dwa dni tworzyły aplikacje, które powinny przydać się się w mieście, ułatwiać życie mieszkańcom i przyjezdnym. – Zgłosiło się na razie 27 grup. To bardzo dużo – mówili kilka dni temu organizatorzy.
– Podczas tegorocznego Hackathonu młodzi programiści będą mieli na pracę 36 godzin – wyjaśniał jeden z nich, Maciej Jonek, opiekun otwartego w sierpniu w Starej Kolani B-10 City Lab – miejsca spotkań i pracy dla wszystkich zainteresowanych technologią IT czy grafiką.
W Wałbrzychu bowiem od pewnego czasu coraz mocniej stawia się na nowoczesne technologie. Miedzy innymi jeszcze w październiku zostanie uruchomiony ITS (Inteligentny System Transportowy). W mieście współpracują też z firmą Nokia. Nokia pomaga np. we wprowadzaniu systemu usprawniającego sposób zbierania odpadów.
– Od sierpnia prowadzimy testy na naszych trzech komunalnych cmentarzach. W szesnastu pojemnikach zamontowane są po dwa – trzy czujniki informujące, który kontener w jakim stopniu jest zapełniony. Dzięki temu kierowca wie gdzie ma jechać i w jakiej kolejności – wyjaśnia Bogdan Stanek, prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.
W przyszłości system ma być rozszerzony na całe miasto. Powinien usprawnić pracę i dać oszczędności.
– Testowane rozwiązania to poziom europejski. Mają je na przykład Barcelona, Wiedeń, Bonn czy Zagrzeb. Ale może kiedyś ktoś powie, że coś zrobione jest tak jak w Wałbrzychu – mówi Konrad Fuławka z firmy Nokia.
Przed rokiem w pierwszym Hackathonie w naszym mieście, młodzi ludzie pracujący w kilkuosobowych zespołach mieli m.in. udostępnione przez urzad miejski bazy danych. Opracowywali np. przewodniki po Wałbrzychu czy aplikację do wspomagania tu adopcji i opieki nad zwierzętami. To wszystko może się przydać, ale w tym roku postanowiono uściślić tematykę. Zatem dzięki współpracy ze spółkami miejskimi, te przekażą zestaw konkretnych zadań do wykonania. – Dzięki temu będzie większa szansa, na wykorzystanie tych aplikacji w praktyce – tłumaczą w urzędzie miejskim, który jest organizatorem Hackathonu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto