Jak rozliczyć PIT? Roczne zeznanie podatkowe Jak rozliczyć PIT? Roczne zeznanie podatkowe

Jak rozliczyć PIT? Roczne zeznanie podatkowe. Jak się rozliczyć przez internet? (© Paweł Relikowski/zdjęcie ilustracyjne)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jak rozliczyć PIT? Rozliczanie podatku PIT to coroczna bolączka wielu Polaków. Trzeba jednak o tym pamiętać, aby później nie mieć problemów z urzędem skarbowym. Jak rozliczyć PIT przez internet? Gdzie znaleźć wniosek PIT? Poniżej znajdziecie poradnik, jak rozliczyć podatek PIT. Dowiecie się również, kiedy otrzymacie zwrot podatku, a także jakie są najczęstsze błędy przy wypełnianiu PIT-u.

JAK SIĘ ROZLICZYĆ Z PODATKU? KIEDY DOSTANĘ ZWROT? JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W PIT-ACH?

Do końca kwietnia należy wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe. Wiemy o tym doskonale, bo co roku data jest taka sama. Jednak połowa z nas wypełnienie PIT-a zostawia na ostatnią chwilę. W urzędach skarbowych największe kolejki zawsze tworzą się w drugiej połowie kwietnia.

Zwlekając, a później wypełniając arkusz w pośpiechu, narażamy się na stres i pomyłki, o które bardzo łatwo. Najczęściej zapominamy o podpisie. Wtedy urząd wzywa nas do jego uzupełnienia i trzeba się fatygować po raz drugi. Mylimy także NIP zakładu pracy ze swoim NIP-em. Pamiętajmy, że możemy wpisać w zeznanie po prostu swój numer PESEL.

Czasami gubimy się w tabelkach i mylimy rubryki, np. przychód i dochód. Dość częstym błędem jest też zaznaczanie przez małżonków opcji, że rozliczają się razem, podczas gdy jedno z nich, prowadząc działalność, powinno odprowadzać podatek liniowy.

Kolejek na razie nie ma, więc warto z tego skorzystać. Przesyłając zeznanie już teraz, możemy się spodziewać, że szybko otrzymamy zwrot podatku.

To, jak szybko dostaniemy pieniądze, zależy od kilku czynników: czasu złożenia PIT-a, sposobu, w jaki to zrobimy oraz podania bądź nie podania numeru konta. Najprędzej zwrot otrzymają te osoby, które złożą zeznanie możliwie szybko, drogą elektroniczną i podadzą swój numer konta. Mogą się spodziewać pieniędzy w czasie około dwóch tygodni. Nierzadko zwrot przychodzi ekspresowo, po kilku dniach.

JAK ROZLICZYĆ PIT? OSOBISTE SKŁADANIE WNIOSKU PIT WYDŁUŻA ROZLICZANIEProcedurę wydłuża osobiste składanie wniosku, bo dane z papierowego PIT-a pani w okienku musi ręcznie wprowadzić do systemu. Gdy wypełniamy zeznanie przez internet, dane już tam są. Gdy kolejka w urzędzie jest długa, stos PIT-ów się piętrzy, a samo wprowadzenie danych może trwać kilka tygodni.

Jeszcze dłużej poczekamy, gdy wyślemy zeznanie pocztą, bo w tym przypadku także trzeba nasze dane przenieść do systemu ręcznie, a poza tym należy doliczyć czas dojścia przesyłki. Czasem to nawet tydzień czy dwa. Podobnie jest, gdy nie podamy konta bankowego. Wtedy zwrot zostanie do nas wysłany drogą pocztową i trzeba będzie czekać kolejne dni.

ZOBACZ TEŻ: Nowe dowody osobiste wchodzą 1 marca. Czy nowe dokumenty utrudnią nam życie? Co się zmieni?


Najdłużej na zwrot podatku poczekamy, gdy wyślemy PIT-a w ostatnich dniach kwietnia pocztą i nie podamy numeru konta, a jedynie adres. Jak mówi Dariusz Pietrzykowski, naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Psie Pole, ten termin nigdy nie przekracza ustawowych trzech miesięcy. W skrajnych przypadkach na zwrot czekamy miesiąc lub półtora.


ROZLICZANIE PIT-U. EKSPRESOWE ZWROTY DLA RODZIN WIELODZIETNYCHEkspresowo zwrot podatku dostaną osoby wychowujące troje i więcej dzieci. Rodziny wielodzietne są objęte nadzwyczajnym programem, na zwrot poczekają maksymalnie 30, a nie tak jak pozostali - 90 dni. Jest jednak warunek - PIT-a muszą wypełnić przez internet. Jak wyjaśnia Dariusz Pietrzykowski, w ten sposób ministerstwo chce promować rodziny wielodzietne i składanie zeznań w sieci. W praktyce takie osoby będą obsłużone poza kolejką i mogą oczekiwać zwrotu nawet po kilku dniach. Należy tylko podać numer konta.

To właściwie jedyna zmiana dotycząca najpopularniejszego PIT-37. Były dywagacje odnośnie zmiany kwoty wolnej od podatku, ale pozostaje ona na poziomie 3091 zł brutto.

Nowe dowody osobiste bez adresu zameldowania nie przeszkodzą nam w niczym. - My nie legitymujemy, a oświadczenie uznajemy za wiarygodne. Podaje się w nim adres zamieszkania. To podatnik ma interes, by był poprawny - mówi Pietrzykowski.

Warto pomyśleć o złożeniu PIT-u wcześniej. A co z tymi, którzy się spóźnią? - Sięganie po sankcje skarbowe jest rzadkie. Jesteśmy wyrozumiali – uspokaja naczelnik

ULGI PODATKOWE I WYPEŁNIANIE PIT-U PRZEZ INTERNET - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Biznes

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!