Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Gmina zbuduje drogę, by przyciągnąć biznes

Rafał Święcki
Jeleniogórskie tereny Strefy Ekonomicznej na razie są puste, ale przy ul. Spółdzielczej mają się pojawić inwestorzy
Jeleniogórskie tereny Strefy Ekonomicznej na razie są puste, ale przy ul. Spółdzielczej mają się pojawić inwestorzy Fot. Urząd Miasta w Jeleniej Górze
Kryzys mija, pracodawcy chcą inwestować. Nowe zakłady powstaną przy ul. Spółdzielczej w Jeleniej Górze.

Po kilku latach zastoju jest szansa, że w Jeleniej Górze powstaną nowe zakłady i miejsca pracy. W Specjalnej Strefie Ekonomicznej w rejonie ulic Spółdzielczej i Objazdowej swoją fabrykę zbuduje producent wyrobów z tworzyw sztucznych Jelenia-Plast.

Przedstawiciele Specjalnej Stefy Ekonomicznej prowadzą także rozmowy z innym inwestorem zainteresowanym budową fabryki w tym miejscu. On też deklaruje zatrudnienie na poziomie 50 osób.
- Nie mogę ujawniać, z jakiej jest branży, ponieważ na razie firma sobie tego nie życzy. Mogę tylko powiedzieć, że rozmowy są zaawansowane - tłumaczy prezes strefy Iwona Krawczyk.

Gruntom Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyglądała się też cieplicka Zorka. Ten zakład od 1950 roku zajmuje się produkcją mebli i chce rozwijać produkcję, ponieważ ma zamówienia od szwedzkiej Ikei. W starym zakładzie brakuje już miejsca. Jednak na inwestycje w strefie nie zdecydował się. Miasto zaproponowało mu inną lokalizację na gminnej działce.

Firma Draexlmaier, która niedawno zamknęła swój jeleniogórski zakład i przeniosła produkcję części samochodowych do Tunezji, też nie zamierza wycofywać się z Jeleniej Góry. Obok starej fabryki ma powstać hala, w której mają produkować elementy tapicerskie do samochodów.

Według Teresy Sierpińskiej, która w jeleniogórskim urzędzie miejskim zajmuje się obsługą inwestorów, po kilkuletnim zastoju, na rynku w końcu coś drgnęło. Rośnie zainteresowanie przedsiębiorców nowymi lokalizacjami dla zakładów.

Jej zdaniem budowa drogowego łącznika ulicy Spółdzielczej z Lubańską w Cieplicach, na który miasto właśnie dostało unijną dotację, sprawi, że grunty w strefie staną się bardziej dostępne.

- To na pewno pomoże w zagospodarowaniu tych gruntów - dodaje prezydent Obrębalski.
SSE w Kamiennej Górze poza Jelenią Górą dysponuje terenami m.in. w Jaworze, Kowarach, Lubaniu, Piechowicach, Gryfowie Śląskim, Janowicach Wielkich, Lubawce i Nowogrodźcu. Na inwestycje zdecydowało się ponad 40 firm, które zatrudniły 4 tys. osób. Nakłady inwestycyjne sięgają 1,4 mld zł.

Wyróżnieni
Brytyjskie wydawnictwo "Di Magazine" z grupy The Financial Times przeanalizowało 700 miejsc na świecie, w których najlepiej ulokować inwestycję. W rankingu znalazła się Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park. Wśród najlepszych stref w Europie zajęła trzecie miejsce. W wałbrzyskiej strefie działają najbardziej znane firmy na świecie, między innymi Toyota.

Całkowity obszar Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wynosi ponad 1667 hektarów. W fabrykach pracuje ponad 29 tys. osób, z tego ponad6 tys. w Wałbrzychu. Nakłady inwestycyjne przekroczyły 11,5 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kamiennagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto