Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest już nowoczesny oddział chirurgii onkologicznej

Artur Szałkowski
- Pacjenci bez komplikacji wychodzą do domu dzień po zabiegu - mówi dr Henryk Maciąg
- Pacjenci bez komplikacji wychodzą do domu dzień po zabiegu - mówi dr Henryk Maciąg Fot. Artur Szałkowski
Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu wzbogacił się o nowoczesny oddział chirurgii onkologicznej. Inwestycja została zrealizowana w jednym z już istniejących budynków. Dzięki temu udało się ograniczyć jej koszty.

- Do jednego z naszych obiektów szpitalnych zostały dobudowane dwa piętra, w których umieściliśmy oddziały onkologii oraz chirurgii onkologicznej - wyjaśnia Roman Szełemej, zastępca dyrektor szpitala do spraw medycznych. - Z własnych środków wydaliśmy na inwestycję i wyposażenie oddziałów około 5 mln zł.

Przedsięwzięcie trwało blisko osiem miesięcy i okazało się pięć razy tańsze, niż gdyby szpital chciał wybudować obiekt od podstaw. Lecznica ma również szansę na zwrot części poniesionych kosztów, np. z funduszy Unii Europejskiej. Stosowny wniosek w tej sprawie jest złożony w urzędzie marszałkowskim.
Dzięki tej inwestycji Wałbrzych stał się jednym z najnowocześniejszych ośrodków leczenia chorób nowotworowych w kraju. W placówce działały bowiem wcześniej: oddział chemioterapii, przychodnia onkologiczna oraz, od prawie dwóch lat, ośrodek radioterapii. Ten ostatni został zbudowany na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego przez spółkę Euromedic Onkoterapia z Warszawy.

Pacjenci przyjmowani są do niego nieodpłatnie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Teraz na Dolnym Śląsku tylko Wrocław i Wałbrzych posiadają ośrodki, w których kompleksowo leczone są choroby nowotworowe.

Oddział chirurgii onkologicznej działa w wałbrzyskim szpitalu od 1 sierpnia 2009 roku. Dotychczas korzystał jednak z gościny oddziału chirurgicznego. W tym czasie trzech zatrudnionych w nim lekarzy zoperowało około 360 pacjentów.

- Nasz oddział został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia, m.in. gamma kamerę - tłumaczy Henryk Ma-ciąg, ordynator oddziału chirurgii onkologicznej. - Dzięki niej lokalizujemy i usuwamy zaatakowane przez nowotwór pojedyncze węzły chłonne, a nie, jak w tradycyjnych metodach operacyjnych, zarówno chore, jak i zdrowe.

Oddział chirurgii onkologicznej wałbrzyskiego szpitala przeprowadza głównie zabiegi dotyczące nowotworów: jamy brzusznej, przewodu pokarmowego i skóry. Zamierza się jednak specjalizować w zwalczaniu raka piersi u kobiet bez konieczności ich amputacji.

W tej dziedzinie już ma na koncie sukcesy. Według standardów europejskich 80 proc. pacjentek leczy się bez konieczności mastektomii; w Polsce tylko ok. 15 proc., natomiast w Wałbrzychu - aż 40 proc.
Lekarze z wałbrzyskiego oddziału chirurgii onkologicznej z powodzeniem przeprowadzają również zabiegi rekonstrukcji piersi.


Podyskutuj na forum:
Czy kontrolujesz stan swojego zdrowia profilaktycznymi wizytami u lekarza?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto