18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kapela Janicki zasłużona dla powiatu wałbrzyskiego

Artur Szałkowski, fot. Dariusz Gdesz
Kapela góralska Janicki z Czarnego Boru
Kapela góralska Janicki z Czarnego Boru Dariusz Gdesz
Władze powiatu wałbrzyskiego uhonorują kapelę Janicki z Czarnego Bogu. Otrzyma ona tytuł „Zasłużona dla Powiatu Wałbrzyskiego”.

Stosowna uchwała o uhonorowaniu kapeli góralskiej Janicki, zostanie podjęta na piątkowej (20 września) sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego. Natomiast uroczyste wręczenie honorowego tytułu odbędzie się 1 października w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Okazją będzie Międzynarodowy Dzień Muzyki, który uświetni koncert kapeli Janicki.

Kapela Janicki powstała w 1999 r. i tworzy ją rodzina Janików z Borówna w gminie Czarny Bór: Jarosław Janik Harnaś – ojciec, Anna Janik – matka, Joanna Janik – córka, Mateusz Janik – syn, Karol Janik – syn, Wojciech Janik – syn. Początkowo kapela była zespołem akompaniującym zespołowi ludowemu „Grzędowianki” (prowadzonemu w latach 1990-2009 przez Jarosława Janika. W 2003 r. do kapeli dołączył prawie 30 osobowy zespół “Janicki” utworzony na bazie chóru Te Deum z Czarnego Boru. Od tego czasu grupa funkcjonuje jako samodzielna kapela góralska. Od czterech lat działa w ramach założonego przez Jarosława Janika, Góralskiego Ośrodka Kultury „Harnaś”, będącego siłą napędową założonego w 2011 r. Stowarzyszenia Górali Czarnoborskich. Grupa, prezentuje folklor góralski na licznych koncertach, regionalnych konkursach plastycznych, muzycznych, rękodzielniczych i kulinarnych. Zdobyła na nich dotychczas prawie 100 nagród i wyróżnień.

Kapela Janicki jest znana również poza Dolnym Śląskiem. Zespół był laureatem XXXII Konkursu Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu i 44. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Nagrania z koncertów Kapeli są transmitowane w wielu stacjach regionalnych i kablowych stacjach telewizyjnych. Działalnością „Janicków” zainteresowali się również etnografowie, którzy poświęcili im kilka prac naukowych. Na ich temat powstała nawet praca magisterska. Oprócz tradycyjnej muzyki góralskiej (skrzypce, basy góralskie trombity, fujarki, dudy podhalańskie), kapela występuje w czasie imprez tanecznych z muzykę biesiadną (perkusja, gitara basowa, klawisze, akordeon, skrzypce, klarnet). Głównym celem działalności kapeli Janicki jest tworzenie góralskiej małej ojczyzny na ziemi czarnoborskiej, gdzie większość mieszkańców pochodzi z tzw. Szerokiego Podhala. Stąd też, wszelkie święta i uroczystości na tym terenie odbywają się w góralskiej oprawie. Działalność kapeli wpisuje się również w prowadzoną w gminie Czarny Bór od 2010 r. pracę edukacyjną z dziećmi i młodzieżą, zmierzającą do propagowania i podtrzymania lokalnych tradycji.

Lider kapeli - Jarosław Janik „Harnaś”, wywodzi się z górali Łąckich. Zawodowo związany jest z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, gdzie pracuje jako klarnecista oraz z parafią w Czarnym Borze, w której pełni funkcję organisty kościelnego. Od 1990 r. jest także animatorem kultury na ziemi czarnoborskiej. Założyciel chóru Te Deum i 30 osobowego Zespołu „Janicki”, będącego dopełnieniem Kapeli „Janicki”. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność m.in. przez władze Czarnego Boru, władze powiatu wałbrzyskiego, prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Wrocławskie Towarzystwo Kulturalne „Magnolia” oraz uhonorowany odznaką uhonorowany odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Jarosław Janik jest popularnym konferansjerem i gawędziarzem ludowym, znawcą i popularyzatorem kultury góralskiej, śpiewakiem i multiinstrumentalista (skrzypce, złóbcoki, trombita, fujarki i piszczałki, dudy podhalańskie, akordeon, organy, klarnet, saksofon). Szeroko znany na Dolnym Śląsku i Podhalu, m.in. z tego, że na co dzień chodzi ubrany w tradycyjny strój góralski.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto