Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konduktor jest dobry na wszystko

Artur Szałkowski
Dariusz Gdesz
Zatrudnienie pod koniec 2012 roku grupy konduktorów w autobusach komunikacji miejskiej w Wałbrzychu okazało się sukcesem. Świadczą o tym statystyki Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu.

– W ostatnich trzech miesiącach 2011 roku sprzedaliśmy łącznie 1 024 256 sztuk biletów – mówi Mariusz Kacała, główny specjalista działu komunikacji zbiorowej ZDKiUM w Wałbrzychu. – Natomiast po wprowadzeniu konduktorów, w trzech ostatnich miesiącach 2012 roku, sprzedaż biletów wzrosła do 1 193 183 sztuk.

Powodzenie programu „Konduktor” sprawiło, że ZDKiUM zdecydował się przyjąć do pracy następnych. Od początku lutego sprzedażą i kontrolą biletów oraz dbaniem o porządek w autobusach zajmuje się już 50
osób. W praktyce konduktor podróżuje w każdym miejskim autobusie kursującym po ulicach Wałbrzycha.

– Pojawienie się konduktorów ułatwiło nam pracę, bo nie tracimy czasu na sprzedaż biletów – wyjaśnia Adam Bała, kierowca autobusu komunikacji miejskiej w Wałbrzychu. Dodaje, że pasażerowie są też zadowoleni, bo autobusy kursują bez opóźnień, zgodnie z rozkładem. –Obecność konduktora w autobusie ma również znaczenie
profilaktyczne.Wandale przestali czuć się bezkarnie i nie niszczą pojazdu – twierdzi Bała.

Największy plus dla miasta to oczywiście praktyczne wyeliminowanie osób jeżdżących na gapę. Wcześniej nawet co
trzeci pasażer w Wałbrzychu nie kasował biletu. Pieniądze, które miasto wydaje na płace konduktorów, z nawiązką więc odzyskuje dzięki temu, że za przejazd płacą teraz wszyscy. Jeśli do autobusu wsiada pasażer, który nie kasuje biletu i nie zamierza go kupić, jest wypraszany przez konduktora z pojazdu. Do takiej sytuacji doszło ostatnio w autobusie linii C. Kiedy pewien mężczyzna nie chciał zapłacić za bilet i zlekceważył polecenie konduktorki, do opuszczenia autobusu zmusiła go grupa pasażerów.

– Większość pasażerów reaguje na nas pozytywnie, zdarzają się przypadki agresji, ale są one sporadyczne – mówi Marek Foltyniewicz, który jest konduktorem od czterech miesięcy.

Dyrekcja Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu zadbała o to, by konduktorzy umieli radzić sobie w takich sytuacjach. Zorganizowano im szkolenia z psychologiem, policjantem oraz strażnikiem miejskim.
Na razie kontrolerzy pracują na umowę-zlecenie do końca marca.

– Osoby, które sprawdzą się, dostaną zwykłe umowy o pracę – tłumaczy Mariusz Kacała. – Obecnie wynagrodzenie konduktora wynosi 1600 zł brutto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczawnozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto