Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwiecień miesiącem słuchu we Wrocławiu

R.S.
Głuchniemy na potęgę. Szacuje się, że ponad 5 mln osób w Polsce ma uszkodzony słuch. Niestety wielu z nas nie wie, że niedosłuch można leczyć. W kwietniu mieszkańcy Wrocławia będą mieć niezwykłą okazję sprawdzić bezpłatnie swój słuch w ramach miesiąca dla słuchu. W programie, oprócz bezpłatnych badań słuchu, Wrocławianie będą mogli spotkać się ze specjalistami i pacjentami noszącymi implanty słuchowe, uczestniczyć w pokazie filmu „Cudowny chłopak” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w kinie DCF oraz wziąć udział w Międzynarodowym kongresie, który zgromadzi wybitnych specjalistów i kilkaset osób z niedosłuchem z całej Europy.

Wady słuchu stały się chorobą cywilizacyjną.
Problemy ze słuchem ma już ponad 5 mln. Polaków. W Polsce badanie słuchu jest wykonywane powszechnie u każdego noworodka przed wypisem ze szpitala. I choć wrodzone problemy ze słuchem zdarzają się raczej rzadko, to rośnie niestety liczba osób – w każdej grupie wiekowej – cierpiących z powodu niedosłuchu nabytego. Niestety, nie jesteśmy świadomi zagrożenia, nie dbamy o słuch, a kiedy go już częściowo utracimy, udajemy, że nic się nie dzieje. - Na szczęście możliwości leczenia niedosłuchu są coraz większe, a gdy aparat słuchowy już nie pomaga, rozwiązaniem jest implant słuchowy – w 100% refundowany przez NFZ - mówi Adrian Szatkowski, prezes Stowarzyszenia „Słyszeć bez granic”, ojciec głuchego dziecka, które słyszy dzięki implantom słuchowym.

Kwiecień miesiącem słuchu we Wrocławiu
W kwietniu mieszkańcy Wrocławia będą mieć niezwykłą okazję sprawdzić bezpłatnie swój słuch, spotkać się ze specjalistami i pacjentami noszącymi implanty słuchowe, uczestniczyć w pokazie filmu „Cudowny chłopak” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w kinie DCF oraz wziąć udział w międzynarodowym kongresie, który zgromadzi wybitnych specjalistów i kilkaset osób z niedosłuchem z całej Europy.

Zwieńczeniem wydarzeń towarzyszących Miesiącowi Słuchu we Wrocławiu będzie zorganizowane po raz pierwszy w Polsce XII Międzynarodowe Sympozjum EURO CIU (European Cochlear Implant Users). Organizatorem Sympozjum jest polskie Stowarzyszenie osób z implantem słuchowym „Słyszeć bez granic”. W konferencji wezmą udział osoby głuche, które dzięki implantom słuchowym (jedyna elektroniczna proteza zmysłu) mogą normalnie funkcjonować w życiu codziennym – niektórzy grają na fortepianie, inni pracują w policji, służbie zdrowia, odnoszą światowe sukcesy zawodowe. Również wezmą udział pracodawcy osób niesłyszących a także przedstawiciele rządu. W programie konferencji zaplanowane są wykłady i dyskusje panelowe z udziałem wybitnych, europejskich specjalistów z zakresu chirurgii otolaryngologicznej.

Harmonogram Miesiąca Słuchu we Wrocławiu
6.04 – bezpłatne badania słuchu dla osób, które podejrzewają u siebie niedosłuch, konsultacje (plac Strzelecki 24, I piętro, konieczność rejestracji pod numerem 71 323 63 00)

9.04, godz. 18.30 – „ADAPTER w DCF” – pokaz filmu „Cudowny chłopak” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, bilety: 6 zł

16.04, godz. 11.00-14.00 – Dzień z implantem słuchowym w Barbarze przy ulicy Świdnickiej 8b z udziałem m.in. inżyniera klinicznego, przedstawiciela Stowarzyszenia Słyszeć bez granic oraz użytkownika implantu słuchowego. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się czym są implanty słuchowe, jak działają, jak je otrzymać, zobaczyć jak wyglądają i poznać historie innych użytkowników implantów.

25-27.04 – Międzynarodowe sympozjum EURO-CIU pn. „Potrzeby użytkowników implantów słuchowych we współczesnym świecie.” Hotel Sofitel (wydarzenie zamknięte), z udziałem wybitnych prelegentów z Polski i Europy. To europejski zjazd użytkowników implantów słuchowych, odbywa się raz na dwa lata, po raz pierwszy w Polsce. euro-ciu2019.pl/

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły takie instytucje jak: Miasto Wrocław i Prezydent Wrocławia, Komisja Europejska, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia ok. 460 mln osób na świecie ma znaczny lub głęboki niedosłuch. W Polsce jednak wciąż jest niewielka wiedza nt. możliwości leczenia niedosłuchu – tymczasem jego metody leczenia są coraz skuteczniejsze. – Mamy ogromne szczęście, że żyjemy w czasach rozwiniętych technologii medycznych. Gdyby nie implanty, nasza córka nie mogłaby pójść do normalnej szkoły, uczyć się i bawić z rówieśnikami – mówią rodzice 7 letniej Ani.


Więcej informacji o Stowarzyszeniu „Słyszeć bez granic” i Sympozjum EURO-CIU

Stowarzyszenie EURO-CIU (European Cochlear Implant Users) jest europejską organizacją grupującą 31 krajowe stowarzyszenia reprezentujące osoby cierpiące na niedosłuch i głuchotę, korzystające z implantów słuchowych, a także członków ich rodzin. Międzynarodowe sympozja tej organizacji odbywają się co dwa lata. W 2019 r. przywilej zorganizowania tego wydarzenia przypadł Polsce – po raz pierwszy w historii.

Spotkanie odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2019 r. we Wrocławiu. Organizacją Sympozjum zajmuje się ogólnopolskie Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic reprezentujące w EURO-CIU polskich pacjentów.

Głównym celem Sympozjum jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej leczenia niedosłuchu i głuchoty za pomocą implantów słuchowych oraz wymiana poglądów na temat metod leczenia, rehabilitacji oraz systemów opieki nad osobami dotkniętymi wadą słuchu w krajach Europy.
XII Międzynarodowe Sympozjum EURO-CIU 2019 jest przedsięwzięciem non-profit. prace organizacyjne świadczone są społecznie przez członków stowarzyszeń.

Ponad 5 milionów osób w Polsce żyje z wadą słuchu. Jednak dzięki nowoczesnej technologii medycznej nawet bardzo poważne uszkodzenia słuchu – również całkowita głuchota – nie muszą oznaczać życia w świecie ciszy. Elektroniczną protezą tego zmysłu jest implant słuchu. Wiedza o tym nie jest niestety powszechna.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele 31 państw należących do Stowarzyszenia EURO-CIU (pacjenci, członkowie rodzin), a także osoby niezrzeszone, zainteresowane tematyką leczenia niedosłuchu i głuchoty, pracodawcy osób niepełnosprawnych, nauczyciele.
Bardzo ważna będzie obecność przedstawicieli środowiska medycznego oraz rehabilitantów z Polski, Austrii, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Do wzięcia udziału w Sympozjum zaprosiliśmy również przedstawicieli administracji rządowej (Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Narodowego Funduszu Zdrowia oraz szeregu organizacji pozarządowych reprezentujących pacjentów.

XII Międzynarodowe Sympozjum EURO-CIU 2019 będzie trwało trzy dni.

Dwa pierwsze dni mają charakter konferencji, z programem wykładów i dyskusji panelowych. Są otwarte dla zainteresowanych (członków stowarzyszeń krajowych i zagranicznych, pacjentów niezrzeszonych w żadnej z organizacji, osób zainteresowanych tematyką leczenia niedosłuchu i głuchoty, lekarzy, studentów etc.).

Zaplanowane tematy wystąpień i dyskusji to:
- Skala problemu niedosłuchu w Europie i na świecie
- Implantacja w krajach europejskich – standardy opieki
- Wskazania i przeciwskazania do leczenia za pomocą implantów ślimakowych
- Znaczenie problemu niedosłuchu i głuchoty w życiu pacjentów i ich rodzin
- Dobre praktyki związane z relacją lekarz-pacjent
- Badania przesiewowe słuchu – doświadczenia państw europejskich
- Rehabilitacja dzieci i dorosłych
- Nauczanie dzieci korzystających z implantów słuchowych
- Innowacje technologiczne w dziedzinie implantów słuchowych
- Osoby niedosłyszące i niesłyszące na rynku pracy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto