Międzynarodowo w wałbrzyskim Zespole Szkół nr 1

Przyjechali uczniowie z Turcji, Niemiec, Danii i Francji

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

(© Paweł Gołębiowski)

W Zespole Szkół nr 1 w Wałbrzychu uczą się dziewczęta i chłopcy z Turcji, Niemiec, Danii i Francji. Zaplanowano też dla nich trochę przyjemności. Między innymi zwiedzanie okolicy. Przyjechało ich 34 z 6 opiekunami i będą w Wałbrzychu do 28 marca. – To efekt udziału naszej szkoły w programie Comenius – wyjaśnia Oksana Citak, dyrektorka ZS nr 1. W jego skład wchodzi liceum i gimnazjum i dlatego w programie oprócz licealistów z klas I i II, biorą udział również gimnazjaliści.

W sumie 39 uczniów z Polski i ich 3 opiekunów. Młodzi ludzie poznają problemy migracji we współczesnym świecie. Mają wspólne zajęcia z historii, geografii i Wiedzy o Społeczeństwie. – Naszym zdaniem Wałbrzych jest odpowiednim miejscem do poruszania takich tematów – mówi Oksana Citak. Jest tak nie tylko ze względu na przechodzenie tej ziemi przez wieki z rąk do rąk. – Mój tata wyjechał z Wałbrzycha, kiedy miał 12 lat. Mama pochodzi z okolic Szczecina. W Wałbrzychu mieszkają moi pradziadkowie, ale jeszcze tu nigdy nie byłem – mówi dobrze po polsku, choć z bardzo wyraźnym, niemieckim akcentem, Robin Czuryło. 19-latek przyjechał do Polski z grupą z Kilonii. Bardzo mu się podoba. Uczniowie zza granicy mieszkają u swoich rówieśników. – Ja goszczę Marka, 19 – latka z Niemiec. To bardzo sympatyczny chłopak, świetnie się dogadujemy – mówi Krzysztof Starzyk, uczeń II klasy liceum. Dodaje, że obaj lubią nauki ścisłe. Taniec i zakupy uwielbiają natomiast Sara Adasia
∨ Czytaj dalej

k z I klasy liceum i Elisa, jej rówieśnica z Francji. – Mieszkam w Głuszycy, ale Elisa zapewnia, że jej się tu podoba, bo też pochodzi w małego miasteczka – tłumaczy młoda Polka.

Młodzież dzisiaj uczyła się tańczyć poloneza, a na lekcji geografii zastanawiała się czy polska rodzina powinna wyjechać z kraju. – To konkretna rodzina z Torunia. Istnieje naprawdę – wyjaśnia nauczycielka, Iwona Tumidajewicz, Ona i inni nauczyciele biorący udział w programie świetnie mówią po angielsku. ZS nr 1 przygotowuje się bowiem do wprowadzenia u siebie międzynarodowej matury. Program ma zacząć się we wrześniu, a pierwsze międzynarodowe egzaminy dojrzałości byłyby zdawane w 2017 roku. W realizacji przedsięwzięcia szkole pomagają: gmina i starostwo powiatowe. – W ubiegłym roku przekazaliśmy po 20 tys. zł. W tym będzie to po 54 tys. - mówi Monika Bisek – Grąz, rzeczniczka wałbrzyskiego starostwa. Dzięki temu uczestnicy Comeniusa mają na przykład w świeżo wyremontowanej sali, która pamięta czasy przedwojenne. Katedra, ławki są tam poniemieckie, ale pięknie odnowione. Wyposażenie multimedialne nowoczesne, bardzo współczesne.

Komentarze (1)

avatar
avatar
FFFFF (gość)

Uczniowie z obcych krajów otrzymali materiały informacyjne i promocyjne o Wałbrzychu w JĘZYKU POLSKIM. Gratulacje! Pytanie, gdzie te materiały wylądują?

Wybierz kategorię