(© Paweł Gołębiowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Przyjechali uczniowie z Turcji, Niemiec, Danii i Francji

W Zespole Szkół nr 1 w Wałbrzychu uczą się dziewczęta i chłopcy z Turcji, Niemiec, Danii i Francji. Zaplanowano też dla nich trochę przyjemności. Między innymi zwiedzanie okolicy. Przyjechało ich 34 z 6 opiekunami i będą w Wałbrzychu do 28 marca. – To efekt udziału naszej szkoły w programie Comenius – wyjaśnia Oksana Citak, dyrektorka ZS nr 1. W jego skład wchodzi liceum i gimnazjum i dlatego w programie oprócz licealistów z klas I i II, biorą udział również gimnazjaliści.

W sumie 39 uczniów z Polski i ich 3 opiekunów. Młodzi ludzie poznają problemy migracji we współczesnym świecie. Mają wspólne zajęcia z historii, geografii i Wiedzy o Społeczeństwie. – Naszym zdaniem Wałbrzych jest odpowiednim miejscem do poruszania takich tematów – mówi Oksana Citak. Jest tak nie tylko ze względu na przechodzenie tej ziemi przez wieki z rąk do rąk. – Mój tata wyjechał z Wałbrzycha, kiedy miał 12 lat. Mama pochodzi z okolic Szczecina. W Wałbrzychu mieszkają moi pradziadkowie, ale jeszcze tu nigdy nie byłem – mówi dobrze po polsku, choć z bardzo wyraźnym, niemieckim akcentem, Robin Czuryło. 19-latek przyjechał do Polski z grupą z Kilonii. Bardzo mu się podoba. Uczniowie zza granicy mieszkają u swoich rówieśników. – Ja goszczę Marka, 19 – latka z Niemiec. To bardzo sympatyczny chłopak, świetnie się dogadujemy – mówi Krzysztof Starzyk, uczeń II klasy liceum. Dodaje, że obaj lubią nauki ścisłe. Taniec i zakupy uwielbiają natomiast Sara Adasiak z I klasy liceum i Elisa, jej rówieśnica z Francji. – Mieszkam w Głuszycy, ale Elisa zapewnia, że jej się tu podoba, bo też pochodzi w małego miasteczka – tłumaczy młoda Polka.

Młodzież dzisiaj uczyła się tańczyć poloneza, a na lekcji geografii zastanawiała się czy polska rodzina powinna wyjechać z kraju. – To konkretna rodzina z Torunia. Istnieje naprawdę – wyjaśnia nauczycielka, Iwona Tumidajewicz, Ona i inni nauczyciele biorący udział w programie świetnie mówią po angielsku. ZS nr 1 przygotowuje się bowiem do wprowadzenia u siebie międzynarodowej matury. Program ma zacząć się we wrześniu, a pierwsze międzynarodowe egzaminy dojrzałości byłyby zdawane w 2017 roku. W realizacji przedsięwzięcia szkole pomagają: gmina i starostwo powiatowe. – W ubiegłym roku przekazaliśmy po 20 tys. zł. W tym będzie to po 54 tys. - mówi Monika Bisek – Grąz, rzeczniczka wałbrzyskiego starostwa. Dzięki temu uczestnicy Comeniusa mają na przykład w świeżo wyremontowanej sali, która pamięta czasy przedwojenne. Katedra, ławki są tam poniemieckie, ale pięknie odnowione. Wyposażenie multimedialne nowoczesne, bardzo współczesne.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

FFFFF (gość)

Uczniowie z obcych krajów otrzymali materiały informacyjne i promocyjne o Wałbrzychu w JĘZYKU POLSKIM. Gratulacje! Pytanie, gdzie te materiały wylądują?