Na uczelniach jest coraz mniej studentów politologii Na uczelniach jest coraz mniej studentów politologii

Na uczelniach jest coraz mniej studentów politologii (© Fot. Piotr Krzyżanowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Uczelnie zamykają kierunek nauki polityczne, teraz modne jest bezpieczeństwo

Politologia to kierunek, który nie cieszy się już powodzeniem wśród studentów. Z brakiem chętnych borykają się Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Legnicy i Wałbrzychu. Mniej osób chcących zostać politologami niż jeszcze 3 lata temu ma także Uniwersytet Wrocławski. Obecnie o jedno miejsce na kierunku politologia na UWr stara się ok. dwóch osób. A dwa lata temu było to nieco ponad 3 osoby na jedno miejsce.

Podczas ostatniego naboru do legnickiej PWSZ zgłosiło się zaledwie ok. 60 osób, co było powodem zawieszenia kierunku. Z kolei zainteresowanych studiowaniem politologii w wałbrzyskiej PWSZ było jeszcze mniej. Zgłosiło się jedynie 16 osób. Dlatego tu także I rok politologii nie został uruchomiony.

- Prowadzenie zajęć dla tak małej grupy jest nieopłacalne, dlatego nabór na politologię wstrzymano - wyjaśnia Mirosław Szczypiorski, rzecznik legnickiej PWSZ. Czas swojej świetności kierunek przeżywał w Legnicy 13 lat temu. Z chwilą, kiedy go otwarto, uczyło się na nim nawet kilkuset studentów. Co ich teraz odstrasza?

Dorota Pasternak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy, mówi, że przez ostatnie lata nie było oferty pracy skierowanej wprost dla politologa. Ryszard Kessler, wieloletni wykładowca na kierunkach politologii, między innymi w wałbrzyskiej PWSZ, twierdzi jednak, że zawody starzeją się dziś z podobną prędkością jak produkty. - Nie kupimy dziś, czy nam się to podoba, czy nie, samochodu na całe życie, tak samo jest i będzie z zawodami - tłumaczy Kessler.

Ale studenci chwalą sobie ten kierunek. Jednym z nich jest Roman Ziembicki, wałbrzyszanin, który mówi, że nie obawia się problemów z pracą. - Ryzyko zostania bezrobotnym dotyczy absolwentów po wielu kierunkach, zarówno humanistycznych, jak i inżynierskich - twierdzi.

Podobnie sądzi Ewa Seńków, absolwentka legnickiej PWSZ, która ukończyła specjalizację komunikacji społecznej i PR.

- Jeśli miałabym ponownie wybierać kierunek studiów, wybrałabym bez wahania politologię - zapewnia dziewczyna.

Uczelnie wciąż prześcigają się w oferowaniu studentom nowych kierunków. I tak, w Wałbrzychu prym wiedzie bezpieczeństwo i higiena pracy oraz logistyka. Na Uniwersytecie Wrocławskim z kolei powodzeniem cieszy się bezpieczeństwo narodowe i dyplomacja europejska. W Legnicy planuje się otworzyć bezpieczeństwo wewnętrzne, dietetykę i wychowanie fizyczne.

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  mikus174 (gość)

  http://pl.20dollars2surf.com/?ref=232673
  sposób na zarabianie pieniędzy, wystarczy podać mail, ściągnąć programik na komputer i polecić znajomym stronkę, działa na 100 % zacznij a się przekonasz. Pozdrawiam.