Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na uczelniach jest coraz mniej studentów politologii

Marzena Michalec
Na uczelniach jest coraz mniej studentów politologii
Na uczelniach jest coraz mniej studentów politologii Fot. Piotr Krzyżanowski
Uczelnie zamykają kierunek nauki polityczne, teraz modne jest bezpieczeństwo

Politologia to kierunek, który nie cieszy się już powodzeniem wśród studentów. Z brakiem chętnych borykają się Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Legnicy i Wałbrzychu. Mniej osób chcących zostać politologami niż jeszcze 3 lata temu ma także Uniwersytet Wrocławski. Obecnie o jedno miejsce na kierunku politologia na UWr stara się ok. dwóch osób. A dwa lata temu było to nieco ponad 3 osoby na jedno miejsce.

Podczas ostatniego naboru do legnickiej PWSZ zgłosiło się zaledwie ok. 60 osób, co było powodem zawieszenia kierunku. Z kolei zainteresowanych studiowaniem politologii w wałbrzyskiej PWSZ było jeszcze mniej. Zgłosiło się jedynie 16 osób. Dlatego tu także I rok politologii nie został uruchomiony.

- Prowadzenie zajęć dla tak małej grupy jest nieopłacalne, dlatego nabór na politologię wstrzymano - wyjaśnia Mirosław Szczypiorski, rzecznik legnickiej PWSZ. Czas swojej świetności kierunek przeżywał w Legnicy 13 lat temu. Z chwilą, kiedy go otwarto, uczyło się na nim nawet kilkuset studentów. Co ich teraz odstrasza?

Dorota Pasternak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy, mówi, że przez ostatnie lata nie było oferty pracy skierowanej wprost dla politologa. Ryszard Kessler, wieloletni wykładowca na kierunkach politologii, między innymi w wałbrzyskiej PWSZ, twierdzi jednak, że zawody starzeją się dziś z podobną prędkością jak produkty. - Nie kupimy dziś, czy nam się to podoba, czy nie, samochodu na całe życie, tak samo jest i będzie z zawodami - tłumaczy Kessler.

Ale studenci chwalą sobie ten kierunek. Jednym z nich jest Roman Ziembicki, wałbrzyszanin, który mówi, że nie obawia się problemów z pracą. - Ryzyko zostania bezrobotnym dotyczy absolwentów po wielu kierunkach, zarówno humanistycznych, jak i inżynierskich - twierdzi.

Podobnie sądzi Ewa Seńków, absolwentka legnickiej PWSZ, która ukończyła specjalizację komunikacji społecznej i PR.

- Jeśli miałabym ponownie wybierać kierunek studiów, wybrałabym bez wahania politologię - zapewnia dziewczyna.

Uczelnie wciąż prześcigają się w oferowaniu studentom nowych kierunków. I tak, w Wałbrzychu prym wiedzie bezpieczeństwo i higiena pracy oraz logistyka. Na Uniwersytecie Wrocławskim z kolei powodzeniem cieszy się bezpieczeństwo narodowe i dyplomacja europejska. W Legnicy planuje się otworzyć bezpieczeństwo wewnętrzne, dietetykę i wychowanie fizyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto