18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naziemna telewizja cyfrowa poza zasięgiem wałbrzyszan

Artur Szałkowski
Pod koniec kwietnia 2013 r. Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, dokonał oficjalnego uruchomienia naziemnej telewizji cyfrowej na Dolnym Śląsku
Pod koniec kwietnia 2013 r. Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, dokonał oficjalnego uruchomienia naziemnej telewizji cyfrowej na Dolnym Śląsku Dariusz Gdesz
Naziemna telewizja cyfrowa poza zasięgiem wałbrzyszan. Ze względu na górskie ukształtowanie terenu, nie do wszystkich domów dociera sygnał.

Naziemna telewizja cyfrowa poza zasięgiem wielu wałbrzyszan oraz wielu mieszkańców powiatu wałbrzyskiego. Na razie nie zanosi się na to, by w drugim pod względem wielkości mieście Dolnego Śląska sytuacja miała ulec poprawie. Pod koniec kwietnia 2013 r. do Jedliny-Zdroju przyjechał Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Wizyta miała związek z zastąpieniem na Dolnym Śląsku analogowego, cyfrowym sygnałem telewizji naziemnej. Wybór Jedliny-Zdroju nie był przypadkowy. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, jej mieszkańcy mieli problem z odbiorem sygnału telewizyjnego i byli skazani na korzystanie z anten satelitarnych.

Tu przeczytacie o uruchomieniu naziemnej telewizji cyfrowej w regionie wałbrzyskim

Problem miało rozwiązać uruchomienie tzw. stacja doświetlająca. Rozwiązało, ale tylko częściowo. Mieszkańcy mogą obecnie odbierać osiem programów telewizji publicznej nadawanych z trzeciego multiplexu (MUX 3). Dostęp do pozostałych 16, które są nadawane z pierwszego i drugiego multiplexu (MUX 1 i MUX 2), pozostaje poza zasięgiem. Dlatego, by obejrzeć np. Polsat, Trwam, TVN, TV 4 lub Puls, nadal muszą korzystać z anten satelitarnych. Problem dotyczy również innych miast w powiecie wałbrzyskim oraz części Wałbrzycha. Pełny dostęp do oferty naziemnej telewizji cyfrowej mają tylko mieszkańcy odbierający sygnał z nadajnika na Ślęży. Rozwiązaniem problemu byłoby uruchomienie nadajnika na Chełmcu. Na to się jednak nie zanosi.

– Według informacji otrzymanych od prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w dużej części Wałbrzycha brak jest możliwości odbioru MUX-1 oraz MUX-2 ze stacji Wrocław/Ślęża oraz Jelenia Góra/Śnieżne Kotły – mówi Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. – Operatorzy MUX-2 nie mają w planach uruchomienia emisji na Chełmcu, argumentując to m.in. wysokimi kosztami emisji oraz możliwościami wystąpienia zakłóceń.
 
Podobnie wygląda sytuacja z nadawcami działającymi na MUX-1. W tym przypadku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wyjaśnia, że multipleks przyjął docelowy kształt z końcem kwietnia 2014 r. Dlatego planowane jest prowadzenie rozmów z nadawcami, w sprawie poprawy warunków odbioru naziemnej telewizji cyfrowej na terenie Wałbrzycha. Lista kanałów nadawanych na trzech multipleksach. MUX-1: TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV. MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6. MUX-3: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Polonia.
Artykuł został opublikowany w Panoramie Wałbrzyskiej 24 czerwca 2014 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto