Obwodnica Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców dzielnicy Konradów. Obawiają się o swoje nieruchomości.

Obwodnica Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju ma być budowana przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei. Inwestycja jest na razie na etapie prac przedprojektowych, mimo to już wzbudza wiele kontrowersji wśród mieszkańców wałbrzyskiej dzielnicy Konradów. Obawiają się, że budowa drogi będzie dla wielu z nich równoznaczna z wywłaszczeniem i wyburzeniem zamieszkiwanych obecnie nieruchomości. Mieszkańcy Konradowa wyrażali swoje obawy, w trakcie spotkania informacyjnego w wałbrzyskim ratuszu, które dotyczyło budowy obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju.

Przygotowano trzy koncepcje przebiegu obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. W każdej z nich droga ma się rozpoczynać na rondzie już wybudowanej obwodnicy Szczawna-Zdroju i kierować się w kierunku Konradowa. Wylot drogi zaplanowano za kompleksem sportowo-rekreacyjnym Aqua-Zdrój przy ul. Ratuszowej. Obwodnica ma się później łączyć z drogą wojewódzką nr 375. Dwie pierwsze koncepcje budowy obwodnicy zakładają ingerencję w teren zabudowany wałbrzyskich dzielnic Konradów i Biały Kamień, co nie podoba się mieszkańcom. Popierają oni trzecią koncepcję, która zakłada przebieg drogi u podnóża masywu góry Chełmiec.

Trzecia koncepcja budowy obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju przebiega niestety częściowo przez obszary Natura 2000, co stanowi poważny problem dla jej realizacji. DSDiK wystąpiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Dopiero po otrzymaniu tego dokumentu będzie można mówić o konkretach przedsięwzięcia i przebiegu drogi oraz rozpocząć właściwe prace projektowe.

Obwodnica ma rozwiązać całkowicie problemy komunikacyjne Szczawna-Zdroju. W wyniku nadmiernego ruchu drogowego i zanieczyszczenia powietrza spalinami, może ono utracić status uzdrowiska. Obwodnica jest także rozwiązaniem problemu nadmiernego ruchu drogowego pomiędzy północą i południem Wałbrzycha. Nowa droga o długości około 6 km, ma także ułatwić połączenie gmin aglomeracji wałbrzyskiej z budowaną drogą ekspresową S3.

Komentarze (18)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez POLSKAPRESSE Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Były oponent obwodnicy (gość)

Otworzyłeś mi oczy Masz rację sam mam łąkę i czekam by się jej pozbyć 1,59 hektara.

zwolennik obwodnicy (gość)

Jestem mieszkańcem Szczawna i mieszkam przy Kolejowej , jak komuś przeskadza że Konradów zyska na obwodnicy.Cena działek i mieszkań skoczy do góry.Wolne działki (ugory) zrobią się atrakcyjne z uwagi na dojazd.

Natalia (gość)

Zwykly prosty lud zawsze bedzie mial jakies swoje ale niezleznie od tego czy robia im zle czy dobrze. Tych narzekalskich-polaczkow trzeba wysiedlic w pole - niech zyja tam w harmonii z natura napewno nikt im nie bedzie przeszkadzac.

użytkownik (gość)

Dla mnie jako użytkownika wałbrzyskich dróg obwodnica przez Konradów jest idealna. Wywłaszczyć ich, krzykacze.