Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkopują tunel odkryty w Książu (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski
Odkopywanie tunelu, który odkryto na terenie kompleksu zamek Książ
Odkopywanie tunelu, który odkryto na terenie kompleksu zamek Książ Dariusz Gdesz
Odkopują tunel odkryty w Książu. W trakcie wydobywania gruzu robotnicy natrafili m.in. na marmurowe elementy kominka.

Odkopują tunel odkryty w Książu. Wykopaliska w miejscu rzekomego ukrycia „złotego pociągu”, mają się rozpocząć w połowie sierpnia. Tymczasem na terenie zamku Książ już w sobotę (30 lipca) uczyniono pierwszy krok do rozwiązania tajemnicy odkrytego niedawno pod koniec czerwca tunelu. Po uzyskaniu stosownych zezwoleń, przede wszystkim od konserwatora zabytków, przystąpiono w Książu do odgruzowywania zasypanego wyrobiska. Wykopaliska prowadzono obok muru dziedzińca honorowego, przy drodze na taras północny.

– Koparka wykopała otwór o średnicy ponad 3 metrów i wybrała z tunelu około 70 metrów sześciennych gruzu – mówi Zbigniew Mudy, kierownik działu technicznego Zamku Książ w Wałbrzychu. – Na razie nie udało się nam ustalić, w które strony biegną odnogi tunelu. Łyżka koparki nie była w stanie sięgnąć dalej. Dlatego wystąpimy do konserwatora zabytków o zgodę na dalsze prowadzenie prac.

Chociaż tajemnica tunelu wciąż czeka na wyjaśnienie, już w pierwszym dniu wykopalisk dokonano interesującego odkrycia.

– W wydobytym z tunelu gruzie natrafiliśmy m.in. na wykonane z marmuru elementy niemal kompletnego kominka, prawdopodobnie pochodzącego z jednego z pomieszczeń w zamku – wyjaśnia Zbigniew Mudy. – Ponadto w wydobytym gruzie są też inne obrobione elementy kamienne i całe dachówki łupkowe.

Do czasu uzyskania kolejnej zgody na wykopaliska, w miejscu ich prowadzenia ma być zbudowany specjalny drewniany pomost. Stojący na nim turyści będą mogli zajrzeć do tajemniczego tunelu, którego zagadka wciąż czeka na rozwiązanie. Odkrycia tunelu dokonano przypadkowo (21 czerwca) w trakcie prac związanych z udrożnianiem drogi pożarowej do północnej części zamku. Obejmowały one m.in. wycinkę dwóch drzew, na co kierownictwo zamku otrzymało stosowne zezwolenie. Po wycince jednego z drzew, koparka usuwała z ziemi karpę korzeniową i po jej wykopaniu odsłoniła wlot do tunelu w obudowie ceglanej. O sprawie natychmiast zostały powiadomione służby konserwatorskie, które dokonały oględzin wyrobiska.

Z zachowanych przekazów z okresu powojennego wynika, że po tym jak zamek Książ zajęli żołnierze radzieccy, wysiedlili oni m.in. Niemca, który mieszkał w budynku nr 7, czyli obecnego hotelu. Z jego piwnicy mieli przechodzić korytarzem na poziom -50 do podziemi pod zamkiem Książ. Mimo kilku podjętych prób zlokalizowania przejścia z piwnicy do podziemi pod zamkiem, nie udało się namierzyć łącznika. Być może jest nim odkryty właśnie tunel. Zagadkę uda się jednak rozwikłać dopiero po jego odgruzowaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto