Kiedy przed ponad 30 laty gmina sprzedawała działki budowlane na osiedlu Konradów, ich nabywcy byli informowani, że teren jest uzbrojony. Szybko się jednak przekonali, że to nieprawda.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Kiedy przed ponad 30 laty gmina sprzedawała działki budowlane na osiedlu Konradów, ich nabywcy byli informowani, że teren jest uzbrojony. Szybko się jednak przekonali, że to nieprawda. Wymarzone domy zostały zbudowane, a kolejne władze zwodziły właścicieli obietnicami ułożenia w dzielnicy kanalizacji i porządnych dróg. Na obietnicach się jednak kończyło.

- Kiedy padało, musieliśmy brnąć w błocie, bo zamiast normalnych ulic, było tu klepisko - mówi Kazimierz Czubski, mieszkaniec osiedla. - Natomiast kiedy było sucho, dusił nas unoszący się w powietrzu kurz.

Początkiem końca udręki mieszkańców było rozpoczęcie budowy i modernizacja kanalizacji Wałbrzycha w ramach projektu ISPA Unii Europejskiej. W ubiegłym roku zakończono układanie kanalizacji i przyłączanie do niej posesji z Konradowa. Kolejnym etapem inwestycji była budowa dróg w dzielnicy. Zostały nią objęte ulice: Miła, Spacerowa, Kopalniana, Szarych Szeregów oraz Baczyńskiego. Za kwotę ponad 2,8 mln zł brutto z budżetu gminy, wyregulowano studzienki kanalizacji deszczowej i sanitarnej, asfaltową nawierzchnię ulic o łącznej powierzchni blisko 14 km kw. i betonowe dojazdy do wszystkich położonych na tym terenie posesji. I właśnie ten ostatni element inwestycji nie wzbudził entuzjazmu u wszystkich mieszkańców osiedla.

- 30 lat czekałem na budowę porządnej drogi obok swojego domu. Kiedy się w końcu doczekałem okazało się, że dojazd do mojej posesji jest o pół metra wyżej niż teren, na którym stoi - wyjaśnia Andrzej Karwat, mieszkaniec posesji przy ul. Spacerowej. - Teraz muszę podnosić ogrodzenie wokół posesji i nawieźć ziemi, aby móc normalnie wejść do domu.

Poszkodowany mieszkaniec twierdzi, że zawinił projektant drogi i domaga się rekompensaty za poniesione straty. Przedstawiciele gminy Wałbrzych zadeklarowali, że sprawa zostanie załatwiona polubownie.
- Zaprojektowanie ulic na osiedlu nie było łatwe, ponieważ trzeba je było dostosować do już stojących posesji - wyjaśnia Wiesław Sójka, naczelnik wydziału rozwoju miasta. - Budowano je na terenie o różnym nachyleniu stąd problem, który wynikł z posesją przy ul. Spacerowej.
Wykonawca inwestycji poprawki musi wykonać także przy ul. Szarych Szeregów, gdzie trzeba wyprofilować chodnik i przy ul. Baczyńskiego, gdzie niewłaściwie wyprofilowano jezdnię. Mieszkańcy Konradowa czekają także na doprowadzenie do wszystkich posesji gazu oraz montaż latarni ulicznych.
- Opracowywany jest projekt techniczny oświetlenia dróg na Konradowie - mówi Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha. - Inwestycja będzie jednak zrealizowana dopiero w następnych latach, w zależności od posiadanych przez nas środków finansowych. Władze Wałbrzycha chcą także wymóc na gminie Szczawno-Zdrój i Lasach Państwowych udrożnienie odpływów wody z góry Chełmiec, która często zalewa część Konradowa.

Czas na osiedle Poniatów
Ponad 30-letnie oczekiwanie mieszkańców Konradowa na budowę kanalizacji i ulic to zaledwie połowa czasu, który na budowę wodociągu czekają mieszkańcy wałbrzyskiego osiedla Poniatów. W ubiegłym roku stojące tam posesje zostały przyłączone do kanalizacji, ale wodę mieszkańcy Poniatowa nadal muszą czerpać ze studni lub beczkowozów. Wszystko przez brak porozumienia pomiędzy firmą budującą kanalizację i gminą Wałbrzych w sprawie połączenia tej inwestycji z równoczesną budową wodociągu. Chodziło o zbyt duże wymagania finansowe wykonawcy.

- Wodociąg w dzielnicy Poniatów zostanie zbudowany w latach 2011-2012 - wyjaśnia Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha. - Podpisaliśmy już umowę w tej sprawie z Wałbrzyskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Na dzisiaj koszt inwestycji szacujemy na 4 mln zł.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!