Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne murale zamiast cegieł i resztek tynku

Artur Szałkowski
Wstępny projekt wałbrzyszanina Tomasza Marońskiego, zagospodarowania zniszczonej ściany kamienicy przy nowym parkingu na ul. Rycerskiej w Wałbrzychu
Wstępny projekt wałbrzyszanina Tomasza Marońskiego, zagospodarowania zniszczonej ściany kamienicy przy nowym parkingu na ul. Rycerskiej w Wałbrzychu Tomasz Maroński
Piękne murale zamiast cegieł i resztek tynku. Miasto chce zagospodarować powierzchnie ścian przy nowym parkingu na ul. Rycerskiej.

Piękne murale zamiast cegieł i resztek tynku. Od czerwca oficjalnie działa w Wałbrzychu nowy płatny parking przy ul. Rycerskiej. Inwestycja kosztowała około 6 mln zł. Oprócz budowy wyłożonych kostką granitową miejsc parkingowych oraz nasadzeń roślin i montażu ławek, obejmowała wyburzenia kilku zrujnowanych kamienic i budowę miejskiego szaletu. Kosztowne prace związane z rewitalizacją tej części Śródmieścia, zakończyły się połowicznym sukcesem. Zniszczone elewacje większości kamienic otaczających parking na ul. Rycerskiej straszą wyglądem. Dlatego zrodził się pomysł, by odnowić je w nietypowy sposób.

– Wpadliśmy na pomysł, by na zniszczonych obecnie ścianach budynku pojawiły się efektowne murale, które nie tylko je upiększą, ale również będą atrakcją tej części miasta – mówi Anna Żabska, rzeczniczka prasowa prezydenta Wałbrzycha.

Z propozycją, na razie wstępną, przygotowania projektów murali, miasto zwróciło się do wałbrzyszanina Tomasza Marońskiego. To cieszący się międzynarodowym uznaniem malarz i grafik komputerowy. Jest autorem m.in. tarota „Maroon” oraz okładek do prestiżowych magazynów, książek i gier komputerowych, głównie o tematyce science fiction. Wałbrzyszanin współpracuje z wieloma firmami w Polsce i za granicą.

– Propozycja, którą otrzymałem od gminy Wałbrzych jest interesująca i chętnie przygotuję projekt murala – wyjaśnia Tomasz Maroński. – Nie podjąłbym się natomiast jego wykonania, bo to czasochłonne zajęcie, a ja mam liczne zobowiązania zawodowe.

Tomasz Maroński dodaje, że czeka teraz na konkretną propozycję współpracy ze strony miasta. Na razie przygotował jeden wstępny projekt. Jest on propozycją zagospodarowania zrujnowanej ściany kamienicy przy ul. Rycerskiej w pobliżu ul. Gdańskiej (projekt w załączniku).

Tomasz Maroński opublikował ten projekt na swoim profilu w portalu społecznościowym, wywołując ożywioną dyskusję głównie wśród wałbrzyszan. Propozycja zbiera pozytywne recenzje. Pojawiło się również kilka głosów dotyczących tego, by na muralu pojawiły się jednak akcenty kojarzące się z Wałbrzychem. Wśród propozycji są: górnicy, kopalnie, zamek Książ, czy góra Chełmiec. By mural lub murale mogły się w ogóle pojawić na ścianach kamienic przy ul. rycerskiej, muszą zostać spełnione dwa istotne warunki. Jeden dotyczy oczywiście sfinansowania takiego przedsięwzięcia.

– Ponadto gmina Wałbrzych musiałaby osiągnąć porozumienie ze wspólnotami mieszkaniowymi, które działają w kamienicach, na których miałyby powstać murale – tłumaczy Anna Żabska. – Bez takiej zgody projekt nie będzie zrealizowany.
Artykuł został opublikowany w Panoramie Wałbrzyskiej 12 sierpnia 2014 r.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto