Piłka nozna: Trzy gole Miedzi Legnica na inaugurację sezonu

Dawid Sołtys
Damian Paszliński i Mady Noah Cisse w spotkaniu z Turem Turek pokazali się z dobrej strony Piotr Krzyżanowski
Świetna inauguracja w wykonaniu zawodników Miedzi Legnica. Drużyna Janusza Kudyby wygrała na wyjeździe z Turem Turek 3:1, nie dając żadnych szans swoim rywalom

Po wygranej w Pucharze Polski z Ruchem Radzionków 3:2 kibice Miedzi Legnica uwierzyli, że ten sezon może być zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Zaczęło się obiecująco, bo po pucharowym zwycięstwie przyszła wygrana ligowa. Piłkarze Miedzi pokonali na wyjeździe Tura Turek 3:1.

Początek należał do gospodarzy, bo już w 5 minucie Mirko Stamenkovic musiał wyciągać piłkę z siatki. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego do piłki najwyżej wyskoczył Michał Steinke i strzałem głową dał prowadzenie Turowi.

Miedź wyrównała 25 minut później. Do bramki przeciwników trafił Marcin Garuch, który popisał się indywidualną akcją. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie.

W drugiej odsłonie legniczanie zdobyli dwa gole. W 60 minucie rzut wolny wykorzystał Marcin Orłowski. Napastnik Miedzi bramkarza gospodarzy pokonał ładnym mierzonym strzałem. Na dziesięć minut przed końcem spotkania trzecią bramkę zdobył Wojciech Bzdęga. Nowy zawodnik legnickiej drużyny pojawił się na boisku na początku drugiej połowy, zmieniając Ernesta Balickiego. Jego trafienie przypieczętowało zwycięstwo Miedzi. W 86 minucie za drugą żółtą kartkę boisko musiał opuścić Piotr Kucharzak, ale nie miało to wpływu na losy spotkania. Trzy punkty wywalczyli gracze Miedzi.

- Większość drużyny stanowią zawodnicy z poprzedniego sezonu i choć są młodzi, to już okrzepli. Nabrali doświadczenia i to może być naszym atutem - mówi Janusz Kudyba, trener Miedzi.

Na razie zawodnicy pozytywnie zaskakują, ale trzeba pamiętać, że to dopiero początek sezonu. W Turku nie mogli zagrać jeszcze Jacek Imianowski i Łukasz Pazurkiewicz, którzy reprezentować będą barwy legnickiego klubu. Certyfikat Imianowskiego powinien z Finlandii dotrzeć w najbliższych dniach, natomiast Pazurkiewicz czeka na dopięcie formalności związanych z transferem z Górnika Wieliczki.

Możliwe, że Imianowski wystąpi już w jutrzejszym meczu (godz. 18) Pucharu Polski z Lechią Zielona Góra. Będzie to potyczka w rundzie wstępnej. Gdyby Miedzi udało się pokonać na własnym boisku zielonogórzan, to w kolejnym etapie (24-25 sierpnia) legniczanie mogliby trafić na rywala z ekstraklasy (Górnik Zabrze, Widzew Łódź), a wielce prawdopodobne, że zmierzyliby się z przeciwnikiem z I ligi.

Ten tydzień to jednak nie tylko mecz pucharowy, bo podopieczni trenera Kudyby w sobotę rozegrają ligowe spotkanie. Na stadionie przy alei Orła Białego podejmować będzie Czarnych Żagań. Czarni startują dopiero jutro, gdy zmierzą się z Górnikiem Wałbrzych.

Ostatni raz legniczanie zwyciężyli na inauguracji sezonu dwa lata temu, a przeciwnikiem był wtedy zespół z Żagania. Wówczas po bramkach Patryka Musiałowskiego i Marcina Garucha Miedź wygrała 2:0. W drugiej kolejce legniczanie jednak polegli w Wągrowcu z Nielbą 1:4. Oby tym razem było inaczej.
Kibice Miedzi Legnica muszą pamiętać, że zgodnie z nową ustawą, aby wejść na stadion, trzeba przy kupnie biletu okazać dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport, legitymacja studencka, legitymacja szkolna itp.). Ułatwić wstęp na obiekt sportowy może także zakupienie karnetu na rundę wiosenną.