Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczawno-Zdrój. Spłonął Zakład Przyrodoleczniczy (ZDJĘCIA i FILM Z MIEJSCA)

Dariusz Gdesz
Dariusz Gdesz
Wielki pożar w Szczawnie-Zdroju. Spaleniu uległ najważniejszy obiekt uzdrowiska - Zakład Przyrodoleczniczy posadowiony nad źródłami wód mineralnych.

Oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu otrzymał informację telefoniczną o pożarze zabytkowego Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 4 na 5 marca) o godz. 1.21 od świadka zdarzenia. Od razu na miejsce zostały skierowane zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha oraz jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu wałbrzyskiego. Następnie na miejsce zaczęły docierać kolejne jednostki PSP z Dolnego Śląska. Na miejsce przybył również komendant wojewódzki PSP we Wrocławiu, który ze swoim sztabem koordynuje działania gaśnicze.

– W akcji brało udział 39 zastępów. W tym 69 strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Wałbrzycha, Świdnicy, Kamiennej Góry, Jeleniej Góry, Legnicy i Jawora oraz 15 strażaków ochotników z jednostek w powiecie wałbrzyskim – mówi kpt. Tomasz Kwiatkowski, rzecznik prasowy PSP w Wałbrzychu. – Pożar objął dach i poddasze Zakładu Przyrodoleczniczego. To obiekt o powierzchni około 7 tys. metrów kwadratowych.

Walka strażaków z pożarem trwała około sześciu godzin, a następnie przez kolejnych kilka godzin trwało dogaszanie zgliszczy. Strażacy nie chcą spekulować na temat przyczyn pożaru. Jego okoliczności wyjaśni śledztwo prowadzone policję pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że całkowitemu zniszczeniu uległo około 80 procent obiektu, w którym funkcjonowały m.in.: jaskinia solno-jodowa, działająca od początku jego istnienia komora normobaryczna nazywana w uzdrowisku komorą pneumatyczną, która do niedawna była jedyną w Polsce, a także nowoczesna kriokomora oddana do użytku w grudniu 2017 roku. Tutaj możecie zobaczyć galerię zdjęć z otwarcia kriokomory. Prawdopodobnie uda się natomiast uratować część balneologiczną, ale to okaże się dopiero po wejściu do obiektu ekspertów.

– Obiekt jest posadowiony na naszych źródłach wód mineralnych i to jest największy problem. Musimy teraz podjąć z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz innymi instytucjami nadzorującymi działalność uzdrowiska decyzje o charakterze prawnym, które pozwolą na dalsze jego funkcjonowanie bez szkody dla kuracjuszy i pracowników – wyjaśnia Paweł Skrzywanek, prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. – Mamy jeszcze dwa obiekty, w których wykonywane są zabiegi rehabilitacyjne, dlatego nie chcemy redukować etatów. Planujemy pracę w systemie zmianowym.

Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. zatrudnia około 300 osób. Z tego około 230 na etatach. Jego prezes ma nadzieję, że Zakład Przyrodoleczniczy uda się szybko odbudować, dzięki życzliwości i wsparciu finansowym od różnych instytucji i osób prywatnych. Część pieniędzy na odbudowę ma pochodzić z polisy. Spalony obiekt jest ubezpieczony.

– Na miejscu pożaru byli marszałek oraz wojewoda dolnośląski, od których uzyskaliśmy deklarację wsparcia. Jesteśmy również w stałym kontakcie z ministrem Michałem Dworczykiem, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – wyjaśnia Paweł Skrzywanek. – Mimo sytuacji kryzysowej, w której się znaleźliśmy, nie zaprzestajemy działalności. Będzie kontynuowana w naszych pozostałych obiektach. Dlatego zwracam się o wyrozumiałość do naszych gości i kuracjuszy, w związku z niedogodnościami. Będziemy musieli na razie funkcjonować w systemie dwuzmianowym. Zwracam się również z apelem do osób, które mają już wyznaczone terminy turnusów w Szczawnie-Zdroju, by z nich nie rezygnowali tylko przyjeżdżali do nas. Walczymy o przetrwanie. Bez kuracjuszy nie będzie uzdrowiska.

Zakład Przyrodoleczniczy w Szczawnie-Zdroju został wybudowany pomiędzy 1938 i1939 rokiem i był podstawowym ośrodkiem lecznictwa balneologicznego Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. Wykonywano w nim zabiegi z zakresu: hydroterapii, elektroterapii, światłolecznictwa, laseroterapii i fizykoterapii.

Szczawno-Zdrój. Spłonął Zakład Przyrodoleczniczy (ZDJĘCIA i ...

Film: Dariusz Gdesz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto