Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie dostało dofinansowanie aż sześciu projektów

Redakcja
Europejska Perła Baroku.
Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie dostało dofinansowanie aż sześciu projektów

Solidne wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostało Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie. Otrzyma aż 1,9 mln zł na realizację sześciu projektów. Dotacje na ochronę zabytków przyznano ostatnio na obiekty w całym regionie. W Wałbrzychu pieniądze dostanie jednak tylko jeden, a z powiatu wałbrzyskiego cztery.

W Krzeszowie skala potrzeb, ale i wartość zabytku jest jednak ogromna. Pocysterskie Opactwo to światowej klasy zabytki wpisane na prestiżową listę Pomników Historii. Opactwo nazywane Europejską Perłą Baroku ściąga w swoje progi rocznie ponad 120 tysięcy turystów i pielgrzymów. Duchowa stolica Dolnego Śląska jest jednocześnie ważnym punktem turystyczno-kulturalnym. To jedyny obiekt sakralny w Polsce, który proponuje odwiedzającym tak szeroki zakres możliwości zwiedzania, liczne koncerty, zjazdy i wydarzenia.

Tymczasem trzeba tam m.in. jak najszybciej wymienić dach na kościele pw. św Józefa. Silny wiatr zerwał go 30 listopada ubiegłego roku. Dach zabezpieczono, ale ze względu na znajdujące się wewnątrz unikatowe freski trzeba go jak najprędzej odbudować. Wspomniane freski także dostały dofinansowanie. Są one dziełem "śląskiego Rembrandta" Michała Willmanna nazywanego śląskim Rembrandtem. – Cała świątynia, jej ściany i sklepienie to malarskie arcydzieło, często jest ona nazywana przez odwiedzających drugą Kaplicą Sykstyńską – mówią w opactwie w Krzeszowie.

Dodają, że w sąsiadującej ze wspomnianym kościołem Bazylice Mniejszej, odbędzie się kolejny proces konserwacji zabytkowych organów Michała Englera. Instrument ten posiada 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3 manuały i klawiaturę pedałową. Unikalny jest fakt, że z czasów budowy zachowało się aż 95 procent oryginalnych części instrumentu.
Dzięki dotacji prowadzone będą też m.in. dalsze prace w bibliotece klasztornej, remonty w części zamieszkiwanej obecnie przez Siostry Benedyktynki. Świetność odzyskają też kolejne obrazy znajdujące się w charakterystycznym Letnim Pawilonie na Wodzie, jedynej takiej drewnianej konstrukcji w Europie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto