18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiamy szkoły: Dziesiątki jednoczą ludzi z pasją

Elżbieta Węgrzyn; fot. archiwum szkoły
Archiwum szkolne 2012 i 2013 rok
Ludzi z niepełnosprawnością intelektualną mijamy każdego dnia. Są tacy jak my... może nawet szczęśliwsi. To oni uczą się w wałbrzyskich „dziesiątkach”. Szkoły pomagają im przystosować się do samodzielnego życia w społeczeństwie, chcą też zapewnić swoim wychowankom szacunek i przełamywać stereotypy. Nie uda się to bez naszego wsparcia.

Od dwóch lat Zespół Szkół Specjalnych w Wałbrzychu działa jako dwie odrębne placówki. Tworzy je Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna nr 10 i Publiczne Gimnazjum Specjalne nr 10. Tutaj uczą się dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

– Czasem w rodzinie rodzi się dziecko wymagające specjalnego traktowania. Nie nie jest to jego wina, nie zawinili też rodzice. Takie dzieci trafiają do szkół masowych i oddziałów integracyjnych, ale tylko u nas nie będą się czuć wyobcowane. My specjalizujemy się w opiece nad nimi – zapewnia mówi Dorota Bogdańska, dyrektor PSP nr 10.
Upośledzenie umysłowe, autyzm, padaczka, zespół Downa, głębokie wady wzroku i słuchu, sprzężenia – usłyszenie takiej diagnozy zmienia zmienia rodzinę nieodwracalnie. Leczenie, rehabilitacja to ogromny wydatek. Matka nie może pracować, by poświęcić dziecku czas, ojciec często odchodzi, bo nie może sobie poradzić z takim problemem. Dziecko specjalnej troski nie musi wieść rodziny na równię pochyłą ubóstwa i rozpaczy – przekonują pedagodzy z „dziesiątek”. Grono prawie 60 takich ludzi z pasją czuwa tu nad rozwojem ponad setki dzieci ze szkoły podstawowej i podobnej liczby gimnazjalistów. Młodzież przyjeżdża do placówki dojazdem zapewnionym przez gminy.

– U nas zajęcia przystosowywane są do potrzeb dzieci. Część uczy się w systemie klasowo-lekcyjnym, pozostali przygotowują się do życia w miarę swoich możliwości. Każdy zespół ma też tygodniowo 12 godzin terapii. Na nasze wsparcie mogą też liczyć rodzice – wyjaśnia dyrektor. To właśnie szkoła i nauczyciele starają się odciążyć rodziców, pomóc im w opiece nad ich latoroślą. Tutejsi nauczyciele nie tylko muszą dysponować odpowiednim wykształceniem, ale też empatią i umiejętnościami komunikacji alternatywnej. Do dyspozycji wychowanków jest logopeda, arteterapia, gimnastyka korekcyjna (w tym basen), terapia pedagogiczna i psychologiczna, a także specjalne metody pracy.
– Chcemy młodzież mogła się w szkole wykazać, by odnieśli sukcesy na miarę swoich możliwości – dodaje Urszula Grüner, dyrektor PGS nr 10. W tym celu szkoła organizuje wiele imprez, a na inne wyjeżdża jako Zespół Teatralny ABC, m.in. na Albertianę, festiwal powstały z inspiracji Anny Dymnej i zawody sportowe w całym regionie.

Wałbrzyska „10” organizuje też od ponad dwóch dekad Wojewódzki Konkurs Recytatorski Dzieci i Młodzieży Upośledzonej Umysłowo. Najbliższą edycję – 13 czerwca objęła patronatem pani prezydentowa Komorowska. – 27 lutego odwiedziliśmy stolicę, gdzie spotkaliśmy się z panią Prezydentową. To wielkie wyróżnienie, że zgodziła się poprzeć naszą inicjatywę – dodaje Bogdańska. Szkoła organizuje też przegląd jasełek i majowy konkurs plastyczno-literacki „Moja Mama”, a w czerwcu w szkole odbędzie się też podsumowanie miejskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

– Wiele projektów udaje nam się zrealizować dzięki sponsorom, m.in. Nadleśnictwu Wałbrzych i Cersanitowi. Powoli remontujemy klasy, staramy się o nowe wyposażenie. Można wesprzeć nasze starania o wyposażenie gabinetu głosując na nas do końca miesiąca na stronie Fundacji Rosa – zaprasza dyrektor PSPS.
Dyrekcja „dziesiątek” chciałaby uruchomić w budynku wczesne wspomaganie dla dzieci poniżej 6 roku życia i profesjonalny dział rehabilitacyjny. Takie plany wymagają jednak dużych nakładów finansowych. A już w kwietniu dzieciaki wybierają się z opiekunami na turnus rehabilitacyjny nad morze do Jarosławca.

Poznaj inne wałbrzyskie szkoły

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto