Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedstawiamy szkoły: Wałbrzyska PSP nr 23 ma charakter

Elżbieta Węgrzyn; fot. Dariusz Gdesz
Wałbrzyska Publiczna Szkoła Podstawowa nr 23 im. Wojsk Ochrony Pogranicza położona jest w cichym zakątku dzielnicy Nowe Miasto. Jej uczniowie nawiązali współpracę ze Strażą Graniczną.

Szkoła powstała w 1961 roku, a w styczniu 1962 roku zaczęła pracę. Gmach „dwudziestki trójki” to nietypowa „tysiąclatka”, czyli jeden z budynków szkolnych powstałych w latach 60. ubiegłego stulecia. Wszystkie budowano według tego samego szablonu, zatem niewiele się od siebie różnią, zaś front PSP nr 23 wcale ich nie przypomina. – W drugiej połowie lat 90., gdy w szkole brakowało miejsca dla dzieci z roczników wyżu demograficznego, budynek rozbudowano poszerzając go o te wystające „klatki” – wyjaśnia Elżbieta Łanowa – Jędrzejczyk, szefująca placówce od 2010 roku. Dodatkowo placówka przeszła też w 2005 roku termomodernizację. Dziś w budynku 29 pedagogów uczy się 382 uczniów, w tym 70 maluchów z trzech „zerówek”.

Wciąż jednak jest coś do zrobienia w szkolnym gmachu. – 30 listopada oddaliśmy do użytku mały plac zabaw, a z pozostałych funduszy z projektu Radosna Szkoła ufundowano monitoring zewnętrzny i wewnętrzny - łącznie 15 kamer – dodaje pani dyrektor. Środki na plac zabaw dało ministerstwo i gmina, a do monitoringu dołożyła rada rodziców. W czasie naszej wizyty montowano kamery wewnątrz szkoły, dyrekcja nie ukrywa jednak, że najbardziej zależało jej na tych na zewnątrz. Szkoła położona jest w cichej okolicy blisko lasu. To zaleta, ale i przekleństwo częstych aktów wandalizmu. Najczęściej ofiarą chuliganów padały przylegające do lasu okna na tyłach budynku.
Ważnym wydarzeniem było w 1976 roku nadanie szkole imienia Wojsk Ochrony Pogranicza. Informuje o tym płaskorzeźba w głównym holu. - Takiej formacji już nie ma, ale podtrzymujemy kontakt z naszym patronem przez współpracę ze Strażą Graniczną – opowiada Łanowa – Jędrzejczyk. Strażnicy odwiedzają Wałbrzych i spotykają się z dziećmi, by opowiedzieć o swojej pracy. Najciekawsze są pokazy umiejętności szkolonych psów do wyszukiwania zakazanych ładunków.
Dzieciaki z PSP nr 23 biorą udział w dwóch projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej. Pierwszy skupia się na wyrównywaniu szans edukacyjnych, a drugi wiąże się z indywidualizacją procesu nauczania.

Placówka organizuje Powiatowy Konkurs Grafiki Komputerowej, a w jej kalendarzu znajdują się takie ciekawe święta, jak Tydzień Kulturalnego Zachowania, w ramach którego można poznać tajniki savoir-vivre na co dzień, na przykład przy stole i od święta, czyli na koncercie. - W szkole działa też klub ośmiu, biorący udział w akcjach ogólnopolskich i lokalnych. Od dwóch lat zbieramy plastikowe nakrętki dla chorego chłopca z naszego miasta – wylicza Joanna Pośnik, nauczyciel koordynujący wolontariat. Placówka uczestniczy też akcjach: Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia i jako pierwsi z naszego miasta zajęli się projektem „Razem w pełni sprawni”.

Oczkiem w głowie Barbary Buczkowskiej jest zbiórka zużytych płyt baterii i sprzętów elektronicznych w ramach „Stań po zielonej stronie mocy”. - Przodujemy w tym działaniu ekologicznym. Szkoła zajmuje trzecie miejsce w powiecie, a klasa 1a ma drugie miejsce spośród powiatowej rywalizacji klas – wylicza Buczkowska.

PSP nr 23 działa też na rzecz swojej dzielnicy. W czerwcu zaprasza jej mieszkańców na wielki festyn rodzinny organizowany przy współpracy z MOPS, OSiR i służbami mundurowymi. To rodzinne święto pełne konkursów i zabawy. Są dmuchańce, scena, a także pyszne ciasta i przysmaki z kuchni polowej.

Poznaj też inne szkoły regionu w naszym cyklu: Przedstawiamy szkoły

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto