Tak piłkarz Dariusz Sztylka apelował o nadanie nazwy Tak piłkarz Dariusz Sztylka apelował o nadanie nazwy

Tak piłkarz Dariusz Sztylka apelował o nadanie nazwy (© WKS Śląsk Wrocław)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wielu wrocławian głowi się, jak poprawnie odmieniać nazwę miejsca, gdzie powstaje arena na Euro

Aleja Śląska. Taką nazwę nadali radni miejscy we wrześniu ubiegłego roku miejscu, gdzie powstaje piłkarski stadion na Euro 2012. Tutaj od przyszłego sezonu swoich rywali będzie podejmować piłkarska drużyna Śląska Wrocław.

Od pół roku wrocławianie posługują się dwoma odmianami tej nazwy. Nawet we wrocławskim magistracie nie do końca wiedzą, która z form jest poprawna: czy stadion mieści się przy alei Śląska czy Śląskiej. Przewodniczący rady miejskiej Jacek Ossowski przekonuje, że poprawna jest druga forma. - Przygotowując uchwałę w tej sprawie, ustaliliśmy, że nazwa pochodzi od regionu, a nie od klubu piłkarskiego. Dlatego powinno się mówić, że stadion jest przy alei Śląskiej, a nie Śląska - mówi Jacek Ossowski.

Czytaj też: Gdzie budują stadion? Na Maślicach, czy na Pilczycach?

Problem w tym, że pod uchwałą zabrakło takiego uzasadnienia i wielu wrocławian uważa, że nazwa pochodzi od ich ukochanego klubu i na mecze pójdą na aleję Śląska (a nie Śląską). Identycznymi zasadami odmiany posługują się też pracownicy urzędu miejskiego. Na stronie magistratu (www.wroclaw.pl) w jednej z zapowiedzi wydarzeń, możemy przeczytać, że na sesji 10 lutego: "radni zdecydują o przystąpieniu do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic (...) i al. Śląska". - Nie widzę w tym nic niestosownego, choć skoro pojawiają się takie rozbieżności mogę zwrócić się do językoznawców o nadanie uzasadnienia do uchwały o nadaniu nazwy alei przy stadionie - zaznacza Jacek Ossowski.

Językoznawcy przekonują, że doradzali uściślenie nazewnictwa. - Na posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej, radziłem, aby umieszczono w uchwale zdanie, że nazwa jest przymiotnikiem i w przypadkach zależnych powinno być Śląskiej, Śląską itd. Powiedziano wtedy, że to oczywiste i nie wymaga wyjaśnienia - podkreśla prof. Bernard Jancewicz, przewodniczący Komisji Nazewnictwa Ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Do nazwy pochodzącej od przymiotnika przychyla się inny językoznawca - dr Romana Łobodzińska z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. - Jeżeli rzeczywiście nazwa pochodzi od regionu, a takie jest uzasadnienie radnych, to poprawna jest forma przy alei Śląskiej, na aleję Śląską - mówi dr Łobodzińska, która jest też członkiem Komisji Nazewnictwa Ulic TMW.

Językoznawcy przekonują, że choć dla wielu ludzi taka odmiana jest oczywista, to w mowie potocznej wciąż będzie pojawiała się druga z form.

- Dla niektórych nazwa może być uhonorowaniem ich klubu - wyjaśnia dr Marcin Poprawa z Poradni Językowej przy Uniwersytecie Wrocławskim. Poprawnie aleję Śląska powinno jednak odmieniać się tak jak ulice: Mazowiecka, Wielkopolska czy Lubuska.

Jak odmieniać:

Zobacz, jak poprawnie używać nazwy alei, przy której powstaje nowy stadion, gdzie poza mistrzostwami Europy w 2012 roku swoje mecze będzie rozgrywał piłkarski Śląsk Wrocław.

Mianownik: aleja Śląska
Dopełniacz: alei Śląskiej
Celownik: alei Śląskiej
Biernik: aleję Śląską
Narzędnik: aleją Śląską
Miejscownik: alei Śląskiej
Wołacz: alejo Śląska

Podobną odmianę powinno stosować się posługując się nazwą m.in. ulicy Wróbla.

Mianownik: ulica Wróbla
Dopełniacz: ulicy Wróblej
Celownik: ulicy Wróblej
Biernik: ulicę Wróblą
Narzędnik: ulicą Wróblą
Miejscownik: ulicy Wróblej
Wołacz: ulico Wróbla

Czytaj także

  Komentarze (21)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  mmm (gość)

  Z tego co pamietam, to po ogłoszeniu wyników konkursu na nazwę ulicy, interpretowano tę nazwę jako pochodzącą od Klubu. I podobno ta nazwa zdobyła większe poparcie niż np. ul./al. WKS-u.

  Mirek (gość)

  ale pewnie nikt pupą nie ruszy, bo jak już raz się uprze przy takiej nazwie to z wami tylko kłopot. Szkoda, że nijak nie pasuje do Wrocławia ani na zdrowy rozum nie do przyjęcia (wymowa) dla ludzi, których tu zapraszamy. Obcokrajowców.Ale tak to już z naszymi rajcami jest. Wołem nie ruszysz.

  czarny_orzeł (gość) (bartek)

  Zostało już powiedziane poniżej: Śląsk jest BŁĘDNIE kojarzony z Górnym Śląskiem. Na mieszkańców Górnego Śląska nie mówi się potocznie Ślązacy. To nie potocyzm, tylko BŁĄD JĘZYKOWY, wynikający z nieznajomości geografii i historii, a wpojony przez komunistów, którzy gloryfikowali Górny Śląsk, bo było tam ich czarne złoto, czyli węgiel. Oczywiście Górnoślązacy to też Ślązacy, ale synonimem dla Górnoślązaka nie jest Ślązak. O tym błędzie wspominał nawet profesor Miodek. Określenie Ślązak zatem nie jest określeniem wyłącznie człowieka mówiącego gwarą górnośląską. Dolnoślązak to tak samo pełnoprawny Ślązak, jak i Górnoślązak, a to co sobie mówią w telewizji nie ma żadnego znaczenia.

  Co do kibiców, to wręcz przeciwnie - kibice Śląska tego chcieli. Kibice Śląska Wrocław są obecnie najaktywniejszą grupą zajmującą się edukacją prawdziwych granic Śląska, definicji Ślązaka i politycznej geografii Śląska. Bardzo sumiennie przypominają, że jedyną stolicą jaką Śląsk miał jest Wrocław i gdyby trzeba było wyznaczyć teraz stolicę dla Śląska, to zostałaby wyznaczona w tym samym miejscu.

  Czegoś takiego jak Śląsk opolski nie ma i nie było. To robocze określenie terenów okolic Opola. Opole jest jak najbardziej częścią Górnego Śląska, również jego historyczną stolicą.

  Ms (gość)

  Od początku nazwa tej ulicy jest nieudana - słaba. Lepszym rozwiązaniem było proponowane ul. Europejska. Bardziej miedzynarodowo to brzmi - a tak, to obcokrajowcy się zaplują próbując wymówić tą kiepsko brzmiącą i kontrowersyjną nazwę ulicy.

  bartek (gość)

  aleja Śląska, od krainy geograficznej , dużej obszarowo, ale czy bardzo trafnie? Wydaje się że nie . Śląsk kojarzony jest raczej z Górnym Śląskie, na mieszkańców Górnego Śląska mówi się Ślązacy, Województwo dolnośląskie to Dolny Śląsk, a jego mieszkańcy Dolnoślązacy. Gdzie tu zatem nawiązanie to tradycji regionu ? Chyba że autorom chodziło o gloryfikowanie regionu kojarzonego z Górnym Śląskiem , zwanego potocznie Śląskiem , leżącego mimo wszystko dość daleko od nas, w dodatku przedzielonego Śląskiem Opolskim zwanym Opolszczyzną. Ale chyba nie tego chcieli kibice.

  rafał (gość)

  taka i tylko taka nazwa będzie zrozumiała dla ludzi z poza Wrocławia.
  Ulica Śląska , Dolnośląska , Katowicka , Warszawska , Pomorska , Opolska , łódzka niestety kojarzy się z poszczególnymi województwami.

  53zibi (gość)

  TO JEST UL.ŚLĄSKA WROCŁAW.W MAGISTRACIE BĘDĄ ODMIENIAĆ NA UL.ŚLĄSKIEJ WROCŁAW,POLONISTKI SIĘ ZA WAS WSTYDZĄ NIEUKI-JAK ZDALIŚCIE MATURĘ?

  qqq (gość) (slask)

  Tak, to kraina historyczna ale historyczna nie oznacza że już jej nie ma. Obecnie mamy ze Śląskiem wspólne to, co powinniśmy mieć, czyli przeszłość.

  Xbit (gość)

  ul. Śląska i wszystko jasne. to już na 100% jest pewne nie od dziś a skąd to wiem bo sam pracuje w u.miasta. nie wiem skąd redaktor miał tak nieświeże info skoro to Wrocławianie taką wybrali.

  czarny_orzeł (gość) (Soprano)

  Obecnie wielu ludzi w Polsce zaangażowanych jest w zmianę pojmowania regionu Śląska. Na Górny Śląsk nie mówi się potocznie Śląsk. To nie jest potocyzm, tylko błąd językowy zasiany za czasów PRL. Dolnoślązacy to tacy sami Ślązacy jak Górnoślązacy. Kresowcy na tych terenach są już ludnością niemal wymarłą, więc koniec opowiadania bzdur, że jak Ślązak to Górnoślązak. Dodam jeszcze, że stolicą Śląska jest Wrocław, a nie Katowice, Gliwice, Zabrze czy Bytom.

  cancro (gość) (Morten Olsen)

  Masz rację! Należy jeszcze dodać południową połowę lubuskiego - z Żaganiem, Szprotawą, Nową Solą, Zieloną Górą i Świebodzinem. Niestety, potomkowie"karguli" nigdy tego ni pojmą!

  Soprano (gość)

  Jednoznacznie nazwa ulicy kojarzy Mi się z regionem Górnego Śląska, gdzie potocznie mówi się na Śląsk. Co za tym idzie nie wskazuje na to, że nazwa nawiązuje do Naszego klubu . Najlepszym wyjściem jest do obecnej nazwy dodać jeszcze "Wrocław" tak by jaśniej określało znaczenie nazwy ( Aleja Śląsk Wrocław ) a tak ogólniej przy takim obiekcie jakim jest stadion na Pilczycach ulica mogaby nasić imię znanego sportowca np. z Dolnego Śląska.

  Asia (gość)

  Gdyby chodziło o uhonorowanie klubu piłkarskiego,to z pewnoscia ulica nazwano by aleją Sląska Wrocław.Nazwa ulicy na 100 procent oznacza region w ktorym mieszkamy.