Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogoźnica: Odkryto masowy grób na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen

Artur Szałkowski
Rogoźnica: Odkryto masowy grób na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen. Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu wszczął śledztwo ws. zbrodni popełnionych w latach 1940-1945 na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen i jego podobozów.

Rogoźnica: Odkryto masowy grób na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen. W trakcie prowadzonych dzisiaj (5 września) prac archeologicznych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen w Rogoźnicy koło Strzegomia, natrafiono na masowy grób, z którego wydobyto szczątki 14 więźniów obozu. Masowy grób znajdował się w dawnym rowie przeciwlotniczym, po lewej stronie od głównej drogi obozowej, na wysokości stojącego na niej kamiennego krzyża.

Prace archeologiczne na terenie byłego obozu koncentracyjnego są prowadzone pod nadzorem prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej, a teren jest zabezpieczony przez policję. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu podjęła śledztwo w tej sprawie 30 sierpnia. Podstawą do jego wszczęcia były dokumenty pozyskane przez Muzeum Gross-Rosen.

– Muzeum Gross-Rosen uzyskało relację obywatela Belgii, który był więźniem obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i zarazem lekarzem w obozowym szpitalu – mówi dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. – Z relacji świadka wynika, że w trakcie przygotowań do ewakuacji obozu, dokonano pochówku w rowie przeciwlotniczym więźniów przebywających w rewirze, którzy według załogi obozu nie nadawali się do ewakuacji.

Z relacji obywatela Belgii wynikało, że był on naocznym świadkiem tych wydarzeń i brał udział w pochówku. Sporządził również szkic, na którym wskazał zbiorową mogiłę. W trakcie przeprowadzonych prac archeologicznych pod nadzorem prokuratora IPN, relacja byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen została potwierdzona. Na tym jednak nie koniec. Prace archeologiczne będą kontynuowane. Nie można bowiem wykluczyć, że na terenie byłego obozu są jeszcze inne masowe groby.

Ogółem przez KL Gross-Rosen – obóz macierzysty i jego filie – przeszło około 125 tys. więźniów, w tym również więźniowie nie rejestrowani, przywożeni do obozu na egzekucję, np. 2,5 tys. radzieckich jeńców wojennych.
Do najliczniejszych grup narodowościowych należeli Żydzi (obywatele różnych państw europejskich), Polacy oraz obywatele byłego Związku Radzieckiego. Szacunkowa liczba ofiar obozu KL Gross-Rosen wynosi około 40 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto