Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SENSACJE XX WIEKU Od 31 sierpnia, w poniedziałki z POLSKĄ Gazetą Wrocławską

red
Poznaj kulisy najciekawszych wydarzeń historycznych w najpopularniejszym cyklu Bogusława Wołoszańskiego SENSACJE XX WIEKU Od 31 sierpnia, w poniedziałki z POLSKĄ Gazetą Wrocławską 31 sierpnia - Katyń ...

Poznaj kulisy najciekawszych wydarzeń historycznych w najpopularniejszym cyklu Bogusława Wołoszańskiego

SENSACJE XX WIEKU

Od 31 sierpnia, w poniedziałki z POLSKĄ Gazetą Wrocławską

katyn1_350_e6.jpg

31 sierpnia - Katyń

Najtragiczniejszy czas polskiej historii XX wieku, który rozpoczął się 17 września 1939 roku.
Dwuczęściowe widowisko z dokumentalną precyzją odtwarza sceny ataku na strażnicę KOP z pierwszych godzin radzieckiej agresji, deportacje polskiej ludności w styczniu i lutym 1940 roku, przygotowania do wymordowania polskich jeńców i przebieg katyńskiej zbrodni .

tajemnice2_350_71.jpg

7 września - Tajemnica Heinricha Himmlera

Czy 23 maja 1945 roku w Lüneburgu popełnił samobójstwo Heinrich Himmler, czy może jego sobowtór. Zeznania lekarza, który przeprowadzał sekcję i oficera, który pochował zwłoki w lesie wskazują, że prawda może być inna, niż ta, w którą wierzyliśmy przez pól wieku! Dokumenty związane ze śmiercią Heinricha Himmlera, szefa SS zostały utajnione na sto lat. Jakiej tajemnicy strzegą?

sensacje3_350_f5.jpg

14 września - Tajemniczy Zamek

W czasie II wojny Niemcy skonstruowali maszynę, która łamała radzieckie szyfry, uważane za całkowicie bezpieczne. W ostatnich tygodniach wojny poszukiwały jej amerykańskie i radzieckie oddziały wywiadowcze. Czy ta maszyna działała w zamku Czocha na Dolnym Śląsku, gdzie znajdował się oddział Abwehry?

21 września - Tajemnica bunkra Hitlera

Ujawnienie wyników sekcji zwłok kobiety znalezionych w maju 1945 roku obok zwłok Adolfa Hitlera na terenie Kancelarii Rzeszy wskazało jednoznacznie, że nie była to Ewa Braun! Zmarłą przebrano w sukienkę żony Hitlera i dokonano operacji chirurgicznej szczęki, aby utrudnić identyfikację. Cz to możliwe, że Ewa Braun uciekła z bunkra oblężonego przez wojska radzieckie?

28 września - Zabójcy

Partia bolszewicka utworzyła specjalny oddział zabójców, którym dowodził Jakow Sieriebriański. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku zamordowali generała Kutiepowa, przywódcę emigracyjnej organizacji w Paryżu. Ofiarą zabójców padł Jewhen Konowalec szef ukraińskich nacjonalistów. Aż z rozkazu Stalina Sieriebriański został aresztowany i stracony.

5 października - Histora Nikczemności

Wojna bogaci nikczemnych. I przyniosła wielkie bogactwo SS-Haupsturmführerowi Franzowi Konradowi, odpowiedzialnemu za rabowanie dóbr żydowskich z getta w Warszawie. Skarby zgromadził SS-Gruppenführer Hermann Fegelein, szwagier Hitlera. Oni i wielu innych potrafiło tworzyć wielkie majątki, gdyż wykorzystywali grabieżczy charakter hitlerowskiego państwa. Niewielu poniosło za to karę.

12 października - Ostatnia narada

Stalin zmarł w swojej daczy w Kuncewie w okolicznościach, które mogą wskazywać, że jego śmierć nie była naturalna. Każdy z polityków: Beria, Mołotow, Chruszczow, którzy widzieli o jako ostatni, miał powody, aby zamordować tyrana, w obawie o własne życie. Czy to możliwe, że Stalin nie zmarł śmiercią naturalną?

19 października - Sprawa admirała Canarisa

Admirał Wilhelm Canaris, szef Abwehry, był wrogiem Hitlera. Storpedował wiele planów Führera, nawiązał kontakt z wywiadem brytyjskim, a przekazując dowództwu Wehrmachtu fałszywe informacje umożliwił aliantom wiele zwycięstw. Do dziś jego działalność pozostaje tajemnicą alianckich archiwów. Za swoje przekonania zapłacił najwyższą cenę.

26 października - Syndykat zabójców

W 1954 roku radzieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych utworzyło specjalną grupę szkoloną w ośrodku w zamkniętej miejscowości Kuczino pod Moskwą . W trucizny wyposażało Laboratorium X działające na terenie więzienia. Straszna prawda o metodach szkolenia, specjalnej broni i zamachach wyszła na jaw dopiero, gdy jeden z zabójców Bohdan Staszyński uciekła Zachód.

2 listopada - Polska w ogniu

Dwa widowiska przedstawiające najbardziej tragiczny czas naszej historii.
Polityka i żołnierze – polityczne i militarne przygotowania Niemiec do agresji na Polskę, gdy mocarstwa demokratyczne trwożnie cofają się przed nazizmem, otwierając Hitlerowi drogę do wojny
O honor żołnierza – heroiczna walka maleńkiego garnizonu Westerplatte z przeważającymi siłami wroga. Sceny walki zostały odtworzone z ogromną dbałością o szczegóły i atmosferę bohaterskich siedmiu dni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto