Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śledztwo w sprawie zniszczenia wlotu sztolni

Artur Szałkowski
Próba dotarcia do sztolni w Jugowicach Górnych zakończyła się fiaskiem i wyrwaniem metalowych drzwi, które były zamontowane na jej wlocie od ponad 70 lat
Próba dotarcia do sztolni w Jugowicach Górnych zakończyła się fiaskiem i wyrwaniem metalowych drzwi, które były zamontowane na jej wlocie od ponad 70 lat Dariusz Gdesz
Śledztwo w sprawie zniszczenia wlotu sztolni. Miało być sensacyjne odkrycie historyczne, a wiele wskazuje na to, że sprawa zniszczenia wlotu sztolni w Jugowicach Górnych trafi do prokuratury.

Śledztwo w sprawie zniszczenia wlotu sztolni. W sobotę (2 lipca) w ramach V Międzynarodowego Zjazdu Eksploratorów, którego organizatorem byli gospodarze kompleksu Włodarz, zorganizowano próbę wejścia do sztolni w Jugowicach Górnych na terenie gminy Walim. Wyrobisko wydrążone w zboczu Jawornika jest elementem potężnego podziemnego kompleksu Riese, który Niemcy budowali w czasie II wojny światowej w Górach Sowich.

Na otwarcie metalowych drzwi zamontowanych na wlocie sztolni i zbadanie jej wnętrza, organizatorzy zlotu otrzymali zgodę od konserwatora zabytków. Drzwi nie zostały jednak otwarte, a usunięte ze skarpy wraz z pozostałościami betonowego muru. Tutaj zobaczycie zdjęcia i film z próby dotarcia do sztolni w Jugowicach Górnych

Po tym jak historyczny wlot sztolni w Jugowicach Górnych został zniszczony, swojego oburzenia nie kryją liczne środowiska eksploratorów oraz pasjonatów historii kompleksu Riese w Górach Sowich. Postępowanie w tej sprawie zostało również wszczęte przez konserwatora zabytków.

– Badamy całą sytuację i sprawdzamy zgodność przeprowadzonych prac z udzielonym przez nas pozwoleniem – mówi Marek Kowalski, archeolog z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. – Do końca tygodnia (do 8 lipca - dop. red.) podejmiemy stosowną decyzję. Na tym etapie postępowania nie chcemy wypowiadać się publicznie w tej sprawie.

Zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Art. 108. 1. -dop. red.) „Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Niewykluczone, że jeśli konserwator zabytków stwierdzi, że w trakcie wykopalisk w Jugowicach Górnych doszło do złamania prawa, zostanie złożone przez niego doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto