Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starostwo nie usuwa bomby ekologicznej

Artur Szałkowski
Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu
Józef Piksa, komisarz Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, stwierdził, że nie będzie pieniędzy na usunięcie potężnej hałdy stłuczki rtęciowej w Boguszowie-Gorcach.

Komisarz wypowiedział się na ten temat w wywiadzie, którego udzielił naszej redakcji. Został on opublikowany w Panoramie Wałbrzyskiej z 5 lutego 2013 r. Hałda zawierająca rtęć zalega na terenie miasta od ponad 20 lat i jest tykającą bombą ekologiczną. Dlatego stwierdzenie komisarza oburzyło mieszkańców Boguszowa-Gorce oraz organizacje ekologiczne.

– Domagamy się od komisarza wyjaśnień w sprawie jego wypowiedzi, bo pieniądze na usunięcie hałdy przyznano starostwu w 2012 roku – mówi Ryszard Gnyp, prezes Stowarzyszenia Ekologów Dolnego Śląska.

We wrześniu minionego roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przyznał starostwu ponad 2,8 mln zł na usunięcie i neutralizację hałdy. Ponadto ponad 700 tys. zł na ten cel zadeklarował wojewoda dolnośląski. Starostwo nie musiało wnosić wkładu własnego. Dlatego ekolodzy i mieszkańcy zadają
sobie pytanie: co stało się z przyznanymi dotacjami? W starostwie uspokajają, że pieniądze nie przepadły, ale dodają, że pojawiły się komplikacje.

– Przetarg na usunięcie i neutralizację hałdy przeprowadziliśmy i wyłoniliśmy jego zwycięzcę – wyjaśnia Ewa Kwiatkowska, radca prawny Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. – Niestety, jeden z uczestników przetargu wniósł odwołanie w tej sprawie do Krajowej Izby Odwoławczej.

Tu zaczynają się problemy. 30 listopada 2012 r. Krajowa Izba Odwoławcza wydała dwa orzeczenia. Jedno odrzuca złożone odwołanie, a drugie je uwzględnia. Starostwo domagało się od KIO wyjaśnień. Do dziś ich nie dostało.
Dlatego sprawa trafiła na wokandę wydziału gospodarczego Sądu Okręgowego w Legnicy. Będzie rozpatrywana 28 lutego.

– Dopiero po zakończeniu sprawy będziemy mogli podpisać umowę na usunięcie hałdy z wyłonionym wykonawcą –
mówi Joanna Błażuk, skarbnik Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. – Wtedy otrzymamy przyznane nam dotacje
z NFOŚiGW oraz od wojewody.

Hałda ma już długą historię. Ponad 1600 ton stłuczki rtęciowej przywieziono do Boguszowa-Gorców jeszcze w 1990
roku z Rzeszowskich Zakładów Lamp Samowyładowczych. Transport miał być przemielony w nieistniejącej już kopalni barytu i trafić do Afryki, jako materiał do budowy dróg. Bowiem uniemożliwia rozrastanie się roślinności.
Do czasu likwidacji kopalni, zdołano przemleć i wyeksportować do Afryki jedynie połowę hałdy.Reszta hałdy została. Zaczęła przenikać do wód gruntowych i zagraża zdrowiu mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gluszyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto