Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święte drzwi już otwarte! (ZDJĘCIA)

MM
Budzące kontrowersje święte drzwi (Porta Santa) zostały oficjalnie otwarte i poświęcone przez biskupa. Drzwi mają zdobić plac Jana Pawła II tuż przy świdnickiej katedrze. Wykonanie i montaż szklanej rzeźby kosztowały miasto aż 250 tys. zł.

Na uroczystym otwarciu szklanej rzeźby pojawiły się władze miasta, radni i okołu dwustu osób. Ci, którzy przyszli musieli jednak czekać, bo uroczystość miała 10 minut spóźnienia. Czekano aż w katedrze zakończy się nabożeństwo, na którym był prezydent miasta Wojciech Murdzek i biskup Ignacy Dec.
- Polski papież zmienił oblicze Polski i świata. Niech ten symbol przypomina nam o słowach ważnych w nauce Jana Pawła II. Niech pomoże żyć w duchu miłości chrześcijańskiej - mówił do zebranych na placu, jak na kazaniu, prezydent Wojciech Murdzek.

Napis z błędem

6-metrowe, dwuskrzydłowe wrota, nawiązujące swą formą do Drzwi Świętych (Porta Santa) z rzymskich bazylik. Wrota wykonane są z odlewanego specjalną techniką grubego, białego, rzeźbionego szkła i ozdobione płaskorzeźbami. Na jednym skrzydle jest napis „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” na drugim jeszcze do piątku był „Jan Paweł II patronem Świdnicy od 8.05.2014”. Został jednak ściągnięty, bo szybko zauważono, że jest tam błąd rzeczowy. Polski papież jest bowiem patronem miasta od 2012 roku.
Krytycy rzeźby, a zwłaszcza tego, że jej realizację finansowano z budżetu miasta na odsłonięcie nie przyszli. Jest ich jednak wielu. Od kilku dni na portalu społecznościowym można znaleźć ilustracje (zbitkę dwóch zdjęć) których autor każe znaleźć różnicę pomiędzy kawałkiem stłuczonej szyby, a rzeźbą za ćwierć miliona złotych. Niezadowolenie słychać było również w opiniach osób, które przechodziły przez plac i przyglądały się przygotowaniom do uroczystości.
„Nasza władza zapomina, że to świeckie miasto”, trudno nawet oceniać czy to dobry pomysł, bo za te 250 tys. zł należało zrobić ważniejsze rzeczy” – to tylko niektóre z opinii.
Wiceprezydent Ireneusz Pałac ma świadomość kontrowersji, ale jak mówi, jest przekonany, że finalny efekt będzie się podobał każdemu posiadającemu choćby minimalne poczucie estetyki.
- Rzeźba znakomicie komponuje się z placem pod względem architektonicznym, ma ciekawą, rzadko spotykaną formę i jest po prostu bardzo piękna – przekonuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto