Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczennice pierwszej klasy technikum w wałbrzyskim „Energetyku" zdobyły dla szkoły zdjęcia z kosmosu

Paweł Gołębiowski
Dwie uczennice pierwszej klasy technikum w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu, Paulina Nowaczyk i Joanna Karbowniczek, postarały się o zdjęcia ziemi zrobione dla szkoły z...kosmosu. Dziewczęta m.in. nawiązały kontakt z NASA, dogadały się po angielsku, a astronauci na stacji kosmicznej zrobili dla nich zdjęcia.

Dwie uczennice pierwszej klasy technikum w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu, Paulina Nowaczyk i Joanna Karbowniczek, postarały się o zdjęcia ziemi zrobione dla szkoły z...kosmosu. Dziewczęta m.in. nawiązały kontakt z NASA, dogadały się po angielsku, a astronauci na stacji kosmicznej zrobili dla nich zdjęcia.
– Kiedy pan Dariusz Cisek zlecił nam to zadanie, myślałyśmy, że będzie łatwiejsze. Nie było to proste, ale podjęłybyśmy się takiego wyzwania raz jeszcze – zapewnia Paulina Nowaczyk. Dziewczyny zdobyły ponad 300 zdjęć. Jest na nich Ameryka Południowa i Afryka. – Śledziłyśmy na których orbitach będzie przelatywał satelita za dnia i jakie są prognozy pogody. Chodziło o to, żeby wyszły fajne, dobrej jakości zdjęcia. Niestety zdjęcia Polski i Wałbrzycha nie byłyby udane – wyjaśnia Joanna Karbowniczek. Ona i jej koleżanka z klasy mają jednak nadzieję, że w przyszłości może uda im się zdobyć także fotografie Wałbrzycha robione z kosmosu. Okazuje się, że kolejne „kosmiczne” zadania dla nich są całkiem realne. Dariusz Cisek, nauczyciel i opiekun istniejącego przy szkole Wałbrzyskiego Koła Robotyki ma bowiem ambitne plany. – Zamierzamy kolejny raz przeprowadzić rozmowę na żywo z astronautą ze stacji kosmicznej – wyjaśnia.
Pierwszy raz uczniowie „Energetyka” rozmawiali z astronautą, Donem Pettitem z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2012 roku. Udało im się to za pomocą telemostu. Chłopcy z Koła Robotyki znaleźli wtedy w internecie informację, że jest taka możliwość i zaczęli działać. Po dwóch latach dopięli swego. Wałbrzyska szkoła była pierwszą w Polsce, która połączyła się w ten sposób, a dziesiątą która w ramach szkolnego programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station) wzięła udział w radiowej telekonferencji. Za pomocą telemostu w naszym kraju łączyło się wcześniej z kosmosem tylko Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. Uczniowie za pomocą linii telefonicznej połączyli się z Belgią, a następnie z Kalifornią. Ci ze stacją kosmiczną. Młodzi wałbrzyszanie przez dziewięć minut zadawali astronaucie pytania. Dzięki nawiązanym wtedy kontaktom, uczniowie z „Energetyka” mogą teraz m.in. zwracać się o wspomniane zdjęcia.
– Nauki techniczne kojarzone są z chłopakami. Mamy jednak w szkole także uzdolnione dziewczęta i wprowadzamy je do projektu. Jak widać te „rodzynki" w kole robotyki dały sobie doskonale radę – mówi Ryszard Janas, dyrektor ZSP. – Dziewczęta są w pierwszej klasie, a zatem powinny jeszcze zdążyć zorganizować takie łączenie ze stacją kosmiczną, zanim ukończą szkołę – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto