Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukryte pomieszczenia zamku Grodno

Artur Szałkowski
Zamek Grodno od lat  wzbudza zainteresowanie badaczy i poszukiwaczy skarbów. Intryguje ich zwłaszcza historia o skrzyniach z tajemniczą zawartością, które pod koniec wojny rzekomo ukryli w tym miejscu żołnierze SS
Zamek Grodno od lat wzbudza zainteresowanie badaczy i poszukiwaczy skarbów. Intryguje ich zwłaszcza historia o skrzyniach z tajemniczą zawartością, które pod koniec wojny rzekomo ukryli w tym miejscu żołnierze SS Dariusz Gdesz
Ukryte pomieszczenia zamku Grodno. Po wykonaniu odwiertów potwierdzono m.in. istnienie tunelu, do którego wejście jest w pomieszczeniu z ludzkim szkieletem.

Ukryte pomieszczenia zamku Grodno. Z godnie z zapowiedziami w zamku Grodno, którego gospodarzem jest gmina Walim gościła ekipa miesięcznika „Odkrywca” i wspierający ją Wiesława Nawrocki z Zakładu Badań Nieniszczących w Krakowie. W czterech wytypowanych wcześniej miejscach przeprowadzili badania nieinwazyjne z wykorzystaniem m.in. georadaru. Ponadto wykonali kilka odwiertów, którymi wpuszczono następnie niewielką kamerę, by stwierdzić, co kryje się za badanymi ścianami posadzkami. Pierwszym miejscem badań było pomieszczenie ze szkieletem, który według legendy jest doczesnymi szczątkami księżniczki Małgorzaty.

– Bezpośrednio za szkieletem nie natrafiono na ślad tunelu. Jest on natomiast po drugiej stronie pomieszczenia – mówi Łukasz Kazek, radny Walimia i pasjonat historii miasta i regionu. – Tunel jest drożny na długości około 1,5 metra. Później jest zablokowany kamienną kolumną zrzuconą do niego z dziedzińca i zasypany ziemią.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że tunel biegnie prawdopodobnie w kierunku studni na dziedzińcu zamku. Tam również znajduje się drugie miejsce, na które zwrócili uwagę badacze. Na zamkowym dziedzińcu w pobliżu studni jest kamień z wyrytymi na nim cyframi 1868. To prawdopodobnie rok, w którym kamień został wkomponowany w zamkowy dziedziniec. Badania wykazały, że w miejscu tym zostało nagromadzone dużo metalowych przedmiotów. Wielkością i kształtem przypominają szyny.

Badacze wykonali również odwierty w sali rycerskiej oraz pomieszczeniu na I piętrze zamku, ale na nic istotnego tam nie natrafiono. Po uzyskaniu zezwoleń od konserwatora zabytków prace poszukiwawcze mają być kontynuowane. Zamek Grodno od lat wzbudza zainteresowanie badaczy i poszukiwaczy skarbów. Intryguje ich zwłaszcza historia o skrzyniach z tajemniczą zawartością, które pod koniec wojny rzekomo ukryli w tym miejscu żołnierze SS.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto