Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa o zakazie palenia w miejscach publicznych prawie gotowa

Sylwia Królikowska
Palenie na przystankach autobusowych będzie zabronione
Palenie na przystankach autobusowych będzie zabronione fot. Janusz Wójtowicz
Bez narażania się na mandat będzie można zapalić właściwie tylko we własnym mieszkaniu .

- Kiedyś palenie było bardzo modne - wspomina Beata Tyszkiewicz. Planowany zakaz palenia w miejscach publicznych zdecydowanie się jej nie podoba. Zwłaszcza jeżeli chodzi o restauracje. Mówi, że po prostu przestanie tam chodzić. Dziś jednak zdarza się, że niepalący muszą omijać puby, restauracje czy dyskoteki.

Tak jak Agnieszka Wieszczek, brązowa medalistka w zapasach, świeżo upieczona mama dwumiesięcznej Gabrysi. Przyznaje, że na dyskoteki w ogóle nie chodzi, głównie dlatego, że ubrania przesiąkają papierosami.

- Koszmar też jest w pociągach, wystarczy na chwilę wejść do toalety i człowiek cały śmierdzi - denerwuje się Agnieszka.

Przyznaje, że dziś miałaby problem ze znalezieniem restauracji, do której mogłaby pójść z niemowlakiem. - Powinny być przynajmniej porządnie wydzielone miejsca dla palaczy, a nie przesłonięte kotarami, jak to czasem bywa - dodaje.

Po wejściu w życie nowych przepisów nie będzie jednak mowy o żadnych wydzielonych miejscach. Po prostu papierosa tam w ogóle nie zapalimy. Lista miejsc, które mają być obłożonych zakazem, jest bardzo długa. Właściwie legalnie będzie można zapalić tylko we własnym domu czy miejskim parku. 500-złotowy mandat ma grozić za dymek np. na dworcach czy przystankach komunikacji miejskiej.
Projekt zmiany ustawy trafi w przyszłym tygodniu do drugiego czytania na posiedzenie Sejmu. Proces legislacyjny ma się zakończyć w marcu. Pewne jest, że jeszcze w tym roku przepisy wejdą w życie.
Statystyki z innych krajów, gdzie takie zakazy obowiązują, pokazują, że liczba palaczy maleje. Na przykład w Irlandii rozstało się z nałogiem kilka procent palących. Szacuje się, że co trzeci Polak wypala przeciętnie paczkę dziennie. Liczba palaczy cały czas rośnie, co więcej - coraz częściej po papierosa sięgają młode osoby. Ocenia się, że każdego dnia pierwszego w życiu papierosa zapala pół tysiąca nieletnich.

Przedstawiciele przemysłu tytoniowego bronią swoich interesów przekonując, że zakazy palenia w miejscach publicznych dyskryminują palaczy. Zlecili nawet TNS OBOP badania.
Wynika z nich, że 70 procent Polaków chce wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych. Jednak niewiele mniej uważa, że to właściciele restauracji powinni decydować o tym, czy w ich lokalu można palić. Ogromna większość jest zdania, że powinny być wydzielone specjalne pomieszczenia dla palących.

Argumenty przedstawicieli przemysłu tytoniowego nie przekonują jednak lekarzy. Ci pokazują swoje statystyki: każdego roku z powodu palenia papierosów umiera około 70 tysięcy Polaków i ponad 8 tysięcy biernych palaczy, którzy wdychają dym często wbrew swojej woli.
- W Polsce palenie jest popularne od dawna. Są zakorzenione nawyki wśród palaczy. Czy ustawa oduczy palić? Wątpię - ocenia Joanna Wasilewska, socjolog.

Projekt zmiany ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zakłada zakaz palenia w miejscach publicznych, m.in.:
na terenie zakładów opieki zdrowotnej, szkół, muzeów, kin i innych obiektów użytku publicznego, w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz miejscach z nimi powiązanych, m.in. na dworcach kolejowych, stacjach, portach lotniczych, przystankach, dworcach autobusowych, w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.
Za palenie w tych miejscach będzie grozić 500 zł mandatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto