W schroniskach górskich, na słupkach z oznakowanymi szlakami, wyznaczonych górskich trasach oraz przy wejściach do górskich Parków Narodowych pojawią się tabliczki edukacyjne, zachęcające turystów do niepozostawiania śmieci.

„Andrzejówka” w Rybnicy Leśnej na terenie powiatu wałbrzyskiego, będzie pierwszym górskim schroniskiem turystycznym w Polsce, gdzie na początku marca zainaugurowana zostanie akcja „Śmieci skrzydeł nie mają”. Jej pomysłodawcy i organizatorzy planują dotrzeć z orłem przednim, który jest symbolem akcji do minimum 500 miejsc. To schroniska, szlaki górskie i parki narodowe położone od Sudetów po Bieszczady. Będą także regularnie sprzątać górskie szlaki oraz koordynować i finansować akcje edukacyjne dla szkół i organizacji społecznych.

Kim są organizatorzy akcji? To Koalicja Recykling Górom - obywatelska inicjatywa na rzecz czystości polskich gór, działająca społecznie i non profit. Tworzą ją organizacje pozarządowe, samorządy, media i osoby prywatne. Do działań mogą przyłączać się wszyscy, którym na sercu leży czystość gór. mile widziani są także darczyńcy. Pierwszą organizacją, która udzieliła pomocy Koalicji Recykling Górom jest Fundacja PlasticsEurope Polska.

– Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają w schroniskach oraz na górskich szlakach. Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk – mówi Piotr Drozdowicz, asystent akcji „Śmieci skrzydeł nie mają". – Lasy Państwowe, samorządy i górskie parki narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie. Wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci (wystarczy, jeśli zabiorą swoje śmieci) do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach. Właśnie taka idea połączyła miłośników polskich gór, którzy utworzyli Koalicję Recykling Górom. Pomysł polskiej edycji akcji „Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja „I rifiutti non hanno le ali".

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!