(© Dariusz Gdesz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wałbrzych wydłuży trasę autobusu miejskiego nr 5

Na początku sierpnia będzie można dojechać ze Szczawna-Zdroju przez Wałbrzych do Jedliny-Zdrój autobusem komunikacji miejskiej. Nie trzeba będzie za to dodatkowo płacić. Skasujemy tylko normalny bilet i w drogę. Zostanie bowiem wydłużona trasa autobusu nr „5”. Jedlina-Zdrój i Wałbrzych podpisały już porozumienie w tej sprawie. – To pierwszy krok w budowie aglomeracji wałbrzyskiej – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Dodaje, że skomunikowanie gmin mających wchodzić w skład aglomeracji jest jednym z najważniejszych zadań. – Komunikacja jest dla takiego organizmu jakby krwiobiegiem – dodaje burmistrz Jedliny-Zdroju, Leszek Orpel. Podkreśla, że uzdrowisko od 20 lat zabiegało o takie połączenie. Jest to dla nich historyczne wydarzenie. – Mieszkańcy będą mogli bez problemu dojechać do pracy, do szkoły, do lekarza, na zakupy – mówi burmistrz. Dodaje, że Jedliny nie byłoby stać na budowę krytego basenu, takiego jak Aqua-Zdrój, który powstaje w Wałbrzychu. Po uruchomieniu połączenia mieszkańcy uzdrowiska będą mogli z niego swobodnie korzystać, bo „piątka” będzie przejeżdżała niedaleko obiektu powstającego przy ul. Ratuszowej. Uruchomienie połączenia ze Szczawna do Jedliny bardzo też uatrakcyjni ofertę uzdrowisk.
Jest już przygotowany rozkład jazdy tej wydłużonej linii. Zaplanowano 8 kursów w dni robocze i 7 w soboty, niedziele i święta. Pierwszy autobus odjedzie z Wałbrzycha, z Placu Grunwaldzkiego o godz. 5.20, a ostatni z Jedliny-Zdroju (pl. Zwycięstwa, rondo) o godz. 21 – Wydłużenie trasy, to dodatkowy wydatek 16 tysięcy złotych miesięcznie. Wpływy z biletów szacujemy ostrożnie na 8 tys zł. Gminy dopłacą po 4 tysiące złotych – wyjaśnia Andrzej Kosiór, prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Wałbrzychu.
Miasto chce dobrze skomunikować się z sąsiednimi gminami. W planach jest kolej aglomeracyjna. To jednak przyszłość i jak tłumaczy prezydent Szełemej, wiele będzie zależało od PKP. Bardzo realne jest natomiast wydłużenie kolejnych linii autobusowych. W planach są połączenia z Wałbrzycha do Boguszowa-Gorców, Walimia, Głuszycy, Świebodzic. Połączenie Szczawno – Jedlina może być modyfikowane, podobnie jak cena biletów. Jazda w cenie normalnej przejazdówki jest zaplanowana promocyjnie na kilka miesięcy. W mieście ma przecież pojawić się nowy przewoźnik i wtedy ceny mogą się zmienić. – Wybieramy się do producenta kasowników, żeby uzgodnić jakieś rozwiązanie. Na przykład uzależnić cenę od ilości przystanków - mówi Bogusław Rogiński, dyrektor Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta.

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

fre (gość)

Waclaw dobrze gada...zlikwidowali wojewodztwa, zrobili powiaty....mialy byc blizej ludzi....ta, zwiekszyly koszty i powiekszyly biurokracje.

Wacław (gość)

I ja się pytam po co komu w ogóle Powiat? Jakikolwiek!
Gminy same muszą się dogadywać, łączyć w aglomeracje by współpracować.
A powiat? Ma to głęboko. I nie mówię ty tylko o Powiecie Wałbrzyskim.
Powiaty do likwidacji !!!