Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Starych Bogaczowicach otwarto Miasteczko Dzieci. Powstało na placu przy Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym

Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski
W Starych Bogaczowicach otwarto Miasteczko Dzieci. Powstało na placu przy Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym. To projekt Funduszu Toyoty

W Starych Bogaczowicach otwarto Miasteczko Dzieci. Powstało na placu przy Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym. Stanęły tam m.in. domki, w których ulokowana jest: przychodnia, mój dom, sklep, kwiaciarnia, policja i straż pożarna oraz salon Toyoty. Ten ostatni to nie przypadek. Miasteczko Dzieci powstało bowiem w ramach kolejnej, ósmej już edycji konkursu Funduszu Toyoty nazwanego „Dobre pomysłu zmieniają nasz świat”. Konkurs organizuje fabryka Toyota Motor Manufacturing Poland, a jego celem jest wybór i dofinansowanie oryginalnych i ciekawych pomysłów dotyczących ekologii i promocji zdrowego stylu życia.
Przedsięwzięcie koordynuje Fundacja Edukacji Europejskiej. – W tym roku na pięć projektów przeznaczonych było w sumie 80 tysięcy złotych. Pamiętać jednak trzeba, że dofinansowanie jest tylko częścią wartości projektu. Znaczący jest wkład pomysłodawców, w tym także wkład wykonanej pracy. Uczestniczą w niej pracownicy fabryki Toyoty – mówi Grzegorz Kruszyński, wiceprezes FEE.

Dodaje, że z pięciu tegorocznych projektów zrealizowano już trzy. Otwarto „Ogród sensoryczny" przy szkole podstawowej numer 15 w Wałbrzychu, przy szkole Sióstr Niepokalanek w dzielnicy Sobięcin „Eko-Astro-Lab", czyli ogródek z żywopłotu przedstawiający układ słoneczny, i teraz Miasteczko Dzieci.
– Dostaliśmy na nie 18 tysięcy złotych, do tego dołożyliśmy trzy tysiące i własną pracę, czyli pracę naszych mieszkańców i pracowników Centrum oraz mieszkających w gminie pracowników Toyoty. Udało się, jesteśmy szczęśliwi – mówi Ilona Lewkowicz-Bujalska, dyrektor Gminnego Centrum Bibliotecno-Kulturalnego. Szczęśliwe są też maluchy. Widać to było podczas otwarcia Miasteczka Dzieci. Nie mogły doczekać się przecięcia wstęgi. Każdy brząc pobiegł zaraz w upatrzone miejsce. Dziewczynki głównie do domu, sklepu i przychodni. Chłopcy najczęściej wybierali policję i straż pożarną.

Oprócz domków w Miasteczku są też m.in. ścieżki ze znakami drogowymi, piaskownica. – To nasz drugi projekt doceniony przez Fundusz Toyoty. W ubiegłym roku tuż obok Centrum powstał „Ogródek zielarski” - mówi Ilona Lewkowicz-Bujalska. Dodaje, że z Miasteczka Dzieci będą mogły korzystać wszystkie maluchy z gminy, od poniedzialu do piątku w godzinach 9 – 18.30, czyli w czasie kiedy otwarte jest Centrum

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto